Sleva 10 % s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené ✨ v prodejně 🏬 i na e-shopu 🛍️

Jak vybrat běžecké ponožky na zimu

Jak si vybrat dobré ponožky na zimu? K čemu mi budou dobré merino ponožky? Nebude mi zima v kompreskách? A na co jsou neoprenové ponožky? Jestli vás trápí podobné otázky, čtěte.

Jak vybrat ponožky na běhání v zimě?

Nepromokavé, neoprenové, s merinem, podkolenky nebo ponožky - jak se v nich vyznat? 

 

Náš kolega Martin si nedávno vyběhl na svůj klasický canicross okruh se svými dvěma ridgebacky. Večer píše: "Jak jsem zkušenej, tak jsem blbej. Vzal jsem si snad ty nejhorší ponožky, co mám. Teď mám úplně spálený nohy." Člověk by řekl, že už by mohl mít trochu rozum. Venku bylo vlhko, v lese mokré a kluzké listí a na opasku měl připnuté dva 30 kilové psy. 

A co udělaly obyčejné bavlněné ponožky? Namočily se, shrnuly se všude, kde měly jen trochu vůli, začaly dřít a byly z toho krásné puchýře.

Co s tím? Odpověď je jednoduchá. Používejte dobré běžecké ponožky nebo podkolenky. Jak je vybrat? 

  1. Velikost - přesně na míru. Ponožky si nekupujte větší ani menší. Větší se vám budou shrnovat, menší vás budou škriti. 
  2. Výška- rozhodně ne kotníčkové ponožky. V zimě vás může potkat prochladnutí achillovek, se kterým se můžete vyšachovat z tréninku na několik měsíců. 
  3. Střih - ideální jsou takové, které mají anatomické tvarování pro plevou a pravou nohu, výstelky na špičkách a patách. 
  4. Materiál - tohle je trochu složitější otázka. Na výběr je z přírodních vláken i umělých materiálů, ale vždy by měly mít příměs elastanu nebo spandexu, aby byly pružné.

Proč chtít merino ponožky

Asi už jste na ně narazili. Ponožky s merinem jsou tak trochu "chlupatější" než klasické sportovní ponožky. Zatímco dřív merino znamenalo dost kousavý zážitek, díky příměsím dalších materiálů už je to dneska velice pohodlný materiál. Zásadní jsou však jeho termoizolační vlastnosti. 

 Merino Ponožky Inov-8 - Jak vybrat ponožky na běhání v zimě

Merino ponožky od Inov-8 používáme v Best4Run už několik let

Merino pochází z vlny australských oveček, které se tam pasou v horách a na stepích. Jejich vlna se stříhá 1x ročně a vlákna z ní patří k nejdokonalejším materiálům na světě. 

  • prodyšnost - merino dokáže pojmout o 30% víc vlhkosti než je jeho vlastní objem, zatímco umělá vlákna jsou na nějakých 5%. Díky tomu rychle odvádí vlhkost od pokožky a nestudí ani ve chvílích, kdy je mokré. 
  • stálá teplota - v létě chladí a v zimě hřeje. Díky pórovitosti vláken dokáže udržet stálou tělesnou teplotu. 
  • odolnost proti pachům- díky pórům na povrchu vlákna se uvnitř mnohem hůř množí bakterie. Díky tomu vlákno nepříjemně nezapáchá a jeho nositelnost mezi praním je mnohem delší než u syntetických materiálů. 
  • uv filtr - merino přirozeně chrání proti UV záření. 

Jestli hledáte alternativu k nákupu bot s goretexem nebo jinou membránou, je merino docela zajímavým řešením. Nezabrání sice vodě aby se vám dostala na kůži, rozhodně ale neprochladnete.

Kompresní ponožky a podkolenky

Podle nás v Best4Run je tohle ideální volba. Kompresky se dělají v zateplené verzi s merinem nebo v klasické variantě. Kompresky mají tu obrovskou výhodou, že jsou...no, prostě kompresní. Kompresky CEP mají kompresi postupnou, která se mírně snižuje směrem k srdci. Zajišťují optimální cirkulaci krve a tím pádem i lepší okysličení svalů při námaze. Svaly jsou méně otřesené při došlapu a rychleji regenerují. Navíc si můžete být naprosto jistí, že se postarají o to, abyste měli achillovky v teple. Kdo už s tím někdy problém měl, určitě by to nerad opakoval.  

CEP kompresní podkolenky na běhání v zimě

CEP umí nejenom dobré kompresky se stupňovitou kompresí, ale také kompresky a ponožky s merinem. 

CEP kompresní podkolenky a oblečení na běhání v zimě

A taky k nim mají luxusní mikiny, čepice, rukavice nebo kalhoty. 

Jak vybrat kompresky? 

