Sleva 10 % s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené ✨ v prodejně 🏬 i na e-shopu 🛍️

Běžecký magazín, Strana 8

Skinners - ponožkoboty nově v Best4Run

Skinners jsou unikátní ponožkoboty, které v roce 2014 vymyslel Petr Procházka. Hledal kompromis mezi botami a chozením na boso, nechtělo se mu odírat si nohy o kamínky. První Skinners ušil kamarádovi na míru cestovním šitíčkem. Postupně je dopracoval až do dokonalosti.

Asi už se vám někdy stalo, že jste potřebovali nějaké skladné a pohodlné obutí, které by se dalo vzít s sebou kamkoliv. Třeba do letadla, na brusle nebo na horský přechod. Tahat s sebou žabky, sandály nebo tenisky je většinou tak trochu otrava. Naštěstí v roce 2014 vymyslel Petr Procházka Skinners. Ponožkoboty, které stočíte do drobné ruličky, vejdou se snadno do batohu i do kapsičky u dresu a můžete si je vzít kamkoliv. Největší výhoda? Jsou skladné a projdete s nimi prakticky jakýkoliv povrch bez toho, abyste se báli kamínků, jehličí nebo větviček. 

 

Skinnersky nám Petr představoval u nás v prodejně krátce po tom, co přišly na trh. Dostal nás nejen skvělým produktem, ale také svou přirozeností, nadšením pro věc a čistou linkou, za kterou si jde. Měli jsme sice mezitím trochu práce, ale konečně máme Skinners u nás v Best4Run. Proč jsou tak výborné? 

  • jsou skladné - to je samozřejmě jejich největší deviza. Můžete je sbalit do kapsy u bundy, hodit do batůžku, přibalit do kufru. Sbalíte je do ruličky o průměru 4 cm. 
  • můžete chodit na boso a nebát se - ať už jde o chůzi nebo běh, nemusíte se bát došlápnout prakticky kamkoliv.
  • jsou odolné - ještě je nikdo neprošlapal. 
  • jsou jedinečné - český výrobek, který ještě nikdo neudělal. Jednoduchý nápad a precizní provedení. 
  • jsou pohodlné - chodit na boso je fajn, ale mít u toho nohy v teple, v suchu, čisté a bezpečně chráněné je ještě lepší. 
  • jsou multifunkční - oceníte je na tůře, při cestování, ve fitku, na wakeboardu, při kempováí, při běhání nebo jen tak ven. 
  • jsou protizápachové - díky příměsi stříbra se budete cítit pohodlně celý den a nebudete se bát si je sundat na návštěvě. 

Ponožkoboty Skinners 2. 0 nejlepší chůze na boso barefoot

Jak to funguje? 

Ponožkoboty Skinners kombinují pohodlí chůze na boso s jistotou došlapu v botách. Spodní část chodidla chrání odolné švédské polymery, které nejsou lepené lepidly. Třívrstvý patentovaný svršek StretchKnit nohu pěkně obepne. Přitom jsou ponožky lehké, odolné, můžete je prát v pračce. Dá se v nich chodit, běhat, lenošit. Vyrábí se ručně v České republice z materiálů pocházejících z Evropy. 

Update: Skinners 2.0 jsou z nového úpletu a nově je k nim přibalena také stélka z měkkého plastu pro větší ochranu chodidla na ostrých površích. 

Skinners ponožkoboty barefoot chůze běhání

Jak vznikly? 

Petr prý první prototyp ušil na koleni pro svého kamaráda, který se zotavoval po úraze. První model ušil cestovním šitíčkem, další už byly o něco propracovanější. O dva roky později poslal svoje nové ponožkoboty na Kickstarter. Za měsíc a půl vybral přes 654 tisíc dolarů a cílovou částku překročil více než 65x. Neuvěřitelně úspěšná kampaň Skinners zařadila do hledáčku všech outdoorových nadšenců ve světě a patřila mezi vůbec nejefektivnější crowdfundingové akce vůbec. Od té doby se o nich nejen hodně mluví, ale rozšířily se do celého světa. Kdo je ještě neměl na nohou, o hodně přišel. 

Skinners ponožkoboty barefoot chůze běhání

Z čeho jsou? 

Ponožkoboty mají jednu obrovskou výhodu - jsou bezešvé. Díky tomu nikde netlačí, nedřou a netrhají se. Trojvstvá pletenina svršku se vyrábí ve velikostech XS-XXL, na svršek se pak nástřikem aplikuje gumová směs. Nejsou tedy ani lepené a neobsahují ftaláty. Konkrétněji? 22% bavlna, dále 22 % viskóza, 45 % Polypropylen Siltex a 11% Lycra. Ruční výroba v Čechách a evropské materiály přispívají k tomu, že jejich výroba udržitelná.

Skinners ponožkoboty barefoot chůze běhání

Jak se používají? 

Ponožkoboty Skinners můžete obout na bosou nohu nebo na ponožky. Můžete je mít jako relaxační boty, používat je na běhání, jako barefoot obuv, mít je v záloze na bruslích nebo na kole, můžete s nimi jít plavat, potápět se v moři nebo se projet na windsurfu. Díky odolným materiálům toho vydrží opravdu hodně. Po náročných dnech je prostě hodíte do pračky a jedete dál. 

Skinners ponožkoboty barefoot chůze běhání

Tipy na trailové běhy: Přerovem za mamuty!

Proběhnout se pěkným trailem s výhledy na město, pokochat se přírodou a trochu se porozhlédnout po krajině, kde se kdysi proháněli mamuti. Takový je dnešní tip na trailový běh Venduly Horčičkové.

Další tip na trailový běh vede opět okolo Přerova, ale slibujeme, že se podíváme i do jiných koutů Čech. Vendula Horčičková si pro vás dnes připravila lahůdkovou trasu plnou krátkých prudkých stoupání, tahlých lesních pěšinek, seběhů a pěkných výhledů. Vede nejenom kolem jediného přerovského vinohradu, ale také kolem trasy světoznámého závodu Extrém Race. 

 

 

Autorka: Vendula Horčičková

Je česká reprezentatka v orientačním běhu. Studuje Psychologii na MU v Brně, běhá za Tj Slovan Luhačovice a švédský klub Malungs OK Skogsmårdarn. Pochází z Přerova a běhá v botách z Best4Run. 

