Běžecký magazín, Strana 12
Na tyhle boty jsme se docela načekali. Po delší pauze se Inov-8 vrací ke konceptu Trailroc, tentokrát ve variantách 285 a 270. Jak se v nich běhá? Přečtěte si náš test.
Na tyhle boty jsme se docela načekali. Po delší pauze se Inov-8 vrací ke konceptu Trailroc, tentokrát ve variantách 285 a 270. Bota, která se má stát černým koněm inovejťácké stáje pro další sezony. Bota, která má být univerzální a odolná. Pojďme si na ni trochu posvítit.
Na začátek je potřeba trochu se seznámit. První generace konceptu TRAILROC byla určena na těžké horské traily, na rozbahněné horské louky, na mokré listí, kořeny a větve. A novinka jí jde směle v patách. Neutrální bota s dropem 8 mm (model 285) a 4 mm (model 270) určena do skalnatých nebo jinak náročných terénů.
Oproti předchozím generacím modelu je její DNA obohaceno o nový tvar špuntů na podrážkách, novou generaci rock plate pro lepší ochranu chodidel a špiček před ostrými kameny. Pata je v botě lépe usazená díky nové patní výztuze vyrobené 3D tiskem, která je měkká a dobře drží. Tolik k prvnímu seznámení. Pokud se v tom někdo chce porochnit víc, najde technologické detaily modelu Trailroc 285 na tomhle obrázku.
Technologii bychom tedy měli. Jaká je ale dlouho vychvalovaná bota v reálu samozřejmě poznáte teprve až ji obujete. První dojem? Noha vám do boty vklouzne a udělá si v ní pohodlí. Ve špičce je spousta místa na prsty a díky středně širokému kopytu Medium výborně sedí i na štíhlejších chodidlech. Na fotkách najdete model 285, který má osmi milimetrový drop. A není to na něm vidět. Dokonce ani noha v botě necítí něco jako přetlumenost nebo ztrátu kontaktu s podložkou, a to je velká přednost Trailroc 285.
Aby vám noha v botě "nelítala", vybavili ji v Inov-8 novou výztuhou s název EHC (external heel cage). Zatímco dřív byla jakákoliv podpora u bot této značky brána jako nestydatost, dnes se objevují první vlaštovky mírné opory v mezích stability boty. Znamená to, že měkká výztuha z 3D tisku pomáhá měkce uzamknout nohu v botě, a i přes dostatek prostoru ve špičce a kolem nártu nedovolí noze nežádoucí pohyby do stran nebo kupředu.
Svršek boty je odlehčený, ale nabízí také oporu Met-Cradle+, která jemně obepíná střed chodidla. Co nás na tom baví je to, že i přes zdánlivou křehkost svršku, je dostatečně pevný pro horské traily a nepustí dovnitř žádné jehličí ani kamínky. Co je v náročném terénu obzvlášť důležité, je rozložení podrážky a její funkční vlastnosti. Podrážka nové řady Trailroc má tři nejdůležitější vlastnosti: perfektní grip, tři různé směsi na podrážce a taky vrstvu rocplate, která chrání plantární fascii.
Grip zajišťují drobnější špunty rozložené pravidelně po celé podrážce. Nejen, že se dobře zakousnou do terénu, což oceníte třeba teď na podzim, až poběžíte mokrým listím, mezi větvemi a kameny, ale také při prvních mrazících. Navíc jsou rozmístěny tak, aby se v nich nečistoty zbytečně dlouho nezdržovaly.
Směs TRI-C už Inov-8 používá u většiny svých modelů a ani Trailroc není výjimkou. Tři rúzně tvrdé směši podrážky jsou strategicky rozmístěny pod patou, nártem a špičkou, aby zajišťovaly co nejlepší odraz a dopad.
No a nakonec Dynamic Fascia Band (rock plate). Tento plát v mezipodešvi krásně kopíruje klenbu a stará se o to, abyste si ji neporanili při došlapu na nejostřejší šutr nebo klacek. Poznáte to hlavně ve chvílích, kdy poběžíte z kopce po lesní cestě plné suti a kamení. Bota udělá dost práce za vás, takže se nemusíte ohlížet na to, kde čouhá jaká nástraha.
