Běžecký magazín, Strana 9
Hromady prašanu a čistá radost při běhu z kopce nebo naopak trápeníčko na zasněžených chodnících? Vybrali jsme 10 nejlepších běžeckých bot, které vás podrží v jakémkoliv zimním počasí.
Až se budeme v létě koukat na fotky z letošní zimy, asi tomu neuvěříme. Hromady sněhu na horách, v ulicích, na polích, prostě všude. Dokonce i tam, kde sníh léta nebyl. Jeslti existuje větší radost než běžet dolů zasněženou pěšinkou z nějakého pořádného kopce a vědět, že když sebou praštíte, bude to do měkké sněhové peřiny, pak sem s ní.
Se sněhem ale přichází také každoroční otázka - co si obout na běhání, aby to neklouzalo, dobře drželo a abych v tom nezmrznul? Abyste si mohli zimní běžecké radovánky užít dosyta, vybrali jsme pro vás 10 modelů bot, které vás podrží v hlubokém sněhu, na zledovatělém povrchu i na uklouzaných městských nábřežích a stezkách.
Inov-8 Oroc 270 (2)
Inov-8 Oroc 270 jsou extra úzké boty (Kopyto 2 z 5), které podrží. Jejich největší výhodou je dvouhřeb, který se stará o to, abyste měli větší pohodlí při došlapu na jakkoliv tvrdém povrchu. Pevná obsázka a svršek z balistického nylonu. O něco širší bráškové jsou Inov-8 Oroc Ultra 290 na kopytě 3.
Inov-8 X-Talon 230 (P)
Famózní bota Inov-8 X-Talon 230 na 8mm vysokých špuntech. Ušitá na úzkém kopytě typu Precision se hodí pro štíhlé nohy. Je lehká, vybavená neklouzavou podrážkou Sticky Grip a také příjemně padnoucími výztuhami proti okopu nebo oděru. Díky štíhlému profilu boty krásně drží při změnách směru nebo v hlubokém bahně.
Inov-8 X-Talon 260 (S)
Inov-8 až donedávna nenabízel moc širkou škálu bot na širokém kopytě určených do těžkého a měkkého terénu. Naštěstí před pár lety přišly na svět Inov-8 X-Claw a teď už i Inov-8 X-Talon 260. Kopyto Standard a širší 8 mm špunty jsou určeny i těžším běžcům. Skvěle drží ve sněhu a v bahně, svršek z balistického nylonu mírně odpuzuje vodu.
Inov-8 Roclite 290
Inov-8 Roclite 290 (M) je koncept, který se Inov-8 opravdu povedl. Středně široké kopyto krásně drží nohu i v náročném terénu, široké špunty poskytují dostatečně pohodlný došlap, ale zároveň skvěle odvádí nečistoty z podrážky. Je to taková celoroční univerzálka do ošklivého počasí, kterou ale můžete vzít i na výšlap do Tater nebo Alp.
Inov-8 Roclite 275
Inov-8 Roclite 275 je tlumenější bráška modelu Roclite 290. Malinko širší a pohodlnější model, který má stejné určení, ale bude vyhovovat i těm, kdo chtějí na dlouhých i krátkých trasách jistotu a pohodlí.
Inov-8 Arctic Talon 275 (P)
Ušité na úzkém kopytě jsou i Inov-8 Arctic Talon 275 (P). Nabízí však přece jenom o kousek víc místa, vyšší gramáž a celkově více pohodlí na dlouhé běhy v horách, ve sněhu, na ledu nebo v bahně. I tady se Inov-8 nebál použít balistický nylon pro svršek a 16 tvrdokovových hřebů proti skluzu.
Inov-8 Mudclaw G 260
Grafenová superresponzivní bota do nejhnusnějšího terénu, to je Inov-8 Mudclaw G 260. Je úzká, takže nohu krásně drží, má velmi odolný svršek, který zvládne i OCR, orienťák nebo jiné náročné běhy, má špunty, které budou držet i v hlubokém bahně. A díky grafénu má také lepší přilnavost na kluzkém povrchu. Offroad jako dělaný.
Hoka One One Speedgoat
Hoka One One je značka proslulá kvalitním tlumením. Hoka One One Speedgoat sice působí robustně, ale je lehoučká a přitom pevná. Bota určená do trailů, kde nevíte, co vás čeká. Špunty jsou středně vysoké, takže zvládnou i menší podíl pevného povrchu, ale jako doma jsou na skalách, v bahně a ve sněhu.
2 vychytávky na závěr
Tak a teď co s tím, když se vám nechcete kupovat boty s membránou? Chtěli byste mít prostě jedny trailovky na léto i na zimu, že? Jednou z variant jsou návleky na boty a k nim ponožky s příměsí merina. Nebude vám padat sníh do bot seshora a merino se postará o to, aby byly nohy v teple i ve chvíli, kdy máte v botě vlhko.