 

 

 

Základní varianta | 10,4 km

Mapa: https://mapy.cz/s/3qfeE

Dnešní trasa začíná ve Vinarech, obci kousek od Přerova. Na start trasy se můžete dopravit přerovským MHD, autem či na kole, nachází se totiž přímo na autobusové zastávce v obci.

Až budete na místě připraveni vyběhnout, vydejte se na severovýchod po modré a žluté turistické značce. Po nich oběhněte Vinary. Cesta začne stoupat a na konci domků zatočí doprava do lesa. Po hřbetu běžíte až na rozcestí Zamazalka, kde se značky oddělují. Vy se vydáte doprava po žluté a běžíte až na konec lesa směrem k obci Sobíšky. Nevyběhnete už na pole, ale dáte se po neznačené cestě doleva mírně z kopce. Po 200 m doběhnete na křižovatku s modrou značkou, kde se dáte doleva a běžíte zpět nahoru na hlavní hřeben nad Vinary. Když doběhnete nahoru na zpevněnou cestu, modrá se dává doleva zpět na rozcestí Zamazalka. Vy se ale dáte přesně na druhou stranu, doprava, a běžíte po zpevněné cestě lesem. Asi po půl kilometru se les otvírá a po levé ruce budete mít zahrádky nad Vinary a louku. Vy pokračujete po cestě stále rovně, až se kolem lesa a pole dostanete na silnici, která vede z Přerova do Čekyně. Silnici přeběhněte a pokračujte po zpevněné cestě stále rovně. Minete po levé ruce přerovskou rokli (autokrosové závodiště) a běžíte dále mezi poli. Po kilometru zatočte první odbočkou doleva a dostanete se nad žernavský lom. Ten oběhněte zprava a až doběhnete na T křižovatku, dejte se doleva. Pokračujte kus rovně a až doběhnete na další T křižovatku se zpevněnou cestou, dejte se doprava. Po 250 m zatočte ostře doleva. Připomíná vám to něco? Ano, tady se dnešní trasa částečně kryje se závodem Ledňáček s Best4Run

Po dalších 150 m se dejte opět doleva. Tentokrát po polní cestě, která stoupá k zahrádkám. Současně by to měla být značená cesta v rámci Naučné stezky Předmostí do pravěku. Po této značce vystoupejte kolem zahrádek k sadu a kolem něj doprava nad přerovskou rokli. Cestou si můžete užívat výhledy na Přerov z opačné strany, než minulý týden ze Švédských šancí. Nad roklí doběhnete na T křižovatku se zpevněnou cestou, kterou jste přibíhali. Dáte se doprava a stejně jako před pár minutami přeběhnete silnici Přerov – Čekyně. Pokračujete po značce Naučné stezky kus rovně mezi poli a pak se po ní dáte doprava směrem k Čekyňskému kopci. Po pravé ruce se nachází Přírodní památka Na Popovickém kopci, která vám opět otvírá hezký výhled na Přerov. Vy pokračujte po značce naučné stezky, která kopíruje louku a kraj lesa (zatáčí mírně doleva), až se zanoří do lesa, kde se na T křižovatce potkává se zelenou turistickou značkou. Tam se dáte doprava a běžíte dolů z kopce. Zelená se po chvíli odpojuje doprava, ale vy pokračujete prudce dolů z kopce po značce Naučné stezky. Když se vynoříte z lesa, už jste na ulicí Doubí ve Vinarech. Po ní běžíte kousek rovně a pak hned první ulicí doleva. Pak doběhnete na hlavní ulici ve Vinarech, Vinařskou, po které se dáte doprava a už jste zpět na autobusové zastávce. Jste v cíli a máte dobrý pocit z pěkných 10 km v nohách. Gratuluji.

Tip pro začátečníky: Nepřebíhejte silnici Přerov-Čekyně, ale rovnou zatočte doleva směrem k Čekyňskému kopci. Trasu si tím zkrátíte na 6 km.

Varianta pro náročné | 15,5 km

Mapy: https://mapy.cz/s/3qfh5

Když odbočujete ze žluté značky doleva před obcí Sobíšky po hranici lesa kus, doběhnete na křižovatku s modrou značkou a budete mít chuť si trasu prodloužit, běžte doprava na pole. Pokračujte po modré, která se klikatí mezi poli, až na kraj obce Zábeštní Lhota. Tam se dáte doleva podél domků a po 300 m jste na T křižovatce se zelenou značkou. Po ní se dáte doleva a klesáte lesním údolím až na silnici Čekyně – Penčice. Tady se bohužel nevyhnete kusu silnici. I zelená značka se totiž dává po silnici doleva. Proběhnete kolem restaurace vlevo (možnost občerstvení) a jste na silniční křižovatce. Dáte se spolu se zelenou značkou doprava směrem k Žeravicím a hned po necelých 100 m stále po zelené doleva. Zadní cestou po ulici Borošín proběhnete Čekyní. Běžíte asi 700 m a u kaple sv. Jana a Pavla se dejte doleva po ulici Zámecká. Doběhnete na hlavní cestu (ulice Pod Lipami) a dáte se po ní doprava. Tady je naštěstí chodník, takže nemusíte přímo po silnici. Po 150 m silnici přeběhněte a dejte se doleva ulicí Na Podlesí. Ta vede údolím, proběhnete kolem místní hasičské nádrže až k lesu. Po cestě pokračujte pořád dál, až doběhnete na T křižovatku s modrou značkou. Tam se dáte doprava a už jste připojení na výše popsanou trasu, když se objevíte na křižovatce se zpevněnou cestou na hřebenu nad Vinary.

Čtěte také

Jak správně vybrat běžecký batoh a vestu

Většina běžců dospěje do stádia, kdy začne uvažovat o koupi běžeckého batůžku nebo vesty. Jak si vybrat ty správné a podle čeho se rozhodnout?

Odpolední proběhnutí "kolem komína" určitě zvládnete i bez pořádné výbavičky. Jestli vás ale čeká jakýkoliv delší běh, určitě oceníte místo, kam můžete uložit bundu, jídlo, běžecké hůlky, energetické gely, pláštěnku a taky pořádnou zásobu vody. Ve chvíli, kdy vám dojdou kapsy, je čas se poohlédnout po běžecké vestě, ledvince nebo batůžku. Jak si ale vybrat to správné vybavení? 