Určení? Opravdu živé traily
A jak tuhle botu nejlépe využít? Ideální stav jsou horské terény, písečné cesty, polňačky, na kterých strávíte od jedné do tří hodin aktivním během. Moc se nehodí pro ty, kdo mají rádi tradiční trailovky, které jsou těžší a robustnější. U téhle boty totiž vyšší tlumení ani neucítíte. A v případě, že zvolíte model 270 se 4 mm dropem, poznáte, že traily si můžete vychutnat tak nějak opravdověji a živěji.
Shodli jsme se na tom, že tahle bota patří k tomu nejuniverzálnějšímu, co může Inov-8 v oblasti trailových bot nabídnout. Je dynamická, ale přitom dostatečně pohodlná. Rozhodně stojí za to si s ní vyrazit na rande do hor. Uvidíte, že z toho bude láska na hodně dlouhou dobu.
A jdeme na to. Jednotlivé cviky běžecké abecedy v podání trenérky Adély Balůskové. Mrkněte na video a přečtěte si podrobný popis jednotlivých cviků.
Jak už jsme si řekli v minulém článku, nejefektivnější a nejjednodušší způsob, jak zdokonalit techniku běhu je běžecká abeceda. Při nácviku techniky se bez ní prakticky neobejdete. Jak se ale cvičí správně?
Při provádění běžecké abecedy dodržujeme tyto zásady:
- hlava je zpříma, oči hledí vpřed (ne dolů na nohy)
- lokty ohneme do pravého úhlu, paže se a pohybují v rytmu kroků
- ramena jsou naprosto uvolněná
- při práci nohou se snažíme o maximální rozsahy pohybů
- váha těla je na přední části chodidel
- všechny cviky se učíme provádět nejprve na místě, poté jdeme dopředu a zvyšujeme frekvenci
Běžeckou abecedu můžete zahrnout do každé tréninkové jednotky. Na jednotlivé cviky je však dobré podívat se podrobněji.
Liftink
Cílem liftinku je nácvik dvojité práce v kotníku, která má zajistit pružný odraz při běhu. Naučí tělo nedopadat tvrdě na podložku, ale každý krok měkce odpružit.
Začneme ve stoji spojném. Pokud provádíme lifting na místě, přední část chodidel se neustále dotýká podložky, zatímco pata jedné nohy se dostává do maximální výše od země a koleno téže nohy jde co nejvíce vpřed. Druhá noha je patou opřená o zem a provádí úplné propnutí v koleni. Vrátíme se zpět do stoje spojného a opakujeme pro druhou nohu.
Skipink
Skipink zdůrazňuje ostré zvedání švihového kolene. Stehno švihové nohy (té, kterou přitahujeme nahoru) zvedneme do horizontální polohy, tedy do úrovně kyčlí. Trup je v mírném náklonu vpřed, ale držíme ho vzpřímeně a pevně. To znamená, že hlava, rameno, kyčel a kotník jsou v jedné přímce. Zásadně se odrážíme z přední části chodidel. Koleno oporové nohy (ta co je na zemi) tlačíme vzad, aby bylo koleno propnuté. Nohy dynamicky střídáme. V podstatě se jedná o běh s vysokým zvedáním kolen za technicky správného provedení.
Zakopávání
Při zakopávání dochází k dynamickému protažení svalů předního stehna a třísla a současně posílení zadní strany stehna a hýždí. Snažíme se o uvolněný pohyb švihové nohy po odrazu za tělem. Pata této složené nohy se dotkne hýždí. Nohy opět dynamicky střídáme a dáváme pozor na vytáčení špiček dovnitř. Tělo opět může být v lehkém náklonu vpřed.
Předkopávání
Při předkopávání se učíme aktivnímu a dynamickému zahrábnutí chodidla a pružné práce kotníku. Odraz je veden přes špičku a švihová noha jde dopředu s propnutým kolenem. Následuje rychlé zahrábnutí švihové nohy zpět, opět s nataženým kolenem, a vystřídání nohou. Trup zde můžeme oproti ostatním cvikům abecedy držet v lehkém záklonu, tělo by ale stále mělo být v ose.
Poskoky
Provádíme dynamické poskoky, při nichž se odrážíme oběma nohama současně vzhůru. Švihová noha se s ostrým úhlem v koleni dostane až do výše kyčlí (jako u skipinku) a druhá noha po odrazu zůstává propnutá. Tuto pozici se snažíme zachovat po celou letovou fázi. Střídáme švihovou nohu s každým poskokem. Cílem je nácvik explozivního odrazu a síly v kotníku.
Koleso
Koleso je velmi dynamický a rychle provádění cvik. V podstatě se jedná o spojení skipinku a předkopávání, ke kterému se přidá vykývnutí a aktivní zahrábnutí bérce před dokrokem.