V záloze máme také nepromokavé ponožky DexShell. Nevěřili jsme tomu, protože vypadají jako běžné tlusté ponožky. Vzali jsme je do Jeseníků a prošli se sněhem i potokem. Fungovalo to. Recenzi najdete v článku Jak moc nepromokavé jsou nepromokavé ponožky DexShell?
Už více než 40 let vyrábí švédští Craft ty nejlepší kousky funkčního oblečení, jaké známe. Tvrdí totiž, že neexistuje jedno funkční prádlo na všechny sporty, období a aktivity. Jak se ale vyznat ve všech těch názvech? Přinášíme vám malého průvodce. Uvidíte, že je to vlastně docela jednoduché.
Craft dělí svoje funkční oblečení do 12 kategorií. Každá z nich je určená pro jiný typ sportovní zátěže, počasí a odvod vlhkosti. Stačí se tedy zamyslet nad tím, jaké bude počasí, až vyrazíte, jak moc se budete hýbat a jak se u toho asi budete potit. Skvělé je (a to máme vyzkoušeno), že i materiály do těch nejextrémnějších teplot schnou opravdu extrémně rychle. Až se po výběhu na zimní kopce zastavíte na polívku v horské chatě, nebudete muset sahat do batohu pro suché tričko. Za deset minut nebudete vědět o tom, že jste se cestou nahoru nějak zapotili.
Craft Active Extreme X
První vrstva určená pro tréninky a sporty s vysokou intenzitou v arktických podmínkách. Často doplněná o neprofukovou vrstvu WIND.
Craft Active Intensity
Funkční prádlo, které se dá využít napříč všemi sezónami. Skvěle odvádí pot, výborně sedí na těle a bude se hodit jak na jarní a podzimní běhání, tak na letní výšlapy do hor nebo zimní běžky.
Craft PRO Wool Extreme X
Extra funkční první vrstva, která kombinuje 80 % polyamidu a 20 % merino vlny. Vysoce prodyšné i pro aktivity s vysokou intenzitou, hřeje i za vlhka, odolné proti zápachu.
Craft PRO Dry Nanoweight
Neuvěřitelně lehké termoprádlo s okamžitým odvodem potu a skvělou prodyšností. Jako byste na sobě nic neměli. Dokonalé na léto nebo jako první vrstva pod dresy.
Craft ADV Warm Intensity
Nejteplejší řada funkčního prádla pro zachování tepla i když se tolik nehýbete. Ideální do mrazů, na lyže, na běžky i na běhání. A ten design je lahůdka.
Craft ADV Wool Merino
Celý den venku? ADV Wool Merino obsahuje 42 % merino vlny, která se postará o to, abyste byli v suchu a teple, ale také abyste tričko mohli nosit několik dní po sobě bez starostí ze zápachu.
Craft ADV Cool Intensity
Nejlepší varianta na letní sportování nebo jako podklad pod dres nebo cyklodres. Velmi rychle odvádí pot a v létě dokáže tělo ochladit.
Craft CORE Wool Merino
Termoprádlo do mrazu se 42 % merino vlny získané etickým způsobem. Na túry, skialpy, lyže, běhání ve sněhu a všechny dlouhé outdoorové aktivity.
Craft CORE Warm
Pro aktivity s nižší intenzitou pohybu i v mrazivých podmínkách. Tohle chcete mít na sobě při cestě otevřenou čtyřsedačkou nahoru na sjezdovku.
Craft CORE Dry
Řada prádla a termoprádla doslova pro každodenní nošení. Jako spodní tričko, jako horní tričko i jako spodní prádlo. Rychle schne a dobře odvádí pot.
Craft CORE Dry Active Comfort
Základní funkční tričko, které se bude hodit od jara do podzimu. Rychle odvádí pot a bude se hodit do mírně chladného počasí.
Craft Cool Mesh Superlight
Termoprádlo i do těch největších veder. Efektivně dostane pot od těla i ve 30° stupňových vedrech. Na kolo, na běhání, na badminton, tenis do fitka bez něj nemůžete.
Na posilování středu těla jsem se dneska podívali s triatlonistkou Aničkou Brychtovou. Jak Anička říká, posilovna je základ běžecké přípravy, ale nesmíme zapomínat na sílu souhry svalů a zpevněného středu těla, úspora energie při pohybu, prevence zranění.
Až budete mít na bocích proleženiny od sledování pohádek v televizi, bude určitě nejvyšší čas trochu se rozhýbat. Abyste ani přes Vánoce nezanedbali běžeckou přípravu, máme pro vás pár cviků, které můžete v klidu dělat doma v obýváku. Tentokrát jsme si vzali k ruce pomocníky v podobě balančního míče bosu a rolleru, který vám pomůže promasírovat ztuhlá místa.
Proč by měl běžec posilovat střed těla?