 

Všechny vesty a batohy

Ledvinka, vesta nebo batůžek? 

Běžecké ledvinky



Tohle je varianta, kterou známe spíš ze zimního běžkování. Ledvinky mezi běžci zas tolik nefrčí, protože se člověk na bedrech často dost potí, ledvinky navíc nemají tolik bodů k uchycení jako vesty nebo batůžky a na zádech často skáčou. Jestli vám ale stačí drobnější úložný prostor, můžete o ní pouvažovat. Na co se zaměřit u výběru? 

  • velikost ledvinky - podobně velké ledvinky jaké byste si vzali na běžky vás budou zbytečně zatěžovat, poohlédněte se po něčem menším, 
  • široký bederní pás - ledvinka se širším bederním pásem bude dostatečně pohodlná a nebude vás řezat ani při dlouhém běhu, 
  • snadný přístup - podívejte se na rozložení kapes a vyzkoušejte, jak se vám bude pracovat se zipy. 

Běžecké vesty

 

Vesty jsou skvělá běžecká vychytávka. Oproti batůžkům nabízí mnohem méně místa, na těle je ale prakticky necítíte. Kapsičky vystačí tak akorát na nějakou zásobu vody, na uložení větrovky, klíčů a telefonu. Ideální na náročné běhy nebo na závody. Na čem by vám mělo záležet? 

  • váha - pro vestičku je zásadní. Lehká vesta vás nikde neomezuje, nepřidává nic navíc. Lehoučké vesty od Salomon S/Lab váží kolem deseti deka. 
  • počet kapes - raději více drobných kapes než dvě velké. Nebudete muset šátrat v hlubinách a přemýšlet, kam jste co dali,
  • hydratační systém - dáváte přednost hydrovaku nebo lahvičkám? Obojí má své výhody i nevýhody, vestičky většinou obsahují spíš měkké lahve, ale najdou se i takové, které mají camelbag s hadičkou. Promyslete, která varianta vám bude příjemnější a všímejte si, jestli má hydrovak ochrannou fólii proti mrazu,
  • objem - 5 litrů by vám mělo vystačit i na delší závody, pokud je vestička dostatečně prostorná,
  • prodyšnost - hlavně u mužů se vestičky často nosí i na holé tělo nebo jen na tu nejtenčí první vrstvu. Všímejte si proto, jestli má vestička dostatečně prodyšnou síťovinu na exponovaných místech. 

Běžecké batůžky

Batůžky se hodí ve chvíli, kdy se chystáte na dlouhý běh nebo třeba horský závod s povinnou výbavou. Batůžky mají oproti vestám víc úložného prostoru, kam uložiště bundu i mikinu, čelovku, vodu, jídlo, termofólii a další nezbytnosti. Jak vybrat batůžek? 

  • poloha na zádech - oproti klasickým batohům sedí ty běžecké na horní části zad a těsně přiléhají k tělu, 
  • objem batůžku - rozsah objemů se pohybuje od 3 do 20 litrů, zvolte si ten správný, 
  • popruhy - běžecké batůžky mají široké ploché a prodyšné popruhy, 
  • hydratace - většina z nich je vybavena camel bagem nebo lahvemi, 
  • poutka - dívejte se pečlivě, jestli mají speciální uchycení na běžecké hole, uvidíte, že jestli s nimi ještě neběháte, jednou se k nim propracujete, 
  • dostatek kapsiček - poohlédněte se po kapsičce na mobil, která by měla být po ruce - pro ovládání hudby i pro přivolání pomoci, kdyby bylo potřeba. 

Podle značky

V Best4Run jsme si za 4 roky fungování vyzkoušeli opravdu slušnou řádku batůžků a vestiček. Postupně jsme se dopracovali k těm, které nám sedí nejlépe. Po pravdě - zjistili jsme, že není ostuda vyběhnout ani s batůžkem z obchodního řetězce. Pár jsme jich otestovali a většinou se nemají za co stydět. Technologie tradičních běžeckých značek, jaké prodáváme u nás, jsou ale přece jen propracovanější a materiály také mnohem déle vydrží. 

 

Montane

Batůžky Montane nás překvapily svými skvělými střihy a materiály a získaly si nás na dlouhou dobu. Edice VIA se rozprostírá do velikostí od 5 do 15 litrů, letos jsme ale přibrali i novinku Gecko, které je lehoučká, naprosto minimalistická, ale zároveň má spoustu kapsiček a jednoduché a rychlé zapínání.

Montane má navíc také řadu Woman, která se dokáže lépe přizpůsobit ženským křivkám. Všechny batůžky a vesty jsou vyrobeny z materiálů, které nepohlcují zápach, jsou odolné proti zatrhnutí a jsou optimálně prodyšné. 

Inov-8

Vesty Inov-8 jsou v trailovém běhání opravdu profíci a to, co dělají, dělají poctivě. V sekci běžeckých vest a batůžků se nerozmachovali co do šířky sortimentu, ale zůstali u několika málo pečlivě vyzkoušených a do detailu propracovaných kousků. 

Prakticky mají v aktuální kolekci tři modely - All Terrain Pro 0-15, Race Elite 10 a  Race Ultra PRO. Abyste nemuseli řešit nákup vesty a batůžku, dělají to tak, aby se z vesty dal jednoduše udělat batůžek připnutím přídavné kapsy a naopak. 

 INSTINCT

Běžecké vesty Instinct byly navrženy pro běžce na Ultra Trail du Mont Blanc. V čem jsou jiné? Jsou minimalistické. A tím myslíme opravdu minimalistické. Dostatek kapes pojímá velmi nenápadná konstrukce, která je navržená tak, abyste na všechno hned dosáhli. Na bundu na zádech i hůlky nad bedry. Výborné na nich je, že je můžete vyzkoušet ještě před tím, než si je koupíte. Jak na to mrkněte do článku #testyourInstinct Otestuj vestu, než si ji pořídíš

 

Jak vybrat správnou velikost? 

Pro správný výběr batůžku nebo vesty je potřeba zamyslet se nad tím, jaký objem vám bude vyhovovat, a také jakou velikost zvolit. Drtivá většina běžeckých batohů je totiž odstupňována velikostmi, některé jsou navíc přizpůsobeny mužské a ženské anatomii. 