Vycházíme z polohy skipinku. V nejvyšší poloze se bérec vykývne vpřed a aktivně přejde do fáze dokroku. Nejprve jde nahoru koleno, které vyšvihneme až do výše boků, a pak bérec. Dbáme na došlap na přední část chodidla.
Běžecké odpichy
Technicky nejnáročnější cvik, u kterého se střídají běžecké odrazy s ostrým kolenem vpřed. Učí především dokončení odrazového náponu.
Provedeme odraz směrem vzhůru a vpřed s důrazem na jeho aktivní dokončení. Pata odrazové nohy je nad špičkou chodidla a noha je napnutá. V letové fázi se snažíme udržet odrazovou nohu napnutou v koleni i kotníku a přední švihová noha má ostrý úhel v koleni. Po dopadu nohy střídáme a zdůrazňujeme délku a frekvenci kroků spolu s dynamickým pohybem paží.
Běžecká abeceda patří k úplným základům běžecké techniky. Pomůže vám zlepšit běh, zvýšit hybnost kloubů, zahřát svaly a vychutnat si běh naplno. Abyste ji mohli cvičit, je potřeba znát především základy. S trenérkou Adélou Balůskovou se na ně teď mrkneme.
Přistihnete se občas při běhu, že běháte moc po patách? Že jste v příliš velkém záklonu? Málo zvedáte kolena nebo se cítíte křečovitě?
Nejefektivnější a nejjednodušší způsob, jak zdokonalit techniku běhu je běžecká abeceda. Svou důležitost má hlavně při nácviku techniky, čímž náš běh zefektivní a naučí lépe využívat tělo při každém odrazu.Správnou technikou běhu také ušetříme spoustu energie, protože se bude zapojovat mnohem méně svalových skupin. Dalším benefitem je důkladné protažení nejdůležitějších svalových partií a rozehřátí – abecedu je možné použít i jako rozcvičení. Neméně důležitá je prevence zranění a různých problémů z přetížení. Cvičením abecedy získáme techniku, rozsah pohyblivosti, sílu, koordinaci a také smysl pro rytmus.
Jak se konkrétně provádí?
Běžecká abeceda se skládá z jednotlivých cviků, přičemž každý se zaměřuje na jinou fázi běžeckého stylu a tu zdůrazňuje. Soustředí se na maximální rozsahy pohybů v kloubech, správnou práci paží a koordinaci. Pro začátek je vhodné naučit se každý cvik provádět na místě, postupně se přechází do opakování cviku po určitou vzdálenost.
Jak často a kdy trénovat běžeckou abecedu?
Atletickou abecedu je vhodné zařadit do každé tréninkové jednotky. Lze ji použít jako rozcvičení před tréninkem, zpestření při běhu i jako hlavní tréninkovou náplň, kdy se pomocí abecedy zlepšuje vytrvalost a celková kondice. V takovém případě se jí můžeme věnovat třeba i 20-30 minut. Standardně ale stačí 5 - 10ti minutový prostor pro nácvik techniky.
Abecedu provádějte na rovném a stabilním povrchu, a to teprve po řádném rozcvičení a zahřátí svalů. Lepší je věnovat se jí v první polovině tréninku, či běhu, kdy je tělo ještě plné sil a zvládne nácvik nových prvků.
Pokud zkoušíte abecedu poprvé, nenechte se odradit únavou a svalovou bolestí na druhý den. Při nácviku jste zapojili svaly, které byly doteď jen málo nebo téměř vůbec využívané. Postupným opakováním si tělo zvykne a adaptuje na nové podněty. Pokud si nejste technikou běhu jistí, ráda Vás uvidím na našich běžeckých trénincích, kde abecedu v rámci každé lekce opakujeme.
Při prvních nezdarech neztrácejte trpělivost, nejdůležitější je dobrý pocit z pohybu! Běhejte hravě a zdravě, příště si povíme něco o jednotlivých cvicích.
Podzim je prostě trailové období, takže se vždycky s prvním listím těšíme na podzimní várku novinek od Inov-8. Letos nás potěší především Trailroc 285 a 270 nebo nové barvy už známých kousků.
Podzim se nezadržitelně blíží a za pár dní už budeme mít v prodejně podzimní modely britské značky Inov-8. Na některé z nich se už opravdu těšíme, tak se s námi pojďte podívat, co nás čeká. Přibudou třeba nové parkové boty ParkClaw 275 s goretexem i bez něj, Roclite 325, a hlavně dlouho očekávaný koncept TrailRoc.
