Sleva 10 % s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené ✨ v prodejně 🏬 i na e-shopu 🛍️

Co jíst a nejíst před závodem?

Jídlo je to, co ovlivňuje vaši běžeckou výkonnost. Jak se připravit na závod, co jíst den před a co v den závodu?

Říká se, že téměř polovina běžců má při delších závodech drobné i větší problémy se zažíváním. Většině z nich se ale dá snadno předcházet díky správnému přísunu živin do těla. Před závodem, při závodě a po něm. Pojďme na ně. 

Co jíst den před závodem? 

Den před závodem si klidně dopřejte o něco víc sacharidů, než jste zvyklí, ideálně v malých porcích. Nebudete se tak cítit přecpaní, ale přichystáte si zásoby na další den. Zařaďte pečivo, těstoviny nebo rýži. 

Při závodě si nejspíš budete muset sáhnout také trochu do svých sodíkových zásob, především tehdy, pokud je teplo a budete se potit. Proto zařaďte o trochu víc soli a přidejte k nim třeba kyselé okurky nebo zelí, které jsou na sodík bohaté. 

Zcela zásadní je dodržovat pitný režim. Jestli denně vypijete dva litry vody, přidejte týden před závodem ještě o jeden navíc. Vaše tělo tak bude dostatečně hydratované na závod a nebudete při něm umírat žízní. Ideální je nainstalovat si appku, která vás pravidelně upozorní na to, že je potřeba se napít. Na trhu jich je hned několik. 

Co byste naopak měli vynechat je alkohol. Je sice pravda, že pivo obsahuje dost sacharidů, ale bohužel se nechovají tak, jako ty, co najdete v jídle a neposkytnou vám dostatek energie na dlouhé běhy. Vyvarujte se také příliš tučného a mastného jídla. V den závodu by se vám mohly nemile odvděčit. I velký hlad můžete porazit zdravějším jídlem, jako je třeba drůbež a rýže. 

Co jíst ráno před závodem? 

Ráno před závodem se odbýváte černým čajem a jogurtem, zatímco u vedlejšího stolu se Keňané cpou tousty s burákovým máslem a banány? Dobře vědí, proč to dělají. 3-4 hodiny před závodem je dobré dopřát si pořádné jídlo. Budete tak mít energii, ze které může tělo čerpat. U snídaně se proto nebojte vajíček, toastů a ovoce. Pozor jen na zeleninu, která by vás mohla prohnat trochu jinak než byste chtěli. 

Sacharidy, které ráno přijímáte ale pečlivě vybírejte. Ty s pomalým uvolňováním energie udrží vaši energetickou hladinu stabilní, zatímco rychlé cukry (sladkosti, pečivo z bílé mouky, bílá rýže) vás sice nastřelí energií, ale propad pak bude o dost hlubší. Dopřejte si tedy raději až po výkonu.

Jestli jste zvyklí na kávu, klidně si ji dejte i před závodem a doplňte ji pořádnou porcí čisté vody. Vědci totiž zjistili, že běžci, kteří před závodem přijímají kofein, si vedou lépe než ti, kteří ho nemají. Moc to ale nepřehánějte. 

A především si svoje ráno před závodem dobře naplánujte. Vstaňte včas a mezi snídaní a závodem se pokuste nechat si alespoň tři hodiny na pořádné vytrávení, protahování případně lehký rozklus. 


Hledáte správný výživový balíček na závod? Připravili jsme pro vás balíčky s výživou na trénink, na závod, ale i konkrétní výživové plány na konkrétní závod. Najdete je v sekci Výživové plány a balíčky. 


Co jíst a nejíst před závodem?

Co jíst při závodu? 

Jestli se chystáte na pětku nebo desítku a pravděpodobně na trati nebudete dvě hodiny, nemusíte jídlo až tak moc řešit. Vezměte si s sebou maximálně camel back s vodou nebo se spolehněte na občerstvovačky. 

Jestli se ale chystáte na delší závod, asi budete potřebovat doplnit energii. Zásadní je nezkoušet při závodě žádné novinky, které by vám mohly rozhodit zažívání. To, co se chystáte při závodě jíst si proto vyzkoušejte předem. Vhodné jsou energetické gely (teď už přichází čas i na rychlé cukry), banány, fíky, datle, rozinky nebo jiné sušené ovoce, energetické tyčinky nebo hroznový cukr. 

A ještě jedna dobrá rada. Pokud plánujete něco cestou zakousnout, naplánujte si jídlo dostatečně včas před občerstvovačkou, abyste ho mohli pohodlně zapít. 

Příklad výživové strategie pro dvouhodinový závod 

Zajímá vás víc? Mrkněte na výživové plány Enervit Běh, Enervit Efektivní trénink, Enervit Vítězný závod nebo třeba Edgar B7


Zajímá vás víc? Přečtěte si článek Nová řada Enervit C2:1 a jak využít glukózu a fruktózu pro maximální výkon?


Co jíst po závodě? 

Máte to za sebou? Už jste se vyklusali, případně rozchodili a je čas na něco pořádného? I tady je potřeba dodržet pár pravidel. 

Těsně po závodě zakousněte proteinovou tyčinku, která pomůže regeneraci svalů. Průběžně doplňujte vodu, ideálně hned v cíli třetinku až půllitr čisté vody, abyste předešli problémům s játry. Doporučujeme také dát si sklenici kefíru, jako zdroje bílkovin, probiotik, živin a hydratace, pečuje o zdravý mikrobiom a prokazatelně ve vědeckých studiích zvyšuje výkon sportovců.

Čemu byste se měli po závodě vyhnout, je těžké mastné jídlo. Přestože máte dojem, že byste si zasloužili pořádný burgr s hranolky, se slaninou a dvojtou porcí sýra, vaše tělo vám za něj asi nepoděkuje. Jestli na něj máte opravdu chuť, počkejte pár hodin po závodě a mezitím se podívejte po nějakých proteinech.