Objem běžeckého batůžku

Rozumné batohy a vesty se pohybují v rozmezí od 3 do 15 objemových litrů. Větší než 15 litrové batohy jsou určeny spíš pro dlouhé výšlapy do hor, a přestože může být lákavé, že v nich unesete prakticky všechno, nejsou na běh úplně vhodné. 

  • do 5 litrů - batůžek nebo vesta, které jsou vhodné na trénink i závod, kde můžete doplnit tekutiny. Vejde se do nich základní výbava - tyčinky, gely nebo jiné jídlo, lehká větrovka, mobil a klíče. Bývají vybaveny dvěma měkkými lahvemi v ramenních popruzích. Místo na camelbag v nich bývá, ale s ohledem na jeho váhu často není součástí. 
  • do 10 litrů - batůžek, do kterého se pohodlně vejdete i při ultrazávodech. Kromě větrovky je tu místo i na mikinu nebo jinou druhou vrstvu, náhradní ponožky, čelovku, termoizolační fólii, dostatek jídla, příruční lékárničku, záložní zdroj baterek a další nezbytnosti. Takhle velké vestičky a batůžky už zpravidla bývají vybaveny hydrovakem, v těch dobrých je umístěn v termoizolačním obalu, který zajistí, že vám v něm voda nezmrzne ani rychle nezteplá. 
  • do 15 litrů - tohle už je velikost, která se hodí i na turistiku nebo na dlouhé cyklovýlety. Takhle velký batůžek už je určen prakticky na svačinu pro celou rodinku. 

Objem bychom měli, teď je ještě potřeba dát si pozor na velikostní tabulky. Než se pustíte do zkoušení, mrkněte na velikost a pokud vybíráte online tak také na velikostní tabulku. Většinou se velikosti nijak zásadně neliší od klasických velikostí oblečení. Vesta by neměla být přiliš volná, zároveň by ale neměla nikde škrtit nebo táhnout. 

Hydratační systém

Hydratace je jeden z hlavních důvodů, proč většina běžců nakonec dozraje ke koupi běžeckého batůžku. Zatímco spoustu drobností si můžete uložit po kapsách, s vodou je to složitější. Běžecké vesty a batůžky obsahují hydratační vak s hadičkou, měkké plastové lahve nebo v lepším případě obojí. 

Měkké lahve

 

Jednoduchá varianta, kterou můžete vzít kdykoliv s sebou a snadno a rychle ji doplníte i na občerstvovačce. Salomon má na lahvičkách kulaté dno, díky kterému se lahvičky dají mnohem snáz zasunout do ramenních popruhů. Většina lahví má objem od 250 ml do 750 ml a do vestiček se dodávají v páru, pokud potřebujete tekutin víc, poohlédněte se po hydrovaku. 

Camelbag

 

Hydrovak, camelbag, camel. Plochá měkká lahev s hadičkou, kterou umístíte do batohu a nemusíte při běhu řešit žádné složité operace. Ty dobré se dodávají s takovou technologií, která zajišťuje smršťování vaku s ubývající tekutinou, a tím pádem zabraňují protivnému šplouchání na zádech. Vesty a batůžky, které jsou připraveny na camelbag jsou většinou vybaveny termoizolační vrstvou, která se postará o to, aby vám voda cestou nezamrzla nebo naopak vydržela dlouho chladná. Oproti lahvičkám je tohle velká výhoda. 

Naše tipy

Běžecký batůžek by měl sedět jako druhá kůže. Při zkoušení ho zkuste naplnit větrovkou nebo mikinou a vyzkoušejte, jak vám bude sedět prázdný i plný. Oproti klasický batohům ty běžecké sedí v horní polovině zad, neměly by zavazet pod rameny, měly by být stabilní a neměly by na zádech poskakovat. Všechno důležité byste měli mít po ruce, protože to nejotravnější je, když si najdete svůj běžecký rytmus, lovit na zádech zapadlou tyčinku nebo se zastavit a batoh sundávat. Které batůžky doporučujeme? 

Instinct PX 3.1L

Instict PX 3.1L je vesta na odpolední proběhnutí, když si potřebujete někam uložit klíče a vodu. Je velmi lehká a na zádech o ní nebudete vědět. Klíče od auta schováte do kapsy na zádech, tričko nebo lehkou větrovku do kapsy mezi lopatkami, do ramenních popruhů se vejdou dvě 600 ml lahve a zbývají ještě kapsičky na telefon a gel nebo sváču. 

Montane Gecko VP+

Už tu o ní byla řeč. Skvělý poměr cena/výkon, to je vesta Montane Gecko VP+. Dost kapsiček, pouto na hole, na které dosáhnete i když máte vestu na zádech a hlavní kapsa otevřená, abyste mohli jen sáhnout dozadu a vytáhnout větrovku, čepici nebo buff. Velmi příjemné překvapení od Montane. 

Inov-8 Race Ultra Pro 5 Vest

Klasika od Inov-8. Běžecká vesta Inov-8 Race Ultra Pro 5 Vest s dostatkem kapes, která se pyšní tím, že unese až 5 litry tekutin, pokud je budete potřebovat. Přitom je to stále vestička, která na zádech skoro není cítit. Inov-8 si libuje v dlouhých terénních bězích a takové je i vybavení. Připravené být vám parťákem v dešti, na horách, v mlze, v zimě i v horku. 

Čtěte také: 

Tipy na trailové běhy: Švédské šance Přerov

Venku začíná být krásně a každého běžce už svrbí nohy. Proto jsme pro vás připravili ve spolupráci s Vendulou Horčičkovou seriál s tipy, kam jít v okolí Přerova na delší jarní výběh. Nechte se inspirovat, obujte boty a vyběhněte!

Přerovákům a okolním velmi dobře známá trasa, která využívá to málo kopečků, co u nás na Hané máme. Zmapovala ji pro vás česká orientační reprezentantka Vendula Horčičková, která je v Přerově doma, ale většinou ji potkáte na závodech po celé republice a ve světě. Trasu za humny ale skvěle zná. 

Základní varianta: 10,5 km

Mapa: https://mapy.cz/s/3pOMn

První trasa částečně kopíruje Běh 11. listopadu, takže věřím, že pro většinu přerovských běžců nebude žádnou novinkou. Nicméně ji mám moc ráda a je to pro mě takový základ trialových možností v okolí Přerova. Přeci jen, Švédské šance jsou aspoň nějaký kopec, což je u nás na Hané trochu nedostatkové zboží. A navíc, odměnou vám bude hezký výhled na celý Přerov a když viditelnost dovolí, tak ještě mnohem dál. Když to zkusíte, uvidíte.