TrailRoc 275 a 285 má šanci stát se opravdovým hitem
V polovině léta k nám putují britské novinky Inov-8. Mezi nimi asi nejvíc vyniká návrat legendárního modelu TrailRoc, tentokrát ve verzi 275 a 285. Kdybychom nakoukli do historie, zjistili bychom, že TrailRoc 255 byl revolučním modelem, který ve své době nechal daleko za sebou ostatní trailovky. Lehká bezešvá bota na dlouhé běhy se teď vrací v gramáži 285 gramů s 8 mm dropem a 270 gramů se 4 mm dropem.
Jaké je určení této boty? Tak především na dlouhé běhy ve skalnatém nebo jinak obtížném terénu, na dlouhých trailech, po lesních a polních cestách. Největší devizou boty je totiž opravdu kvalitní grip, o který se stará výživná TRI-C podrážka. Univerzálnost boty však tkví v tom, že ji můžete směle proběhnout i po asfaltu. Nejčastěji tedy v případech, kdy cesta vede přes město na trailové stezky.
Další novinkou této boty je zpevnění paty, kterou zvenčí obepíná výztuha z 3D tisku. Ta podrží nohu v patní části a poskytne jí dostatek opory na dlouhých a technicky náročných bězích. TrailRoc 285 a TrailRoc 270 jsou univerzální modely, do kterých Inov-8 vlkládá velké naděje na nadcházející sezónu. Oblibou by se mohly zařadit vedle našich nejprodávanějších Trail Talon 250 a 275.
Novinka do města i do parku ParkClaw 275
Inov-8 považujeme za bezkonkurenční boty do terénu. Jejich koncepty jsou stavěné na různé druhy chodidel, využívají relativně nízký drop a dopřávají běžci opravdu perfektní zážitek z běhu. O netradičním designu ani nemluvě. Teď se s těmito přednostmi pouští Inov-8 i více do města.
Zatímco na trailové běhy má Inov-8 v nabídce řadu modelů, na zpevněné cesty a do města zatím nabízeli víceméně jen RoadClaw. Na pomezí běhu po asfaltu a v měkkém terénu pak stály Trail Talony a vedle nich se letos nově zařadí nové ParkClaw 275.
Nové boty mají 8 mm drop, který nabízí pohodlí i na pevných tratích. Váží 275 gramů, což je ostatně evidentní i z názvu. Na trhu bude ve dvou provedeních - klasickém a s goretexem. U bot do parku a do města pro goretex zatím nevidíme příliš široké uplatnění, ale své fanoušky si nejspíš najde.
Mezipodešev Powerflow+ nabídne lepší absorpci nárazu a větší energetickou návratnost, podrážka s nízkými širokými špunty bude dobře sedět na pevném povrchu i v jemném blátíčku nebo na štěrku. Máme v plánu si tuhle botu docela oblíbit.
Nejoblíbenější modely v nových barvách
Kromě novinek tu máme také pár starých známých modelů, které přijdou v nových barvách. Zatímco jarní a letní sezóna nabídla chill úpravu vybraných modelů, které však svou barevností nezaujaly každého, podzim a zima budou u Inov-8 barevně mnohem zajímavější. Čeká nás nové barevné provedení Trail Talon 275 i 250, Roclite 305 nebo hřebových Arctic Talon. Dorazit by měly i modely Roclite 325 GTX, které se nemusíte bát vzít ani na túru do hor.
Legendární švédská značka Craft připravila pro všechny nadšence netradiční akci. Zapojit se může každý! Úkolem bude najít vzácný strom Craftovník, který se objeví na 40 místech Čech, Moravy i Slovenska. Nejedná se však o ledajaký strom.
Craftovník je zázračný strom, který plodí pouze jednou za svůj život. Plody neplýtvá, plodí pouze 40 kouzelný plodů – funkční trika Craft. Pokud se chcete i vy zapojit do této akce, pak sledujte www.craftovnik.cz, kde najdete veškeré informace a nápovědy, jak Craftovník hledat. A když se vám podaří jeden z nich najít, budete moci z jeho plodů „ochutnat“. Teď už si ale poslechněte legendu, která se o stromu vypráví. Sezona Craftovníku, která potrvá až do konce října tohoto roku, právě začíná!
