Jak správně vybrat běžecký batoh a vestu
Většina běžců dospěje do stádia, kdy začne uvažovat o koupi běžeckého batůžku nebo vesty. Jak si vybrat ty správné a podle čeho se rozhodnout?
Odpolední proběhnutí "kolem komína" určitě zvládnete i bez pořádné výbavičky. Jestli vás ale čeká jakýkoliv delší běh, určitě oceníte místo, kam můžete uložit bundu, jídlo, běžecké hůlky, energetické gely, pláštěnku a taky pořádnou zásobu vody. Ve chvíli, kdy vám dojdou kapsy, je čas se poohlédnout po běžecké vestě, ledvince nebo batůžku. Jak si ale vybrat to správné vybavení?
Ledvinka, vesta nebo batůžek?
Běžecké ledvinky
Tohle je varianta, kterou známe spíš ze zimního běžkování. Ledvinky mezi běžci zas tolik nefrčí, protože se člověk na bedrech často dost potí, ledvinky navíc nemají tolik bodů k uchycení jako vesty nebo batůžky a na zádech často skáčou. Jestli vám ale stačí drobnější úložný prostor, můžete o ní pouvažovat. Na co se zaměřit u výběru?
- velikost ledvinky - podobně velké ledvinky jaké byste si vzali na běžky vás budou zbytečně zatěžovat, poohlédněte se po něčem menším,
- široký bederní pás - ledvinka se širším bederním pásem bude dostatečně pohodlná a nebude vás řezat ani při dlouhém běhu,
- snadný přístup - podívejte se na rozložení kapes a vyzkoušejte, jak se vám bude pracovat se zipy.
Běžecké vesty
Vesty jsou skvělá běžecká vychytávka. Oproti batůžkům nabízí mnohem méně místa, na těle je ale prakticky necítíte. Kapsičky vystačí tak akorát na nějakou zásobu vody, na uložení větrovky, klíčů a telefonu. Ideální na náročné běhy nebo na závody. Na čem by vám mělo záležet?
- váha - pro vestičku je zásadní. Lehká vesta vás nikde neomezuje, nepřidává nic navíc. Lehoučké vesty od Salomon S/Lab váží kolem deseti deka.
- počet kapes - raději více drobných kapes než dvě velké. Nebudete muset šátrat v hlubinách a přemýšlet, kam jste co dali,
- hydratační systém - dáváte přednost hydrovaku nebo lahvičkám? Obojí má své výhody i nevýhody, vestičky většinou obsahují spíš měkké lahve, ale najdou se i takové, které mají camelbag s hadičkou. Promyslete, která varianta vám bude příjemnější a všímejte si, jestli má hydrovak ochrannou fólii proti mrazu,
- objem - 5 litrů by vám mělo vystačit i na delší závody, pokud je vestička dostatečně prostorná,
- prodyšnost - hlavně u mužů se vestičky často nosí i na holé tělo nebo jen na tu nejtenčí první vrstvu. Všímejte si proto, jestli má vestička dostatečně prodyšnou síťovinu na exponovaných místech.
Běžecké batůžky
Batůžky se hodí ve chvíli, kdy se chystáte na dlouhý běh nebo třeba horský závod s povinnou výbavou. Batůžky mají oproti vestám víc úložného prostoru, kam uložiště bundu i mikinu, čelovku, vodu, jídlo, termofólii a další nezbytnosti. Jak vybrat batůžek?
- poloha na zádech - oproti klasickým batohům sedí ty běžecké na horní části zad a těsně přiléhají k tělu,
- objem batůžku - rozsah objemů se pohybuje od 3 do 20 litrů, zvolte si ten správný,
- popruhy - běžecké batůžky mají široké ploché a prodyšné popruhy,
- hydratace - většina z nich je vybavena camel bagem nebo lahvemi,
- poutka - dívejte se pečlivě, jestli mají speciální uchycení na běžecké hole, uvidíte, že jestli s nimi ještě neběháte, jednou se k nim propracujete,
- dostatek kapsiček - poohlédněte se po kapsičce na mobil, která by měla být po ruce - pro ovládání hudby i pro přivolání pomoci, kdyby bylo potřeba.