Trasa začíná u atletického a fotbalového stadionu na ulici Alšova v Přerově. Po ní se vydáte na východ a u restaurace Victoria zahnete doprava. Běžíte, vpravo máte zeď tenisových kurtů, vlevo zahrádky. Druhou odbočkou se dáte doleva mezi zahrádky. Následuje mírný táhlý kopce až k nově rozestavěným domům. Domy oběhněte zleva a ocitnete se u hvězdárny. Tady se dáte doprava po panelové cestě, která klesá jižně mezi poli směrem k ostrůvku zahrádek.

 

Autorka: Vendula Horčičková

Je česká reprezentatka v orientačním běhu. Studuje Psychologii na MU v Brně, běhá za Tj Slovan Luhačovice a švédský klub Malungs OK Skogsmårdarn. Pochází z Přerova a běhá v botách z Best4Run. 

 

 

 

 

Proběhněte středem zahrádek až na jejich konec a tam se dejte doprava po travnaté mezi k lesíku. Lesíkem proběhněte šikmo mírně do kopce po jediné pěšince, která tam vede. Za lesem se vynoříte na křižovatce, kde pokračujete víceméně rovně (cesta se stáčí mírně doleva a opět klesá).

Následně doběhnete do ďolíku na křižovatku s asfaltovou cestou (zde se Běh 11. listopadu dává doprava; pokud nebude váš den, i vy si zde trasu můžete zkrátit). Vy pokračujete rovně po travnaté mezi osázené pár stromky. Některé části jsou oplocené, ale vždy se dá proběhnout dál. Až už to nejde po mezi rovně, dáte se doprava a pokračujete dál mírně do kopce po travnatém pásu s pár stromy. Až doběhnete na polní cestu dáte se doleva. Vpravo na horizontu už můžete vidět lesík – to jsou Švédské šance! Nevydávejte se k nim však přímo první odbočkou doprava, ale počkejte na druhou značenou také žlutou značkou. Poté se dostanete do zmiňovaného lesíka, kde najdete i válečné bunkry. Pozor, občas v nich ještě někdo bydlí.

Pokud vás bunkry nelákají, pokračujte po žluté ven z lesa až k rozcestníku „Švédské šance“. Hurá, jste tady. Teď už to bude jen z kopce, víceméně. Mimochodem ten houpavý profil mám na této trati tak ráda. Ale zpět k popisu. Pro ještě lepší výhled se dejte u rozcestníku doprava a popoběhněte pár desítek metrů. Tady je Přerov jako na dlani.

Až se pokocháte, vyběhněte doprava podél ovocných stromů, zase směrem k lesíku. Cestou si můžete ještě přečíst u památníku, co se vůbec na Švédských šancích dělo. Jinak míjíte lesík po pravé ruce. Až doběhnete na křižovatku ve tvaru T, dáte se doleva sbíháte po polní cestě, kterou jste přibíhali. Tentokrát se ale nevydáte po travnaté mezi, ale pokračujte pořád rovně k domům v Újezdci. Na další T křižovatce se dáte doprava a oběhnete zahrádky. Pořád máte po levé ruce zahrádky a po pravé pole.

Další T křižovatka je s asfaltkou. Dáte se po ní kousek doleva a za bývalým rybníkem první odbočkou hned zas doprava. Pokračujte kolem zahrad mírně do kopce. Na vršku kopce se dáte doprava a hned doleva. Míříte opět mírně z kopce, vpravo dole vidíte zahrádky, jejichž prostředkem jste dnes už probíhali. Cesta pomalu přechází do roviny a stáčí se doprava až ke zmiňovaným zahrádkám. Těm zamáváte a dáváte se mírně doleva po panelové cestě vzhůru k hvězdárně. Tam už to znáte, vlevo rozestavěné domy. Vy se jimi propletete až doběhnete k dalším, tentokrát přerovským zahrádkám.

Abyste neběželi stejnou cestou jako na začátku, oběhněte celý blok zahrádek zleva a až pak se dejte dolů z kopce. Na jejich konci zatočte po pěšince doprava. Ta vás opět zavede mezi zahrádkami a tenisovými kurty k restauraci Victorie a zpět ke stadionu. A jste zpět, pěkný výkon! A příště zas jinam. 

Tip pro začátečníky: trasu zkrátíte na 7,5km, pokud dojedete autem ke hvězdárně (první odbočka vpravo po výjezdu z Přerova směr Bystřice pod Hostýnem).

Varianta pro náročné: 17km

Mapa: https://mapy.cz/s/3pOMP

Trasu výrazně prodloužíte, pokud nezatočíte po žluté doprava k vrcholu Švédských šancí, ale pokračujte pořád rovně dolů směrem k Beňovu. Na T křižovatce se dejte doleva. Cesta vás navede na most přes Moštěnku a do obce Beňov.

Beňovem běžte stále rovně, až kousek za hřbitovem se dejte doprava. Tato ulice vyústí na silnice Moštěnice – Beňov, po které se dáte kousek doleva. Hned jak to půjde, zatočte doprava po zpevněné cestě mezi poli. Po ní pokračujte asi 2 km do obce Dobrčice. V Dobrčičích seběhnete na T křižovatku. Tam se dejte doprava a po asi 200 metrech zatočte znovu doprava.

Cesta mezi domy se brzo změní na polní cestu, kterou se kolem křížku dostanete až k moštěnické kyselce. Pokračujte stále rovně přes silnici, most přes Moštěnku a ulicí Hlinky až na T křižovatku u zámecké zahrady. Tam se dejte doprava a hned doleva ulicí Pod Skalkou. Chvíli předtím, než končí asfaltka, se dejte doleva. Spojka vás dovede na další asfaltovou cestu, kde se dejte doprava.

Podél domků v Moštěnici běžíte asi půl kilometru, než se cesta změní na polní a zalomí lehce doprava. Držíte se vpravo a začínáte stoupat na Švédské šance. Proběhnete kolem malého lesíku a jste u rozcestníku Švédské šance. Tady se napojujete na 10 km trasu. Užíváte si výhledu a vracíte se směrem k Přerovu.

