Čelovky: Dobíjecí nebo na baterky?
Běhání, hory, turistika, kempování, lezení. Jakmile se setmí, potřebujete na všechny tyhle sporty pořádnou čelovku. Otázkou je, jestli chcete čelovku dobíjecí nebo na baterky. Výhody a nevýhody jedněch i druhých jsme shrnuli v tomto článku.
Čelovky, se kterými se nejčastěji vydáváme na cestu? U nás rozhodně PETZL. Značka na jejímž počátku stál pionýr speleologie Fernand Petzl svítí už od roku 1973 na nejedno dobrodružství ve tmě. Může vás provázet na všechny noční i ranní běhy, na túry za východem slunce i do hlubin roklí a skal. Nebo prostě svítit večer u stanu, až si budete dávat s kamarády pivo a k tomu chleba se salámem. Vyberte si ale takovou, která bude vyhovovat všem vašim nárokům. Začít můžete třeba u baterek.
Jas a režimy svícení
Vyměňovací baterie nabízí jediný režim svícení - STANDARD Lighting. Jas čelovky postupně ubývá úměrně vyčerpáváním energie ze zdroje.
Oproti tomu nabíjecí články, která najdete třeba v čelovkách Petzl Actik Core nebo Petzl Reactik+ nabízí režimy CONSTANT Lighting nebo REACTIVE Lighting. CONSTANT Lighting je režim, kde je jas čelovky po celou dobu stejný a teprve těsně před vyčerpáním energie z baterky se rapidně sníží. REACTIVE Lighting je asi nejsofistikovanější režim, který jas přidává a ubírá podle potřeby, například když se podíváte do mapy nebo na hodinky. Jednotlivé režimy docela jednoduše ilustrují PETZLovské grafy.
Výdrž
Vyměnitelné baterie jsou známy tím, že díky klesajícímu jasu vydrží svítit o něco déle. Nejvyšší jas však čekejte jenom na začátku.
Nabíjecí články v čelovkách PETZL mají sice o něco kratší výdrž, posvítí vám však stabilněji.
Dostupnost zdroje
Největší výhodou výměnných baterek je jejich snadná dostupnost. Můžete jich mít pár v kapse na 14 denní trip v horách nebo je koupíte na každé benzínce i ve vesnické večerce.
Dobíjecí články jenom tak nevyměníte, stojí jako půlka celé čelovky a rozhodně nejsou dostupné tak snadno jako klasické tužkovky. Můžete sice mít pár do zásoby, ale koupíte je jedině ve specializovaných obchodech. Při nabíjení budou potřebovat pár hodin.
Maximální výkon
Vyměnitelné baterky - pokud po čelovce požadujete maximální výkon, budete muset baterky velmi často vyměňovat.
Nabíjecí články vám poskytnou maximální výkon po celou dobu svícení. Po použití je navíc můžete dát zase nabít a budou připraveny na příští dobrodružství.
Odpad
Běžné baterky použijete jednou a pak je budete muset vytřídit a koupit nové.
Nabijecí článek v čelovce je k přírodě mnohokrát šetrnější.
Samovybíjení
Vyměnitelné baterky jsou konstantní i ve chvíli, kdy dlouho ležely ladem.
Nabíjecí baterie pomalu ztrácí energii i ve chvíli, kdy je nepoužíváte. U PETZLu doporučují nabíjet je každé tři měsíce nenechávat je zcela vybité.
Použití v chladu
Výměnné baterky mrznou rychle a energii v chladném počasí snadno ztrácí.
Nabíjecí baterky, především ty lithiové, dokáží udržet výkon i v chladu. Pokud je ale chcete použít v mrazu, doporučujeme nechat je chvíli předtím pěkně v teple. Při použití je pak pokud možno dostaňte do blízkosti zdroje tělesného tepla.
Velikost
Výměnné baterky do čelovek patří většinou v setu ve 2 nebo 4. Tím pádem zaberou víc místa a také víc váží.
Dobíjecí články jsou pěkně sbalené na cestu, jsou lehčí a kompaktnější.
Výsledek?
Nedá se říct, že by jedna nebo druhá varianta byla o moc lepší než druhá. Pokud chcete čelovku použítvat pravidelně a intenzivně, zvolte čelovku s dobíjecím jádrem. Pokud ji chcete používat příležitostně párkrát za rok, sáhněte raději po čelovce s výměnnými baterkami. A pokud chcete opravdovou svobodu, je tady HYBRID Concept, tedy obojí v jednom. U čelovek PETZL je poznáte právě podle symbolu blesku a označení Hybrid Concept. Za nás? Rozhodně se hodí investovat do čelovky označené Core, která má nabíjecí článek, ale zároveň je to hybrid. Až si vyrazíte na Horskou výzvu a zjistíte, že jste to nenabili, bude to vaše jediná záchrana. A neříkejte, že se vám to nemůže stát.