Podle značky
V Best4Run jsme si za 4 roky fungování vyzkoušeli opravdu slušnou řádku batůžků a vestiček. Postupně jsme se dopracovali k těm, které nám sedí nejlépe. Po pravdě - zjistili jsme, že není ostuda vyběhnout ani s batůžkem z obchodního řetězce. Pár jsme jich otestovali a většinou se nemají za co stydět. Technologie tradičních běžeckých značek, jaké prodáváme u nás, jsou ale přece jen propracovanější a materiály také mnohem déle vydrží.
Montane
Batůžky Montane nás překvapily svými skvělými střihy a materiály a získaly si nás na dlouhou dobu. Edice VIA se rozprostírá do velikostí od 5 do 15 litrů, letos jsme ale přibrali i novinku Gecko, které je lehoučká, naprosto minimalistická, ale zároveň má spoustu kapsiček a jednoduché a rychlé zapínání.
Montane má navíc také řadu Woman, která se dokáže lépe přizpůsobit ženským křivkám. Všechny batůžky a vesty jsou vyrobeny z materiálů, které nepohlcují zápach, jsou odolné proti zatrhnutí a jsou optimálně prodyšné.
Inov-8
Vesty Inov-8 jsou v trailovém běhání opravdu profíci a to, co dělají, dělají poctivě. V sekci běžeckých vest a batůžků se nerozmachovali co do šířky sortimentu, ale zůstali u několika málo pečlivě vyzkoušených a do detailu propracovaných kousků.
Prakticky mají v aktuální kolekci tři modely - All Terrain Pro 0-15, Race Elite 10 a Race Ultra PRO. Abyste nemuseli řešit nákup vesty a batůžku, dělají to tak, aby se z vesty dal jednoduše udělat batůžek připnutím přídavné kapsy a naopak.
INSTINCT
Běžecké vesty Instinct byly navrženy pro běžce na Ultra Trail du Mont Blanc. V čem jsou jiné? Jsou minimalistické. A tím myslíme opravdu minimalistické. Dostatek kapes pojímá velmi nenápadná konstrukce, která je navržená tak, abyste na všechno hned dosáhli. Na bundu na zádech i hůlky nad bedry. Výborné na nich je, že je můžete vyzkoušet ještě před tím, než si je koupíte. Jak na to mrkněte do článku #testyourInstinct Otestuj vestu, než si ji pořídíš.
Jak vybrat správnou velikost?
Pro správný výběr batůžku nebo vesty je potřeba zamyslet se nad tím, jaký objem vám bude vyhovovat, a také jakou velikost zvolit. Drtivá většina běžeckých batohů je totiž odstupňována velikostmi, některé jsou navíc přizpůsobeny mužské a ženské anatomii.
Objem běžeckého batůžku
Rozumné batohy a vesty se pohybují v rozmezí od 3 do 15 objemových litrů. Větší než 15 litrové batohy jsou určeny spíš pro dlouhé výšlapy do hor, a přestože může být lákavé, že v nich unesete prakticky všechno, nejsou na běh úplně vhodné.
- do 5 litrů - batůžek nebo vesta, které jsou vhodné na trénink i závod, kde můžete doplnit tekutiny. Vejde se do nich základní výbava - tyčinky, gely nebo jiné jídlo, lehká větrovka, mobil a klíče. Bývají vybaveny dvěma měkkými lahvemi v ramenních popruzích. Místo na camelbag v nich bývá, ale s ohledem na jeho váhu často není součástí.
- do 10 litrů - batůžek, do kterého se pohodlně vejdete i při ultrazávodech. Kromě větrovky je tu místo i na mikinu nebo jinou druhou vrstvu, náhradní ponožky, čelovku, termoizolační fólii, dostatek jídla, příruční lékárničku, záložní zdroj baterek a další nezbytnosti. Takhle velké vestičky a batůžky už zpravidla bývají vybaveny hydrovakem, v těch dobrých je umístěn v termoizolačním obalu, který zajistí, že vám v něm voda nezmrzne ani rychle nezteplá.