Daleko na severu, v drsných skandinávských podmínkách, v krajině hlubokých lesů, jezer a pustých plání, se mezi lidmi během dlouhých večerů vypráví legenda. Legenda o stromu. Říká se mu Craftovník. Zvěsti o něm se poprvé objevily zhruba před 40 lety. Nikdo vlastně neví, jak vypadá. Nikdo ani neví, kde roste. To všechno až do chvíle, než jednou jedinkrát za svůj život rozkvete, aby nakonec vydal ty nejpodivnější plody, které kdo kdy spatřil. Funkční trika. Jsou lidé, kteří tomu věří. Jsou lidé, kteří přísahají, že strom viděli. A jsou prý mezi námi i ti, kteří jako vzácný poklad uchovávají jeho semena.
Je to už dávno, kdy se pár sportovních nadšenců rozhodlo ukázat, že tento příběh není jen legendou. Na čtyřiceti místech Čech, Moravy i Slovenska zaseli semena Craftovníku. Starali se o ně, hlídali je a chránili. Podařilo se. Přišlo léto a plody Craftovníku postupně dozrávají. Kde přesně jsou, neprozradíme…
Pravidla Craftovníku
Každé pondělí od 21. srpna se na www.craftovnik.cz dozvíte, které stromy budou na konci daného týdne připraveny k očesání. Na webových stránkách se budou postupně objevovat informace, indicie a nápovědy, které vám napoví, kde konkrétní Craftovník ve správný čas najít. Každý strom je ale jiný. Některý bude pohodlně na dosah, nalezení jiného bude složitější. K některému dojdete procházkou, k jinému poběžíte nebo pojede na kole.
A pozor, Craftovník Best4Run teprve dozrává. Očesat ho budete moci v pátek 27. října 2017!
Lámete si hlavu s prvním maratonem nebo půlmaratonem? Vybrat dobré běžecké boty je základ pro to, abyste ho hravě zvládli. Máme pro vás pár tipů na první boty na dlouhé závody.
Maraton a půlmaraton. Závody, ke kterým se dříve nebo později dostane každý běžec. Ať už začínáte na 5 kilometrech nebo na 10, tahle meta vás rozhodně čeká. A s ní i těžké rozhodování které boty obout. Abychom vám to trochu ulehčili, vybrali jsme pár bot, které to s vámi zvládnou určitě. Pro začátek se ale pojďme podívat, jak vybírat.
Jak vybrat boty na maraton nebo jiný dlouhý závod?
- pátrejte po dobře tlumené botě - Ptejte se proto po dobře tlumené botě, která se postará o vaše klouby, šlachy i svaly. Pokud jste lehkonozí běžci a jde vám o rychlost, můžete obout i závodky, ale doporučujeme je opravdu trénovaným běžcům.
- příjemně široká - u boty asi nejdůležitější parametr. Schválně zkuste v obuté botě roztáhnout prsty. Jde to? Pak by měly být OK.
- dostatečně velká - centimetr je optimální rezerva, která by měla v botě zbývat mezi špičkou palce a obsázkou (špičkou boty), půl centimetru ještě taky ujde, ale čím větší botu zvládnete, tím větší komfort budete mít.
- netlačí a nedře - bota musí být pohodlná na první obutí. Nesmí nikde dřít ani tlačit. Nikde.
Hledám velké tlumení
Mizuno Wave Sky - nejtlumenější Mizuno pro širší nárty
Jestli hledáte u boty hlavně pohodlí, pak můžete vsadit na Mizuno Wave Sky. Jsou opravdu velkoryse tlumené a svou službu udělají i běžcům těžších vah nebo těm, kdo mají problémy s klouby.
Asics Gel Nimbus - ideální tlumení pro štíhlejší nárty
Prémiový model od Asics s vysokým tlumením a dokonalými technologiemi, to je Asics Gel Nimbus. Kromě energetické pěny tlumí také gelem a noha vám do něj vklouzne jako do peřinky. I tahle bota bude sedět těm, kdo hledají vysoké tlumení, zároveň je o kousek užší než třeba Mizuno nebo Saucony, takže bude dobře pasovat i běžcům s užšími nárty.
Brooks Glycerin
Brooks Glycerin vám zajistí maximální tlumení a pohodlí při delším výběhu a bude vám skvělým společníkem jak při tréninku, tak při samotném maratonu. Tlumení je navíc obohacené dusíkem což pomáhá v jeho životnosti, ale i při samotném výkonu. Vyšší drop 10 mm vás podpoří i po více kilometrech v nohách. Pokud maté problém se stabilitou tak varianta Brooks Glycerin GTS.