Čtěte také: 

Úvodní foto: Bearfoto

Narozeninový týden: Slavíme 4 roky!

Cože? To už jsou 4 roky? To snad ani není možné. Slavíme narozeniny, přidáte se? Připravili jsme si slevy na Inov-8 a Salomon, bude Runspiration, ke každému nákupu v prodejně chystáme dáreček a nějaké to překvápko bude i na e-shopu.

Běháme spolu už 4 roky, věřili byste tomu? Za tu dobu jsme byli na desítkách závodů, otestovali jsme stovky párů bot, naběhali tisíce a tisíce kilometrů, vybrali společně tisíce párů bot. Chtěli jsme vám všem, kdo s námi běháte poděkovat. Přijměte proto naše pozvání na narozeninový týden.

Co nás čeká? 

  • po celý týden budeme mít v prodejně slevu 20% na jarní novinky od Inov-8 a Salomon (boty, batůžky, vesty i oblečení), 
  • ke každému nákupu v prodejně chystáme malé překvápko
  • pro ty z vás, kdo nakupují přes e-shop chystáme středeční překvapení
  • ve čtvrtek 28. 3. budeme mít v prodejně Runspiration na téma Běhej lépe, kde si povíme něco o výživě a o nové appce pro trénink. 

Budete u toho s námi? Rádi vás uvidíme v prodejně, zastavte se popovídat si o jarním běhání nebo přímo na Runspiration. Tentokrát tu budeme mít kluky z Enervitu a mySasy, kteří se s námi podělí o novinky, které mají. A kdyby vám to nestačilo, zamyslete se ještě nad kurzem Chi Runningu, který hostíme 1. května. Místa budou brzy vyprodaná. 

To hlavní, co jsme tady ale chtěli říct je, že bez vás by žádné 4. narozeniny nebyly a že si vážíme toho, že se k nám vracíte a že vás běhat s námi. 

Děkujeme. Zdeněk, Zdeňka, Martin, Lenka a Lenka z Best4run.

Kurz Chi Running - Běh bez úsilí v Best4Run

Dlouho jsme uvažovali o tom, že bychom do Přerova přinesli Chi Running, kurz Josefa Švermy o tom, jak běhat bez úsilí. Čas nadešel, 1. května bude Chi Running v Přerově.

Bylo to jednou večer, když končil některý z Runspiration nebo možná Night Shopping. Jedna z našich zákaznic nám vychvalovala kurz Chi Runningu, kterého se zúčastnila. Napřed nám to znělo tak trochu ezotericky, ale postupem času se k ní nezávisle na sobě začali přidávat další zákazníci, kteří si Josefa a jeho přístup k běhu chválili. Díky tomu máme tu čest hostit kurz Chi Runningu u nás v prodejně. Termín je 1. května 2019, počet míst je omezen na 13. 

Přihláška zde

Co vás čeká? 

  1. Úvod - běžný styl běhání vs. Chi Running
  2. Videozáznam vašeho současného stylu běhu
  3. Správné držení těla
  4. Zvedání nohou se zaměřením na bedro-kyčlo-stehenní svaly (psoas)
  5. Náklon - náklon celého těla v kotnících
  6. Pohyb paží - správný úhel v loktech, kyvadlo
  7. Běžecká cvičení - dopad nohou a dynamická uvolněnost
  8. Rychlost a délka kroku - korekce pohybu pánve
  9. Kadence - frekvence nohou a paží při běhu
  10. --přestávka na oběd--
  11. Běžecká obuv - jak správně vybrat běžeckou obuv
  12. Správné dýchání
  13. Uvolňovací a protahovací cviky před a po běhu
  14. Kopce - styl běhu do kopce i z kopce
  15. Fyzická kondice (teorie) a psychologie sportu
  16. Videozáznam a analýza vašeho stylu běhu

Ti, kteří se kurzu zúčastnili nám říkali, že to byla jedna z nejlepších investic, jakou kdy udělali a že žádný jiný kurz jim nikdy tolik nedal. Jestli chcete být u toho, přihlaste se v odkazu výše. 

Saucony Triumph Iso vítězem Runner's World

Runner´s World Magazine letos na jaře opět vyhlásili výběr těch nejzajímavějších bot na jaro a léto 2019. Testovací běžci se soustředili na tlumení, flexibilitu, váhu, ale také na prodyšnost. Vítěz? Saucony Triumph ISO 5. A víte co? Ani nás to nepřekvapuje. 

 

Pravidelné žebříky a testování bot z nových kolekcí patří k oblíbeným kratochvílím redaktorů. V Runner´s World to berou opravdu vážně. Více než  200 běžců různých schopností a zkušeností testuje boty, sleduje, jak jsou prodyšné, jak jsou pohodlné, jestli jsou dostatečně flexibilní, kolik váží, jaké mají tlumení. V laboratoři se navíc testují v obtížných podmínkách. Výsledkem je 19 bot, které testovací běžci ve spolupráci s redakcí vybrali jako nejlepší. Najdete tu modely od Nike, Hoka, Asics, Saucony, On Running i Salomon. Pomyslným vítězem se však letos na jaře stal model Saucony Triumph ISO 5.

Co o něm říkají v Runner´s World? 

 

"Tahle bota vás donutí uvažovat o tom, že byste prodali svou postel a spali ve stoje. To všechno díky komfortu, který nabízí." Richard Clarke-Williams, testovací běžec. 

 

V Saucony se u tohohle modelu vykašlali na neustálou honbu za snižováním váhy boty, ale zaměřili se na dokonalý komfort a na to, aby každá jednotlivá součást boty dávala dohromady jedinečný celek. Mezipodešev je tlumená pěnou Everun, jazyk je měkký a pěkně přilnavý, patní část příjemně obejme patu, svršek přilne k noze jako ponožka, běh je přes vysoké tlumení dostatečně responzivní. 

Saucony Triumph ISO 5 Saucony Triumph ISO 5

Co o něm říkáme my? 

Saucony se nám osvědčily pro své pohodlí, příjemnou šířku boty a lehkost, kterou botám dodává pěnové tlumení. Saucony Triumph ISO jsme v loňském roce objednali poprvé, abychom měli skladem alternativu velmi pohodlné boty i pro běžce, kteří jsou vysocí, mají vyšší váhu nebo hledají botu, která by je podržela i při problémech s klouby, po operaci kolen a podobně. Začínali jsme s pánskou verzí. 