Běžecká příprava občas bývá dost jednostranná. Když se do běhání pořádně zažerete, často podceníte ostatní pohybové aktivity, svaly se monotónně přetěžují a v nejhorších případech může docházet třeba k únavovým zraněním. Proto nezapomínejte běžecký trénink střídat s plaváním nebo cyklistikou, a hlavně zařaďte posilování kotníků, kolen a středu těla. To je důležité především proto, že:
- pomůže vám vyrovnávat disbalance páteře a špatné držení těla,
- předejdete bolestem zad, páteře a beder, a také zraněním,
- posílíte hluboké svaly břicha,
- dokážete lépe zapojit celé tělo při běhu, ale i při cvičení nebo třeba úderu raketou,
- při běhu ušestříte spoustu energie.
Prkno (Plank)
Prakticky nejjednodušší, ale zároveň nejúčinnější cvik. Vzpor, prkno nebo plank pomáhá zapojit nejen střed těla, ale také ruce, záda nebo stehna. Při planku si dávejte pozor na přehnané prohnutí v bedrech a vydržte alespoň minutu. Tedy ze začátku.
Prkno na bosu
Trochu složitější variantou je prkno na balančním míči bosu. Pozice je stejná jako u předchozího cviku, namísto podložky ale použijte bosu, který vás donutí pevněji zapojit střed těla při balancování.
Cviky s míčem
Pro stabilizaci středu těla a protažení zad a stehen je skvělé využít také stabilizační míč. Lehněte si na zem s nohama na míči, pokrčte kolena a střídavě zvedejte levou a pravou nohu. U těchto cviků nejde o žádnou kalanetiku, dělejte je v klidu a na výdrž.
Variantou cviku na míči je i obrácené prkno. Lehněte si nazem s nohama nataženýma na míči, zpevněte zadek a břicho a vydržte alespoň minutu. Ruce směřují ke stropu, pokud je pro vás cvik zatím ještě těžký, můžete je položit na podložku.
Holubička
Holubička je výborná nejen proto, že si vzpomeneme na dětství, ale taky proto, že díky ní posílíme (mimo jiné) kotníky. Stabilizační polohy, jako je tato navíc pomáhají pročistit hlavu. Stojíte na jedné noze, hrudníkem směřujete k zemi, ruce vyvažují balanc. Záda držte pokud možno rovně, ale ne strnule.
Bojovník na bosu
Anička se trochu inspirovala jógovou pozicí bojovníka, ale vylepšila ji o balanční míč bosu. Díky němu zapojíte svaly nohou a středu těla, ale také protáhnete zadní stranu stehen. Pravou nohou stojíte na bosu, levá noha stojí na špičce. Váha těla spočívá nad pravou nohou. Vydržte 30 sekund a nohy vyměňte.
Cviky s rollery
Cviky s masážními válci oceníte po perném dnu nebo po tréninku. Pomáhají rozmasírovat ztuhlé svaly, ale můžete je využít i k posilování. V prvním cviku si válec umístěte pod stehna, zapřete se za tělem na rukách a pravé chodidlo opřete o levé stehno. Mírným pohybem vpřed a vzad promasírujte spodní stranu stehen a nohy vyměňte.
Přední strana stehen je často přesně ta část, která po dlouhém běhu nejvíc trpí. Promasírujte ji proto rollerem tak, že se zapřete do vzporu, pravé koleno opřete o zem a válec budete mít pod levým stehnem. Mírnými pohyby promasírujte a vyměňte nohy.
A na závěr ještě boční strana stehen a oblast kyčlí. Na podložku si lehněte bokem, válec je pod stehnem. Zapřete se na rukách a mírnými pohyby promasírujte svaly. Poté se otočte i na druhý bok.
Vlastně je to celé dost jednoduché. K posilování doma nepotřebujete žádnou velkou přípravu a můžete se mu věnovat v průběhu celého dne. Doporučujeme myslet na to, že balanční a stabilizační cviky nejsou jenom nutné zlo, ale že vám pomohou posunout se v běhu zase o kousek dál.
Venku to klouže čím dál víc. Napřed na mokrém listí a poslední dny už i na pořádné námraze. Na hřeby to není, ale obyčejná silnička už je prostě "o držku". Jak na to vyzrát? Třeba se Saucony Peregrine 7 Arctic.
Napadlo, zamrzlo, přituhlo. Poslední dobou se snažíme najít botu, která na sněhu a ledu nebude klouzat, ale při tom není vybavená hřeby, které by na pevnějším povrchu rychle odešly. Tadááá, tady je. Saucony Peregrine 7 Arctic. Bota jako dělaná na zmrzlý povrch, sněhovou pokrývku i uklouzaný sníh na sebězích z kopce.