Hoka Bondi
Hoka Bondi poslouží na maraton, ale i na extrémně dlouhých vzdálenostech. Dosud nejtlumenější bota od Hoky je teď tvořena lehčí pěnou a novou geometrií paty pro větší plynulost vašeho kroku. Širší mezipodešev vám zajistí větší stabilitu.
Mizuno Wave Rider - střední tlumení na dlouhé běhání
Kdo jiný, než mistr Evropy, by měl popsat krásy sportu, kterému se věnuje? Pavel Červenka nás uvede do toho, co je canicross a proč byste se o něj měli zajímat.
Jestli pravidelně vybíháte do přírody se svým čtyřnohým přítelem, možná je na čase posunout vaše procházky a výběhy na další level. Terénním sportem, který prověří kondičku psa i běžce, je canicross. Běžec a pes jsou při běhu propojeni lanem s amortizérem a běhá se v terénu tak, aby běh bavil vás i vašeho psa.
"Canicross je možnost, kde se dá spojit venčení, sport a radost ze společných zážitků. Běh baví, jak vás, tak i vašeho psa. Navíc se díky běhu dostanete do skvělé formy," popisuje svou zálibu mistr Evropy v canicrossu Pavel Červenka. "V canicrossu neplatí žádné omezení, s jakým psem závodit. Na závodech potkáte sportovce s různými rasami např. Jack Russell, Bígl, Pointer a mnoho dalších. Sportovci, kteří se však mushingu věnují naplno, upřednostňují ESP (Evropský saňový pes). Je to plemeno, které bylo přímo pro tento sport vyšlechtěno."
Pro začátek vám budou stačit dobré boty a pes, který bude mít chuť s vámi naběhat pár kilometrů. Nejvýraznější prvek výbavy, tedy lano, zatím ale nechejte doma. "Až přijde čas, kdy budete zapřahat, začínejte pomalu - není kam spěchat. Ze začátku stačí klidně jen 100m zápřahu a postupně pomalu navyšovat," upozorňuje Pavel.
Kdy a jak začít s canicrossem?
Určitě se svým psem nezačínejte dřív, než mu bude alespoň 12 měsíců. Psa nemusíte nechávat samotného doma, berte ho sebou na volno, když jdete běhat vy, aspoň si naběhá fyzičku. "Důležité je na konci vždy hodně pochválit a odměnit pomocí míčku či peškem k potahání. Pro psa to musí být zábava a radost pro vás pracovat. Pro zpestření a zvýšení motivace je vhodné kombinovat trénink i s ostatními kamarády mushingu. Vašeho psa společný trénink neuvěřitelně nakopne," doplňuje Pavel.
Trénink můžete také různě střídat např. zápřahem před kolo či koloběžku, což vaše nohy jistě ocení. Většina musherů své psy trénuje především na kole či koloběžce. V canicrossu je totiž neméně důležité zaměřit se i na svůj trénink. Pokud bude váš pes perfektně připraven, ale vy mu nebudete stačit, nebude běh příjemným zážitkem ani pro jednoho z vás.
Canicross je v Čechách stále oblíbenějším sportem. Pokud chcete začít trénovat, určitě se zajeďte podívat na nejbližší závody. Každý musher vám rád poradí. A třeba to bude právě Pavel Červenka s jeho fenkou Abby.
Saucony Freedom ISO jsou boty, které nás už nějakou dobu nesmírně baví. Jaké to je, když je obuje triatlonista? Filip Lužný testoval 1. verzi Saucony Freedom ISO.
Posledních čtrnáct dnů jsem měl možnost testovat novinku od Saucony Freedom ISO. Jelikož už se naplno rozjela sezóna, bylo těžké, vzhledem ke skladbě tréninků, najít prostor pro kvalitní testování. Testoval jsem je třikrát. Poprvé v běžecké speciálce, po závodě a i na klasickém výběhu.
První obutí v běžecké speciálce Best4Run a musím říct, že mi sedly jako by byly vyrobeny přesně na moji nohu. Pocitově jsou opravdu lehké a při obutí jsou krásně měkké a pohodlné. Připadal jsem si jako v perfektních běžeckých "papučkách". No nic, balím boty do krabice a jedu domů. Ještě jedna poznámka, velikost jsem musel volit o jedno číslo větší něž obvykle (vel.44).