Parametry: váha 283 gramů| drop 8 mm | tlumení: Everun | určení: dlouhé silniční běhy

Když k nám občas přišel běžec, který měl širokou nohu, hledal vysoký komfort a tlumení (často patřil mezi začátečníky), zjistili jsme, že model Triumph padne většině těchto běžců. Díky jemnému svršku je bota nikde netlačila, přizpůsobila se a při došlapu poskytovala až překvapivě dobré tlumení bez toho, aby to byla bota tak zvaně líná. 

 

Letos jsme proto doobjednali i dámskou verzi a vítězství tohoto modelu v britském Runner´s World Editor´s Choice nám jenom potvrdilo, že jde o skvělou botu. Saucony ovšem sbírají vavříny i na své domácí půdě. V USA ve stejném žebříčku zvítězil trailový model Saucony Peregrine ISO. Čtrnáct dní před vyhlášením vítězů jsme ho naskladnili na náš sklad.

10+ nových bot na jarní běhání
Jaro v plném proudu, sněhy tají, co obout na jarní běhání? Vybrali jsme pro vás 10+ nových bot, se kterými bude jarní běhání jedna radost.

Mizuno Wave Knit S1

 

Hledáte pohodlíčko na dlouhé běhání? Pak je tady Mizuno Wave Knit. Tlumení srovnatelné jako u modelu Mizuno Wave Sky, lehoučký svršek a stabilní patní část. Tohle je bota, kterou ocení i běžci, které trápí problémy s klouby. 

Mizuno Wave Rider 22

 

Klasika od Mizuno v nových barvách. Mizuno Wave Rider 22 patří k nejprodávanějším silničkám od Mizuna, tohle rodinné stříbro letos vyšlo už ve 22. edici. Ideální bota na trénink i závod, dobře tlumená, ale vhodná i na maratony, půlmaratony nebo jiné závody, kde chcete nahnat nějakou minutku navrch. 

Mizuno Wave Sky 2

 

Starší bráška Mizuno Wave Knit letos na jaře v modrých barvách. Tuhle botu si nemůžeme vynachválit pro těžší běžce, pro běžce po operacích nebo úrazech, pro začátečníky. Je totiž perfektně tlumená a postará se o vaše klouby a svaly tam, kde technika nestačí. 

Asics Gel Nimbus 21

 

Letošní luxusní kolekce Asics Gel Nimbus 21 nám vyrazila dech. Elegantní černou, zlatou a stříbrnou na těchto botách navíc doplňuje vlastní kolekce opravdu vychytaného oblečení. Nimbusky patří k nejpohodlnějším silničkám, střižené na štíhlejší nárty. 

Asics Gel Cummulus 20 LE

 

Asics GEL Cumulus LE letos přináší o něco širší střih, než jsme byli u Asics zvyklí. Tahle bota se hodí na silnici, je výborně tlumená a letos navíc vyšla ve stejném provedení pro ženy i muže. To kdybyste chtěli s parťákem ladit. 

Asics Dynaflyte 3

 

Naše oblíbené lehoučké Asics Dynaflyte 3 už mají tři roky (!). Tohle je první bota, která kdy byla tlumena pěnou FlyteFoam, která ji dokázala výrazně odlehčit. Prodyšná, ve špičce dostatečně široká, tlumená tak akorát. Tahle bota je vhodná pro běžce, kteří hledají nový zážitek z běhání. 

Salomon Speedcross 5

 

Trailovky. Mezi nimi letos oslavovaná Salomon Speedcross 5. Testovali jsme na horách i v dolinách, na ledu, v bahně i na šutrech a musíme říct, že se osvědčla. Zásoby ze skladu mizí před očima. 

Salomon Ultra PRO

 

To, co se loni povedlo Salomonu předvést v S/Lab Ultra letos přenesli také do klasických modelů. Díky tomu je to Salomon Ultra Pro. Bota do měkkého terénu, která využívá adaptivní technologii šněrování. 

Salomon Sense Pro 3

 

Salomon Sense PRO 3 patří k absolutním klasikám. ContaGrip podešev podrží i v hodně náročném terénu. Ideální na jarní proběhnutí v lese, po loukách, po polích a mezích. 

Inov-8 Roclite 290 (M)

 

Inov-8 Roclite 290 letos dostal do výbavičky Grafén, který Inov-8 poprvé představil v modelu Terraultra G 260. Díky němu boty skvěle drží, mají odolnější podrážku a jsou velmi responzivní. Nové šněrování, nové barvy našeho oblíbeného modelu na led i do bahna. 

Inov-8 Trail Talon 235

 

Inov-8 letos také udělal radost všem princeznám, které se nebojí trailového běhání. Inov-8 Trail Talon 235 je minimalistická bota s nízkým tlumením, kterou máme otestovanou v bahně i na silnici. Do terénu i na pevný povrch se hodí 50 / 50 a užijete si s ní spoustu srandy. 

Saucony Peregrine ISO

 

V Best4run novinka. Saucony Peregrine ISO nás dostaly střihem, který skvěle sedí v oblasti nártu, a zároveň poskytuje dostatek prostoru ve špičce. Tahle bota má opravdu výjimečný grip a podrží vás v těžkém terénu. Kromě toho, jak už jsme si u Saucony zvykli, se na ni nemůžeme vynadívat. Pozor, je to vítěz Editor´s Choice Runner´s World pro jaro 2019 v USA!

Salomon Speedcross 5 je tady

Salomon upravil svůj legendární model Speedcross. Trailová bota č. 5 slibuje ještě lepší grip a k tomu perfektně padne na nohu. Salomon Speedcross 5 je pro všechny běžce, kteří nechtějí ztrácet rychlost ani na sněhu, v bahně nebo v nepřehledných zatáčkách.

Není lehké vylepšovat žijící legendu. Model Speedcross si totiž oblíbili nejen běžci, ale také turisté a vůbec všichni, kdo se občas podívají do hor nebo lesů. V modelu Salomon Speedcross 5 se ale výrobci vrací zpátky k základní DNA boty. 