Kompresky nevybírejte podle velikosti chodidla, jako jste zvyklí o běžných ponožek. Aby byla komprese účinná, je potřeba vybrat velikost, která bude odpovídat obvodu vašeho lýtka. Změřte ho proto v nejširším bodě a podle tabulky velikostí CEP si vyberte tu správnou. Pokud jste na velikosti hraniční, zvolte vždycky tu menší. Nemusíte se bát, že byste se do podkolenek nevešly, ale zároveň vám taková velikost zajistí účinnou kompresi. 

 

Náš tip: Na zimu můžete vyzkoušet ponožky nebo podkolenky s merinem. Mají stejné vlastnosti, jaké jsme popsali výše. 

 

Kompresky patří k tomu nejlepšímu, co můžete v běžeckém šatníku mít. A nejen v běžeckém. Skvěle poslouží na lyžích a prkně, na kole nebo když se vydáte na túru do hor. Výborně pomáhají také unaveným nohám po celodenním stání nebo při cestování. 

Neoprenové ponožky

Když nám poprvé dorazily do obchodu neoprenové ponožky OAK Socks, docela nás pobavily svým vzhledem. Vyzkoušeli jsme je ale na trailech, na běžkách a při turistice a musíme říct, že se prostě osvědčily. Neopren sice propustí vodu k tělu, ale tak jako neoprenové kombinézy dokáže zahřát i za vlhka. Ponožky skvěle sedí na noze, díky tloušťce neoprenu poskytují příjemnou měkkou výstelku pod chodidlem a můžete s nimi běhat i hlubokým bahnem v teplotách, které se blíží nule, bez toho, abyste prochladli. 

 Oak Socks Neoprenové ponožky na běháníNeoprenky OAK Socks vymysleli švédští orientační běžci do bahna a slatin. 

Přestože vypadají relativně robustně, neměli jsme problém obout je do běžné velikost bot, kterou používáme. Ploché švy zajistí, aby vás ponožky nikde nedřely ani při opravdu náročných bězích nebo túrách. Teď už je bereme všude s sebou. Člověk nikdy neví, kdy se změní počasí a bude potřeba nohy trochu zateplit. Ve vlhku z nich totiž chodidla ztrácí až polovinu tělesné teploty, a to velmi rychle. V kombinaci s chladným počasím to bývá kámen úrazu nejednoho běžce. 

Nepromokavé ponožky s membránou

Není to tak dávno, co jsme objevili nepromokavé ponožky s membránou od značky DexShell. Nevěřili jsme tomu, ale opravdu nepromoknou. Tady si můžete přečíst, jak jsme je testovali v jesenických horských potocích. 

DexShell Nepromokave ponozky (9)

Nepromokavé ponožky na běhání? Nevěřili jsme tomu, tak jsme je otestovali v potocích Jeseníků. Fakt to funguje. 

Jak to funguje?

Skládají se ze tří vrstev: 

  1. Vnější vrstva - chrání membránu a zajišťuje rychlý odpar vody
  2. Membrána Porelle - nejdůležitější prvek ponožky. Značková hydrofilní membrána, která vyniká prodyšností, nepromokavostí a odolností. 
  3. Vnitřní vrstva - na zimu s příměsí merina, které krásně hřeje a funguje jako štít proti zápachu. 

Ponožky se krásně vlezou do bot, takže nepotřebujete větší obutí. Zároveň vyřeší problém mokrých nohou těm, kdo nechtějí mít na zimu boty s GoreTex nebo jinou membránou. 

Jak vybrat ponožky na běhání v zimě?

Prodyšné a nepromokavé. Takové vlastnosti jsme u DexShell ani nečekali. 

Detaily, které mohou být zásadní

Na závěr pár věcí, které je dobré u ponožek pohlídat, abyste si podzimní a zimní běhání užili v klidu bez pocitu ledových nohou, bez puchýřů a bez otlačenin. 

  • široký lem - vybírejte ponožky, které mají dostatečně širokou manžetu u kotníku. Díky se ponožky nebudou shrnovat, nohu nebudou škrtit a postarají se o to, aby vám do ponožek nezapadlo jehličí nebo písek. 
  • hustota materiálu - zatímco letní běžecké ponožky můžou být frajersky prodyšné, u těch zimních si pohlídejte hustotu tkaní. Čím pevnější ponožka je, tím víc vás bude hřát a postará se o komfort při došlapu. 
  • předtvarovaná pata a špička - tu mají snad všechny správné běžecké ponožky. Pomůže vám nohu v ponožce pěkně zafixovat a získat stabilitu v botě. 

Martin, kterému slezly puchýře po 10 dnech už dneska ví, že bude běhat v ponožkách od Inov-8. Jestli nechcete být jako Martin, pečlivě si vyberte, v čem budete na podzim a v zimě běhat. Ani sebelepší bota totiž nedokáže vyvážit efekt nekvalitních ponožek.