O Saucony Freedom IsoNový model Saucony, který je vhodný pro objemový trénink na pevném povrchu. Bota je vybavená mezipodešví EVERUN, která opravdu velmi dobře vrací energii při odrazu a nenechá vás v klidu. Ultralehký svršek z prodyšné síťoviny ISOFIT, podrážka CrystalRubber pro vysokou odolnost i na kluzkém povrchu.4 mm drop | neutrální došlap | mezipodešev EVERUN | svršek ISOFIT | podrážka CrystalRubber | hmotnost 255 gramů
Při druhém obutí jsem boty vzal na výklus po závodě, na kterém jsem si úplně odvařil lýtka a celkově byl dost mrtvý. Vybíhám a mám pocit jako by mi tlumení boty bralo všechnu energii a já vůbec neběžel vpřed, ale pořád se v botě cítím jako v bavlnce. Běh rychle ukončuji s pocitem, že jestli jsem měl jít dnes běhat, tak tyhle boty byly nejlepší volba. Tlumení je opravdu perfektní a na moje zničené nohy byly opravdu skvělé. Při druhém pokusu jsem s botami byl spokojený, ale věděl jsem, že je v nich více.
Takže třetí běh už se cítím dobře a vybíhám na tempový běh. Musím říct, že bota má skvělou odezvu na odraz a jsem opravdu spokojený i když jsem teď zvyklý spíše na méně tlumené boty a volil bych je spíše na delší objemové tréninky něž pro tempo.
Shrnutí: pohodlná bota pro hltače kilometrů
Saucony Freedom ISO bych rozhodně doporučil začátečníkům a hltačům kilometrů, kteří pro své běhy volí asfalt či zpevněné cesty. Botě bych vytknul dvě věci - ta první je vysoká cena a druhá je menší tuhost bot - pokud v botě často ostře měním směr, necítím 100 % oporu a musím být více opatrný při došlapu
Mizuno Wave Technology - pojem, se kterým se setkáváme u všech běžeckých bot Mizuno. Pojďme si vysvětlit, co se za ním skrývá a jak ho využít pro lepší běh.
Za posledních pár let se Mizuno rozloučilo s několika oblíbenými modely a nahradilo je novými, jako je třeba Paradox nebo Catalyst. Pojďme si trochu ujasnit, co můžete čekat od technologií, kterými jsou vybaveny.
To, čím se Mizuno odlišuje od ostatních běžeckých bot je technologie Wave Plate. Jde o vlnovou desku, která prochází mezipodešví celé boty, a často je dobře viditelná při pohledu z boku. Vlnová deska v botě se stará o rozložení energie při dopadu na celou délku boty, čímž efektivně tlumí nárazy při běhu.
Boty si ale nevybíráte jenom kvůli tlumení, takže by vás mohla zajímat i další funkce vlnové desky v mizuňáckých botách. Jde o vnitřní stabilitu boty, která je velmi pružná ve směru od špičky po patu, aby chodidlo mohlo přirozeně pracovat, nedovolí ale chodidlu propadat se ze strany na stranu.Často tedy i v neutrálních botách najdete vnitřní stabilitu větší než u srovnatelných bot od jiných výrobců.
Vlnová deska však není v každé botě stejná, protože by pak těžko vyhovovala nepřebernému množství nohou, které boty obouvají.
Fan Wave - podpora pronačních běžců
Najdete ji v pronačních botách. Svým tvarem připomíná rozbouřené vlny na moři a je výraznou podporu při pronaci. Prochází botou od paty po špičku a vyrovnává při běhu výkyvy chodidla a kotníku. Tuhle vlnovou desku používají třeba Wave Inspire nebo Wave Catalyst.
Parallel Wave - přirozený pocit z běhu
Tvarově méně výrazná je deska Parallel. Je vhodná pro neutrální běžce, kteří nepotřebují výraznou podporu. Umožňuje velmi přirozený a pocit z běhu, noha může pracovat, ale vlnová deska ji drží pěkně uprostřed boty. Boty s paralelní deskou jsou nejčastěji určeny na nabíhání kilometrů po tvrdém povrchu. Tuhle výbavu mají Wave Enigma nebo Wave Rider.
Infinity Wave - vysoké tlumení i komfort
Asi nejnápadnější vlnová deska nese název Infinity. Odvážně vykrojený tvar mezipodešve se stará o to, aby byl přenos energie z paty na špičku co nejeefktivnější. Maximálně tlumené boty unesou i běžce vyšších váhových kategorií a chrání pohybový aparát při běhu.