Podrážka Vibram Arctic Grip je asi to nejdůležitější a je to to, co dělá z Peregrine 7 Arctic botu do mínusových teplot. Je navržená tak, aby odváděla sníh a nečistoty a nezanášela se. Díky technologiím, které Vibram vyvíjí už od 30. let 20. století, se můžete spolehnout na dlouho výdrž boty, a hlavně - na skvělý grip. Na první pohled jsou jednotlivé segmenty velice ploché a působí relativně křehce, jsou ale navrženy tak, aby zvýšily adhezi boty na ledovém povrchu. Lahůdkou je drobný čtverec v patní části, který zmodrá ve chvíli, kdy se dostane do mínusových teplot. Snad abyste věděli, že si máte přibalit rukavice.
Peregrine je bota se 4 milimetrovým dropem. A to není mnoho. Díky tomu bude lépe sedět běžcům, kteří už mají něco naklusáno. To, co nás na Saucony bavíc nejvíc je samozřejmě zahrnuto i v této botě - díky tlumení Everun budete mít pocit perfektní dynamiky při běhu. Při došlapu je cítit příjemné tlumení, které ale dokáže změnit energii z došlapu zpět do odrazu. Jako by byla bota plná malých, měkkých, ale výkonných hopíků. Velice příjemné, to můžeme potvrdit.
Zmrzlá nebo bahnitá půda vyžaduje nejen dobrou přilnavost podrážky, ale také jistotu v kotníku a nártu. Saucony Peregrine 7 Arctic mají svršek beze švů, který je na několika místech zpevněný exoskeletem. Díky tomu skvěle drží v patní části, noha je v botě pěkně usazená a vy při běhu nemusíte nic řešit. Navíc je svršek ošetřen nástřikem, který odpuzuje vodu. Membrána to sice není, ale něco přece jen vydrží.
Saucony tuhle botu řadí do kolekce Elements, kterou pokrývají všechny možné rozmary počasí, které v jejich domovském Massachusetts (na východním pobřeží USA) můžou běžce potkat. Peregrine 7 Arcitc proto vybavili pořádným gripem, který se hodí nejenom na běh, ale díky vysokému komfortu boty i na turistiku v horách.
Byli jste celý rok hodní? Určitě? Tak to pro vás máme Mikulášskou nadílku. Zlevnili jsme novinky od Asics a Salomon o 30% a starší kousky až o 50%. Takže jste asi hodní byli.
Mikuláš, anděl, čertovská družina. Co letos najdete za oknem? Když si trochu pospíšíte, mohly by to být nové boty od Asics Inov-8 nebo Mizuno. Pojďme se podívat, co tady máme. Ale pozor, nabídka platí jenom do 10. prosince.
Trailovky Salomon se slevou 30%
Sice letos nečekáme ladovskou zimu, přesto se pořádné trailovky hodí. Podrží vás totiž v bahně, na sněhu i v takové té klasické podzimnní nebo jarní břečce.
Salomon Ultra Pro
Nástupce veleúspěšného modelu Salomon S-Lab Ultra přichází s inovací ve šněřování. Patentovaný systém QuickLace je uchycen na klínových manžetách, které dovolují utáhnout nebo povolit tkaničky tam, kde je vám to pohodlné. Bota jako dělaná do měkkého bláta.
Salomon Sense Pro 3
Pořádné špunty má i model Salomon Sense Pro 3. Vylepšená verze největší salomoňácké klasiky přichází s inovovaným svršek, ale stálé zůstává kámošem do bahna, ale i na šotolinu, suť nebo makadam.
Salomon Sense Ride
Mírnější grip nabízí Salomon Sense Ride. Díky ní si parádně užijete běžecké flow nejen kolem komína, ale i při delších výbězích do hor a lesů.
Salomon Speed Spike a Salomon XA Alpine
Do pořádného sněhu a ledu tady máme Salomon Speed Spike, který oplývá 18 kovovými hřeby. Bez hřebů, ale zato s pořádným návlekem je tu zase Salomon S-Lab XA Alpine. Je to taková bota v botě, která se stará o to, aby byly kotníky a achillovky v absolutním teplíčko a do bot se nedostal sníh ani voda.
Salomon S-Lab Speed a S-Lab Ultra
A pak je tady samozřejmě S-Lab. Boty pro dloooouhé běhy v horách, na skalách a v lese. Salomon Speed 2 svědčí spíš úzkým nártům, dokáže ale podržet téměř na jakémkoliv povrchu. Salomon S-Lab Ultra je zase novinka, která byla na jaře prakticky okamžitě vyprodaná. Hodí se na delší běhy v náročném terénu, ale díky tlumení zvládne i pevnější povrch bez toho, aby vás bolely klouby.
Trailovky Inov-8 se slevou 20%
A u trailu ještě chvilku zůstaneme. Do vyprodání zásob máme slevu 20% na hřebovky a trailovky do pořádného bahna od Inov-8.
Hřebovky od Inov-8
Inov-8 Arctic Claw 300 jsou boty na širokém kopytě s hřeby. Ve variantě Thermo navíc izolované Thinsulate. Na užší nárty se hodí Inov-8 Arctic Talon a na nejužší zase Inov-8 Oroc.