Hlavní slovo má skvělý grip

To, co je na ní nejzajímavější je jednoznačně dokonalý grip. Podrážka Speedcross 5 má širší a agresivnější špunty, mezi kterými jsou větší rozestupy než u starších modelů. To proto, aby z nich snáze odcházelo bahno a nečistoty, a aby zajišťovaly větší stabilitu v jakýchkoliv nerovnostech. 

 

Nově přepracovaný svršek

Změny poznáte také ve svršku. Tam, kde ve starších modelech dominoval trochu nešikovný jazyk, za který se často dostalo listí, kamínky nebo jehličí, najdete teď kompletně přepracovaný bezešvý svršek s novými výztuhami a vylepšeným systémem šněrování. Agresivní grip bota na první pohled signalizuje i jedovatě červenou barvou, která si přímo říká o to, abyste ji prohnali terénem. 

Komu je bota určena?

Jednoduše všem terénním běžcům. Díky širší špičce než v předchozích modelech skvěle sedí, je lehká a její cena není nijak přehnaná. Díky tomu se dostává do hledáčku jako skvělá bota na trénink i terénní závod. Na silnici ji moc neužije, na pevném povrchu je totiž dost líná a její revír začíná tam, kde vyšlapané stezky končí. 

Parametry: Drop 10 mm | váha 330 gramů | výška paty 30 mm | podrážka Contagrip TA | mezipodešev EnergyCell | svršek Sensifit

 

Čelovky: Dobíjecí nebo na baterky?

Běhání, hory, turistika, kempování, lezení. Jakmile se setmí, potřebujete na všechny tyhle sporty pořádnou čelovku. Otázkou je, jestli chcete čelovku dobíjecí nebo na baterky. Výhody a nevýhody jedněch i druhých jsme shrnuli v tomto článku. 

Čelovky, se kterými se nejčastěji vydáváme na cestu? U nás rozhodně PETZL. Značka na jejímž počátku stál pionýr speleologie Fernand Petzl svítí už od roku 1973 na nejedno dobrodružství ve tmě. Může vás provázet na všechny noční i ranní běhy, na túry za východem slunce i do hlubin roklí a skal. Nebo prostě svítit večer u stanu, až si budete dávat s kamarády pivo a k tomu chleba se salámem. Vyberte si ale takovou, která bude vyhovovat všem vašim nárokům. Začít můžete třeba u baterek. 

Jas a režimy svícení

Vyměňovací baterie nabízí jediný režim svícení - STANDARD Lighting. Jas čelovky postupně ubývá úměrně vyčerpáváním energie ze zdroje. 

Oproti tomu nabíjecí články, která najdete třeba v čelovkách Petzl Actik Core nebo Petzl Reactik+ nabízí režimy CONSTANT Lighting nebo REACTIVE Lighting. CONSTANT Lighting je režim, kde je jas čelovky po celou dobu stejný a teprve těsně před vyčerpáním energie z baterky se rapidně sníží. REACTIVE Lighting je asi nejsofistikovanější režim, který jas přidává a ubírá podle potřeby, například když se podíváte do mapy nebo na hodinky. Jednotlivé režimy docela jednoduše ilustrují PETZLovské grafy. 

Reactive-Lighting_21

 

Výdrž

Vyměnitelné baterie jsou známy tím, že díky klesajícímu jasu vydrží svítit o něco déle. Nejvyšší jas však čekejte jenom na začátku. 

Nabíjecí články v čelovkách PETZL mají sice o něco kratší výdrž, posvítí vám však stabilněji

Dostupnost zdroje

Největší výhodou výměnných baterek je jejich snadná dostupnost. Můžete jich mít pár v kapse na 14 denní trip v horách nebo je koupíte na každé benzínce i ve vesnické večerce. 

Dobíjecí články jenom tak nevyměníte, stojí jako půlka celé čelovky a rozhodně nejsou dostupné tak snadno jako klasické tužkovky. Můžete sice mít pár do zásoby, ale koupíte je jedině ve specializovaných obchodech. Při nabíjení budou potřebovat pár hodin. 

lightingSPORT-E92200ACCUTIKKAR

Maximální výkon

Vyměnitelné baterky - pokud po čelovce požadujete maximální výkon, budete muset baterky velmi často vyměňovat. 

Nabíjecí články vám poskytnou maximální výkon po celou dobu svícení. Po použití je navíc můžete dát zase nabít a budou připraveny na příští dobrodružství. 

Odpad

Běžné baterky použijete jednou a pak je budete muset vytřídit a koupit nové. 

Nabijecí článek v čelovce je k přírodě mnohokrát šetrnější. 

Samovybíjení

Vyměnitelné baterky jsou konstantní i ve chvíli, kdy dlouho ležely ladem

Nabíjecí baterie pomalu ztrácí energii i ve chvíli, kdy je nepoužíváte. U PETZLu doporučují nabíjet je každé tři měsíce nenechávat je zcela vybité. 

hybrid-difference-pile-6 (1)

Použití v chladu

Výměnné baterky mrznou rychle a energii v chladném počasí snadno ztrácí

Nabíjecí baterky, především ty lithiové, dokáží udržet výkon i v chladu. Pokud je ale chcete použít v mrazu, doporučujeme nechat je chvíli předtím pěkně v teple. Při použití je pak pokud možno dostaňte do blízkosti zdroje tělesného tepla. 

Velikost

Výměnné baterky do čelovek patří většinou v setu ve 2 nebo 4. Tím pádem zaberou víc místa a také víc váží. 

Dobíjecí články jsou pěkně sbalené na cestu, jsou lehčí a kompaktnější. 

Výsledek? 

Nedá se říct, že by jedna nebo druhá varianta byla o moc lepší než druhá. Pokud chcete čelovku použítvat pravidelně a intenzivně, zvolte čelovku s dobíjecím jádrem. Pokud ji chcete používat příležitostně párkrát za rok, sáhněte raději po čelovce s výměnnými baterkami. A pokud chcete opravdovou svobodu, je tady HYBRID Concept, tedy obojí v jednom. U čelovek PETZL je poznáte právě podle symbolu blesku a označení Hybrid Concept. Za nás? Rozhodně se hodí investovat do čelovky označené Core, která má nabíjecí článek, ale zároveň je to hybrid. Až si vyrazíte na Horskou výzvu a zjistíte, že jste to nenabili, bude to vaše jediná záchrana. A neříkejte, že se vám to nemůže stát.