Většinu nových modelů provází také patentovaná pěna U4ic (čti "euphoric"). Je lehčí, pružnější a nabízí přirozenější došlap než předchozí technologie AP+. Vlnová deska spolu s novou pěnou přináší v jarních kolekcích Mizuno několik opravdu zajímavých modelů. Od lehoučkých závodních Wave Ekiden (pouhých 145 gramů) až po dvacátou generaci Wave Rider. Vybrat si už je na vás.
Katka Müllerová začala běhat závody teprve loni. Časem ale zjistila, že by zvládla i delší závod než pětku nebo desítku. Svůj první maraton zaběhla letos na podzim. Jak to vypadá, když jste takovou vzdálenost nikdy neběželi a na co se na maratonu připravit? Pojďme se podívat, co to znamená stát se z hobíka maratoncem.
V první řadě bych chtěla začít tím, jak jsem se k takovému „skvělému“ nápadu dostala. Minulý rok jsem začala běhat závodně, nejdřív jen krátké závody 5 -10km, to mi ovšem nestačilo a přihlásila jsem se i na olomoucký půlmaraton, na který jsem se připravovala od zimy, a který jsem chtěla zaběhnout pod dvě hodiny. To se mi bohužel šesti minuty nepovedlo a do cíle jsem doběhla zklamaná. Nicméně nejsem typ, co by se vzdal, ještě ten den jsem se přihlásila na ústecký půlmaraton a tam svůj čas zaběhla i s rezervou sedmi minut.
Jenže co teď? Cíl pokořen, chtělo to další výzvu…
Pár dní po půlmaratonu jsem se dozvěděla, že se běží v Hradci Králové maraton. Ano, přesně v tu chvíli se mi v hlavě zrodila myšlenka – kolik lidí v mém okolí tohle zaběhlo? „Rozhodně musím být mezi prvními“ - přihláška podaná, zaplacená, ale co teď? Nějaký plán, jak na takovou vzdálenost natrénovat, jak s jídlem, kde brát energii? Na taktiku nebyl čas… Měsíc utekl jako voda a já se postavila na start hradeckého maratonu.
Na start jsem přiběhla trochu hekticky mezi posledními, neboť jsem nemohla najít vstup do koridoru – aspoň jsem ale nepřemýšlela nad tím, co mě čeká, ale na to abych vůbec stihla start.
Dav se rozbíhá… Vyrazila jsem v tempu, ve kterém běhám půlmaraton.Prvních 20 km byla „pohoda“, nic nebolelo, tempo jsem zvolnila a užívala si běh lesem, v hlavě mi probíhaly jen čísla, kolik je km do cíle, jaké tempo běžet, abych byla v cíli v „rozumném“ čase. Kilometry ubíhaly, síly ubývalo.
Po 35 kilometrech jen tak nezastavíš
První krize přišla na 30. km – začaly bolet nárty – měla jsem moc utáhlé boty, ale představa, že se zastavím a zohnu ke šňůrkám? Už bych se asi nenarovnala. Tempo už bylo dost slabé. Na občerstvení jsem se snažila doplnit síly – ionťáky, napečené buchty, banán – super, chytla jsem druhý dech a můžu pokračovat. Ano, po kilometru se mi slabost vrátila a já opět tahala nohy za sebou.
Na 35. km jsem už krizi nevnímala, i když mě od pasu dolů bolelo vše. Nevšímala jsem si času, tempa, ale jen běžela.Blížila se občerstvovačka –nápad, že chvíli zastavím, v klidu se napiji, najím, se rozplynula – po tolika kilometrech se jen tak zastavit prostě nejde. Tělo bylo zvyklé běžet a jakékoliv zastavení ihned vedlo k hrozným křečím do prstů a lýtek. Fajn, tak poběžím bez zastavení.
Na hodinkách mi pípl 40-tý kilometr a mě zaplavovaly endorfiny a pocit štěstí, už jen dva km! V tu chvíli jsem si uvědomila, že jsem to dokázala, překonala bolest, ale hlavně sama sebe. Do očí se mi vlily slzy.
Pocit v cíli už popsat nedokážu, to se musí zažít
Rada pro běžce, co se spontánně rozhodnou běžet maraton? Povolit šňůrky, do batůžku plno sladkostí a do uší sluchátka. Nedokážu si představit běžet bez nich! Uběhnout maraton je krásná zkušenost, už teď se těším na letošní květnový pražský maraton, kde bych si chtěla čas maličko vylepšit!