Inov-8 Roclite 290
No a pak tu máme něco jako rodinné stříbro. Je to koncept Inov-8 Roclite, který se vyznačuje unikátními širokými špunty vybavenými gripem. Testovali jsme ho na Zimním běhu přes Kosíř, kde bylo -17°C. Boty držely perfektně na udusaném sněhu i na zmrzých kořenech.
Inov-8 X-Talon 230
Pořádné špunty do bahna a snehu a přitom oporu pro nohu přináší Inov-8 X-Talon 230. Na úzkém kopytě vyrobená bota je ideální na orientační běh nebo běh v měkkém terénu, kde netušíte, co vás čeká.
Silničky Asics se slevou 30%
A nezapomněli jsme ani na "silničáře". Novinky od Asics tu máme se slevou 30% a starší model až s 50%. Ať už dáváte přednost pořádnému tlumení nebo raději dynamickému běhu, určitě se tu něco najde.
Asics Gel Nimbus 20
Už 20 sezón se tahle bota zdokonaluje. Díky tomu je dokonale pohodlná, tlumená gelem a vhodná na extra super dlouhé běhy po silnici. Nemusí se jí bát ani začátečníci, protože spoustu práce udělá za ně.
Asics Dynaflyte 3
Tohle je takový král silnic od Asisc. Dynaflyte 3 jsou lehoučké boty tlumené novou pěnou FlyteFoam, skvěle vypadají, jsou extra prodyšné a na noze je skoro necítíte. Dají se s nimi uběhnout opravdu dlouhé tratě, ale zároveň jsou přiměřeně rychlé na to, abyste na kilometru získali pár vteřinek navrch. Podrážka je navíc reflexní, což oceníte teď, když se brzo stmívá.
Pronační Asics Gel Kayano 25 SP
A něco pro běžce s pronačním došlapem. Asics Gel Kayano 25 SP je dobře tlumená a pohodlná bota, kterou mohou obout všichni, kteří se chystají na dlouhé tratě. Tlumení gelem i pěnou zaručí komfort na dlouhých tratích.
Zima je tu a venku to začíná pěkně klouzat. Pojďte si vybrat nějaké pořádné hřebovky na led, špunty do sněhu a podrážky do bahna. Je tady sleva 20% na pořádný grip od Inov-8.
Asi už jste si letos sami vyzkoušeli, že mokré listí, bahno a první sníh vaše silničky prostě nedají. Je čas vybavit se na zimu něčím pořádným. Něčím, co vás podrží v závějích i na ledu. Něčím, co vám dá možnost běhat po lese a v horách bez starostí a bezpečně. Prostě něčím od Inov-8. Navíc se slevou 20% do vyprodání zásob.
Hřebovky na led
Obrovskou výhodou obutí od Inov-8 jsou 3 šířky kopyta, na kterých jsou boty šité. Díky tomu boty skvěle padnou na štíhlé nárty i na pořádně široké tlapy. Stačí se řídit písmenky u jednotlivých modelů - S je široká bota, P je uzoučká a M je něco mezi.
Inov-8 Arctic Claw 300 - pro širokou nohu
Inov-8 Arctic Claw 300 (S) je výborná bota pro širší kopejtko. Karbidové hřeby jsou zapuštěné ve špuntech, které jsou navíc rozložené tak, aby dobře odváděly sníh z podrážky. Model Arctic Claw 300 Thermo je navíc vybavený Thnisulate pro pořádnou izolaci. Na oba modely pasují i návleky Inov-8 All Terrain Gaiter.
Inov-8 Arctic Talon 275 - na užší nohu
Na úzkém kopytě Precision je vyrobena bota Inov-8 Arctic Talon 275. Stejně jako předchozí modela je vybavena karbidovými hřeby, které se hodí na běhání na ledu a zmrzlých kořenech.
Inov-8 Oroc 280 - pro opravdovou jistotu
Hřebovky Inov-8 OROC 280 jsou vyrobeny pro štíhlé nárty, pro běhy, kdy potřebujete mít absolutní jistotu, kdy často a nepředvídaně měníte směr. Původně plánovány jako bota na překážkové běhy, na které jsou povoleny hřeby. Pár kousků ještě máme skladem.
Špunty do bahna i sněhu
Tam, kde nejsou potřeba hřeby, má Inov-8 modely X-Talon (čti "kros talon"). Vybavené 43 osmi milimetrovými špunty se hodí tam, kde je hluboké bahno, mokré listí, sníh nebo taková ta klasická jarní břečička.
X-Talon 230 (P) - na štíhlou nohu
Inov-8 X-Talon 230 (P) je ušit na nejužším kopytě Precision. 8 milimetrové špunty zajišťují perfektní adhezi na měkkém povrchu, obsázka kolem celé boty jí dodává pevnost a odolnost.