- do 15 litrů - tohle už je velikost, která se hodí i na turistiku nebo na dlouhé cyklovýlety. Takhle velký batůžek už je určen prakticky na svačinu pro celou rodinku.
Objem bychom měli, teď je ještě potřeba dát si pozor na velikostní tabulky. Než se pustíte do zkoušení, mrkněte na velikost a pokud vybíráte online tak také na velikostní tabulku. Většinou se velikosti nijak zásadně neliší od klasických velikostí oblečení. Vesta by neměla být přiliš volná, zároveň by ale neměla nikde škrtit nebo táhnout.
Hydratační systém
Hydratace je jeden z hlavních důvodů, proč většina běžců nakonec dozraje ke koupi běžeckého batůžku. Zatímco spoustu drobností si můžete uložit po kapsách, s vodou je to složitější. Běžecké vesty a batůžky obsahují hydratační vak s hadičkou, měkké plastové lahve nebo v lepším případě obojí.
Měkké lahve
Jednoduchá varianta, kterou můžete vzít kdykoliv s sebou a snadno a rychle ji doplníte i na občerstvovačce. Salomon má na lahvičkách kulaté dno, díky kterému se lahvičky dají mnohem snáz zasunout do ramenních popruhů. Většina lahví má objem od 250 ml do 750 ml a do vestiček se dodávají v páru, pokud potřebujete tekutin víc, poohlédněte se po hydrovaku.
Camelbag
Hydrovak, camelbag, camel. Plochá měkká lahev s hadičkou, kterou umístíte do batohu a nemusíte při běhu řešit žádné složité operace. Ty dobré se dodávají s takovou technologií, která zajišťuje smršťování vaku s ubývající tekutinou, a tím pádem zabraňují protivnému šplouchání na zádech. Vesty a batůžky, které jsou připraveny na camelbag jsou většinou vybaveny termoizolační vrstvou, která se postará o to, aby vám voda cestou nezamrzla nebo naopak vydržela dlouho chladná. Oproti lahvičkám je tohle velká výhoda.
Naše tipy
Běžecký batůžek by měl sedět jako druhá kůže. Při zkoušení ho zkuste naplnit větrovkou nebo mikinou a vyzkoušejte, jak vám bude sedět prázdný i plný. Oproti klasický batohům ty běžecké sedí v horní polovině zad, neměly by zavazet pod rameny, měly by být stabilní a neměly by na zádech poskakovat. Všechno důležité byste měli mít po ruce, protože to nejotravnější je, když si najdete svůj běžecký rytmus, lovit na zádech zapadlou tyčinku nebo se zastavit a batoh sundávat. Které batůžky doporučujeme?
Instinct PX 3.1L
Instict PX 3.1L je vesta na odpolední proběhnutí, když si potřebujete někam uložit klíče a vodu. Je velmi lehká a na zádech o ní nebudete vědět. Klíče od auta schováte do kapsy na zádech, tričko nebo lehkou větrovku do kapsy mezi lopatkami, do ramenních popruhů se vejdou dvě 600 ml lahve a zbývají ještě kapsičky na telefon a gel nebo sváču.
Montane Gecko VP+
Už tu o ní byla řeč. Skvělý poměr cena/výkon, to je vesta Montane Gecko VP+. Dost kapsiček, pouto na hole, na které dosáhnete i když máte vestu na zádech a hlavní kapsa otevřená, abyste mohli jen sáhnout dozadu a vytáhnout větrovku, čepici nebo buff. Velmi příjemné překvapení od Montane.
Inov-8 Race Ultra Pro 5 Vest
Klasika od Inov-8. Běžecká vesta Inov-8 Race Ultra Pro 5 Vest s dostatkem kapes, která se pyšní tím, že unese až 5 litry tekutin, pokud je budete potřebovat. Přitom je to stále vestička, která na zádech skoro není cítit. Inov-8 si libuje v dlouhých terénních bězích a takové je i vybavení. Připravené být vám parťákem v dešti, na horách, v mlze, v zimě i v horku.