Sleva 10 % s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené ✨ v prodejně 🏬 i na e-shopu 🛍️

Lifehack: Jak si dokonale zavázat boty a na co je poslední tkaničková dírka

Všimli jste si, že většina běžeckých a sportovních bot má na konci šněrování ještě jednu tkaničkovou dírku? Na co tam asi je? Je to dírka na tkaničku, která je v jiném směru než ostatní. Díky speciálnímu vázání, které vás teď naučíme, ji můžete využít na to, abyste si zavázali boty na běhání naprosto dokonale. Mrkněte na video a naučte se tenhle běžecký trik, který vám nohu lépe usadí na noze, a díky kterému získáte víc místa ve špičce boty.

A teď ještě stručný popis pro ty, kdo se nechtějí koukat na video: 

  1. Rozvažte tkaničky a volný konec na každé straně zvenčí protáhněte poslední tkaničkovou dírkou, která je běžně prázdná. 
  2. Na každé straně tak vznikne volné očko. 
  3. Konce tkaniček protáhněte na každé straně protějším očkem (jakobyste pokračovali ve šněrování tkaniček). 
  4. Utáhněte tkaničky a nakonec ještě zatáhněte za konce tkaniček směrem k patě. 
  5. Očko na botách se utáhne. 
  6. Tkaničky můžete zavázat na mašličku, jak jste zvyklí. 

Proč běžecké vázání existuje? 

Poslední tkaničková dírka, která je v jiném směru než ostatní dírky, pomáhá zavázat boty tak, aby dokonale přilnuly k nártu. Tento způsob vázání také umožňuje nohu v botě lépe ukotvit a lépe ji usadit v patní části boty. 

Díky tomu získáte víc místa ve špičce a lepší oporu v okolí nártu. 

Na co si dát pozor?

Běžecké vázání má dvě úskalí. Tím prvním jsou krátké tkaničky, které ne vždy vystačí na zavazování s tímhle trikem. Jestli jsou vaše tkaničky příliš krátké, prostě je vyměňte. 

Druhým trablem může být to, že běžecké vázání nesedí každému. Pokud máte vyšší nárty nebo silnější kotníky, může se stát, že vás bude běžecké vázání při běhu škrtit. Na to si dávejte velký pozor a raději zavazujte běžecké boty klasickým způsobem, aby nedošlo ke špatnému prokrvení končetin nebo křečím.