Inov-8 Roclite - nejuniverzálnější koncept
No a pak tu máme něco jako rodinné stříbro. Je to koncept Inov-8 Roclite, který se vyznačuje unikátními širokými špunty vybavenými gripem. Testovali jsme ho na Zimním běhu přes Kosíř, kde bylo -17°C. Boty držely perfektně na udusaném sněhu i na zmrzých kořenech.
Inov-8 Roclite 290 - 4 mm drop, váha 290 gramů, střední kopyto Medium. Tuhle botu jsme si opravdu oblíbili. Snese nejen bahno a měkký povrch, ale i nějaké ty kamenité cesty, šotolinu nebo suťoviska. Střih boty krásně podrží při změnách směru a běhání v nich je prostě výborný zážitek.
O něco těžší sourozenec je Inov-8 Roclite 305. Vyšší celková váha a drop 8 mm zajišťují mnohem větší pohodlíčko na dlouhých trasách. Je to bota, kterou ocení i vysocí nebo robustní běžci. Určení a typ podrážky zůstávají stejné jako u modelu 290.
Sleva 20% na Inov-8 platí do vyprodání zásob. Potřebujete poradit? Jsme tu pro vás na telefonu 704 055 995 nebo na info@best4run.cz.
Jako děti jsme měkké dárky nesnášeli. Jako běžci víme, že se tam může velice dobře skrývat nová bundička s membránou, běžecká vestička s milionem kapes nebo kompresky s merinem. Jestli chcete tomu svému běžci udělat radost, podívejte se na naše tipy na měkkouše - měkké dárky pod stromeček.
Letošní Vánoce se neobejdou bez několika pořádných běžeckých vychytávek pod stromeček. Už jste si prošli naši sekci Vánoce, ale pořád ještě si nejste jistí? Radost samozřejmě udělá startovné na závod, na který se váš běžec už opravdu dlouho těšil. Ale chtělo by to taky něco k tomu, že? Vybrali jsme ty nejvychytanější kousky, které máme na skladě. Pojďte se na ně mrknout.
Štít proti větru a dešti
Běžecká bunda je alfa a omega podzimního, zimního i jarního šatníku. Ideální je taková, která neprofoukne, případně ani nepromokne, dá se sbalit do drobné kapsičky, má střih, který při běhu nikde nezavazí ani nevlaje, a dá se využít třeba i na turistiku.
Mezi takovými bundami vyniká Inov-8 SoftShell PRO (černá). Je to bunda, která je neprofoukavá a o něco teplejší než běžné větrovky. Váží 300 gramů, svršek je z materiálu Pertex Equilibrium Softshell, takže neprofoukne ani v největším severáku. Kapsy jsou ušity tak, aby do nich ruka snadno vklouzla i ve chvíli, kdy máte na zádech vestu nebo batoh s popruhy.
Inov-8 jsme si oblíbili hlavně kvůli vychytaným střihům oblečení. Dokonalá je i bunda Inov-8 AT/C Stormshell (na obrázku modrá). Nepromokavá, neprofoukavá, prodyšná. Rozhodně naše nejprodávanější běžecká bunda. Všechny ty drobné vychytávky poznáte až ve chvíli, kdy na ně opravdu dojde. Jako třeba stahování vzadu na kapuci (aby vám skvěle seděla na hlavě), tvarovatelný kšilt (aby vám nepršelo do očí), integrovanou kapsičku na sbalení (aby se dala připnout i na opasek nebo vestu), cvoček na sepnutí na hrudi (když je vám teplo a nechcete, aby vám bunda padala při běhu z ramen) a spousta dalších. Univerzálka jak má být.
Namísto svetru s jelenem
Zatímco dřív jste na horách potkali ošlehané vousaté turisty v kraťasech, pletených podkolenkách a svetrech z ovčí vlny, dnes se po kopcích prohání borci v merinu. To totiž hřeje, i když je mokré, pohlcuje pachy a na těle skvěle sedí. Zaměřte proto svou pozornost na Craft Merino Lightweight. Běžecká mikina, která lichotí postavě a má nepřekonatelné funkční vlastnosti.
A pak tady máme něco malinko stylovějšího. Craft Breakaway Hood s kapucí je kousek, který nám většinou mizí ze skladu jako první. Měkkoučká a pohodlná mikina se totiž hodí nejen na běhání, ale i na další sporty v chladnějším počasí. Stydět se za ni nemusíte ani ve městě.
Otázka na tělo
První vrstva. Nejdůležitější kus oblečení. Je to tak - ať už jdete na lyže, na kolo nebo běhat, první vrstva, kterou máte na kůži, rozhodne o vašem tepelném komfortu. Salomon Primo Warm je tričko, které udržuje ideální tělesnou teplotu kolem 37,5°C. Pružný 3D materiál zajišťuje bleskový odvod potu, a zároveň tkanině umožňuje velmi rychle schnout.
Druhý kousek, který jsme vybrali je od Craft. Řada Active Intensity je určena pro vysokou fyzickou zátěž v počasí kolem 0°C. Bezešvé triko se hodí na zimu i na chladné léto a patří k takovým těm základům, které chcete ve svém sportovním šatníku mít.
Největší klasika pod stromeček? Ponožky
Jako malí jsme z takového dárku zrovna neskákali radostí. Čím jsme ale starší, tím lépe víme, že udržet ponožky v páru je stejně těžké jako dát znovu dohromady Spice Girls. Proto každý rok pečlivě ohmatáváme dárky, a nejsou - li pod stromeček alespoň jedny ponožky, býváme mírně rozmrzelí. Jestli se chcete letos trochu vytáhnout, mrkněte se na kompresní podkolenky od CEP. Ty první jsou s merinem (takže také hřejou i za vlhka a navíc pohlcují pachy), ty druhé jsou zase vybaveny technologií NightTech, takže v noci odráží světlo.
Chytrá zavazadla
Na delší výběhy běžec holt potřebuje pár věcí s sebou. Vodu, hořčík, banán, mikinu, čelovku, kšiltovku nebo čepici, trekové hole, větrovku a podobně. Kam s tím? Ideálně do běžecké vesty nebo batohu, které jsou dělané tak, aby dobře seděly na zádech, neposkakovaly a ani po 50 kilometrech nezpůsobovaly odřeniny nebo otlaky. Jako třeba Montane Via Razor o objemu 15 litrů z jejich trailové kolekce. Překvapí vás perfektním střihem a řadou vychytávek.
Na krátké trasy, kdy s sebou chce mít běžec jenom telefon a klíče, bude bohatě stačit Asics Waistpack Belt. Jednoduchý opasek, který má měkký a pružný střih, a díky se do minimalistické ledvinky vleze i sebevětší telefon. Navíc při běhu neskáče a nezavazí.
Vychytávky - návleky na boty do terénu
To, co potěší každého běžce, je nějaká ta technická vychytávečka, jakou nikdo jiný nemá. Třeba návleky na trailové boty, které se postarají o to, aby do bot nenapadalo jehličí, kamínky, štěrk, listí, sníh nebo bahno ani v tom nejtěžším terénu. Jestli váš běžec vlastní boty Inov-8, rozhodně mu pořiďte Inov-8 All Terrain Gaiter. Některé z bot této značky totiž mají po stranách pod kotníkem drobné kapsičky, kam se dají tyto návleky zaháknout a není potřeba šňůrka nebo gumička pod chodidlem. Pro boty jiných značek se pak výborně hodí návlek Montane Via Trail Gaiter.
Švihaj, šuhaj!
Běžci občas doma skučí, že je bolí tohleto a támhleto, že si zase natáhli lýtka nebo mají slabý střed těla. Je čas to konečně vyřešit. Nedávno jsme přidali do sortimentu značku HMS, která se věnuje domácímu fitness, protahování, strečinku a vůbec věcem, který by nikdo neměl po běhu zanedbávat. Vyzkoušet můžete crossfitové švihadlo s železným lankem nebo závěsnou sadu na cvičení. Uvidíte, že se stane novým nejlepším kámošem obdarovaného.
Posviťte si na to
Poslední dobou je tma než se nadějete a běhat bez čelovky rozhodně nepatří k nejmoudřejším rozhodnutím. Jednak proto že nevidíte, ale taky proto, že vidět nejste. Pokud nechcete běhat v utajení, je čelovka naprostou nezbytností pro podzimní a zimní běhání. My sázíme na značku PETZL, která je prověřená léty. Vybrat si můžete z náročnějších modelů, jako je Petzl Reactik + se svítivostí až 300 lumenů nebo z o něco jednodušších modelů, jako je třeba univerzální Petzl Actik.
Pár tipů na závěr
- Běžecká zima se neobejde ani bez dobré čelovky. Ta se postará o to, aby běžec dobře viděl při běhu ve tmě, a zároveň, aby byl sám dobře vidět. Bezpečnost na prvním místě.
- Na domácí trénink vyberte pár kousků z našich fitness pomůcek. Pěnový válec uvolní namožené svaly a protáhne záda, bosu nebo švihadlo zase výborně doplní běžecký trénink.
- Jestli hledáte nějakou drobnost, mrkněte na čepice a čelenky nebo rukavice.
- Dárkovým poukazem do běžecké speciálky to nikdy nezkazíte.
Švába na špejli? Stonožku? I tak může vypadat závodnický život. Vendula Horčičková se vydala na závody Park World Tour do Pekingu. Proběhla se v čínských zahradách a mezi posvátnými chrámy, ale hlavně reprezentovala ČR mezi světovou orienťáckou špičkou. Jaké to je závodit na druhém konci světa?
Švába na špejli? Stonožku? I tak může vypadat závodnický život. Vendula Horčičková se vydala na závody Park World Tour do Pekingu. Proběhla se v čínských zahradách a mezi posvátnými chrámy, ale hlavně reprezentovala ČR mezi světovou orienťáckou špičkou. Jaké to je závodit na druhém konci světa?
Na jakých závodech jsi byla a kolik vás závodilo?
Byly to závody Park World Tour 2018 v Pekingu. Závody PWT jsou pořádány už od roku 1996 za účelem přiblížení orienťáku širší veřejnosti a to skrze jeho přesun do měst. V rámci PWT se vlastně vyvinul sprint, jedna z našich dnešních regulérních disciplín, která se dřív vůbec na MS neběhala. Myšlenkou PWT je nejen propagace orientačního běhu, ale i zajištění celkově rovných podmínek pro závodníky. Což funguje tak, že na PWT pozvou organizátoři zhruba 20 nejlepších mužů a žen a těm potom zajistí společné ubytování, jídlo i dopravu na závody. Takže opravdu všichni stejné podmínky.
A proč zrovna Čína?
V Číně se už skoro 10 let pracuje na rozvoji orienťáku. Je tam o to velký zájem a také je tam vůle investovat do toho peníze. Takže posledních pár ročníků PWT se uskutečnilo právě v Číně. Pro nás běžce je to skvělá možnost jak se podívat do cizí země a zkusit si orienťák v netypickém prostředí. Pěkným bonusem jsou i finanční odměny za dobrá umístění. Pro začínající čínské běžce je to super příležitost vidět, jak běhají aktuálně ti nejlepší na světě, a možnost se na cokoliv zeptat, pokud teda zvládají angličtinu. Pro organizátory je to dobrá škola, jak pod dohledem mezinárodního kontrolora uspořádat kvalitní závody. A musím říct, že úroveň pořádání byla velice dobrá. Což je pozitivní znamení vzhledem k tomu, že příští rok hostí právě Čína závěrečné kolo Světového poháru. I proto jsem byla ráda za příležitost jet se podívat, jak to v této zemi chodí, už letos.
Kde se závodilo?
Závody se konaly v Pekingu a jeho, na čínské poměry, blízkém okolí. Celkem jsme běželi 5 závodů - 4 sprinty a 1 middle. Nicméně, v Číně jsme strávili 10 dní, takže jsme měli čas i na turistické zajímavosti - Forbidden city, Summer palace, Temple of Heaven, Velkou čínskou zeď a mnoho menších památek. Inu zážitek se vsím všudy. Celkově jsem skončila 8.
Co bylo na trati zajímavé a co bylo naopak nejvíc na houby?
Zajímavé bylo běhat v čínských okrasných zahradách a mezi chrámy, to se nám jinde skutečně nepoštěstí. Není to zážitek jen po estetické stránce, ale i po té orienťácké, protože zahrady jsou neskutečně komplikované. Ne všechny závody ale byly takové. Hned první jsme běželi ve orientačně nezajímavém parku, kde prostě kromě stromů skoro nic nebylo. To proto, že se tam současně konalo Mistrovství Pekingu středních škol a potřebovali, aby tratě zvládli skutečně všichni. Zase to mělo přidanou hodnotu v kulturním zážitku se spoustou Číňanů.
Je jiné závodit v Evropě a v Asii?
V Číně kolem Pekingu nejsou moc lesy, takže je to spíš o sprintech ve městech a parcích. Už to je trochu speciální. Obecně tam rostou jiné rostliny, parky se tam designují trochu jinak, než u nás a hlavně jejich úpravy jsou bleskové. Prostě tam den před závodem nahrnou partu padesáti zahradníků a udělají nové záhony. To se v Evropě skutečně nestává. My jsme na tuto variantu byli před závody upozorňováni, ale naštěstí se nikdy nestalo nic závažného a závod to neovlivnilo.
A teď to, co zajímá i neběžce - co jste jedli?
Všechno stravování jsme měli organizováno společně a byla to klasická čínská kuchyně - rýže, rýže, rýže se různou zeleninou a různým masem. Navíc to je nabídka i klasické snídaně! Náš hotel byl naštěstí trochu "západní", takže nabízel i chleba, máslo, sýr, corn flakes a mléko. Ze začátku dobré, ale postupně už to začalo být dost jednotvárné. Navíc mají hodně rádi pálivé, takže mi chutnalo všechno dost podobně. Musím říct, že jeden večer už jsme to nevydrželi a zašli si prostě na pizzu. A každopádně si teď "čínu" nějakou dobu nedám.
Jaký byl první pocit z téhle země?
První na letišti fakt přísný. Hned se dávají otisky prstů a jdete na imigrační kontrolu. Pak už je to ale hodně kapitalistická země, kde je na každém rohu McDonald's, Starbucks, BurgerKing a KFC, po ulicích se prohání Mercedesy a BMW. Což mě vlastně překvapilo. Myslela jsem si, že ten komunismu vypadá jinak. Ne ale v Číně. Ekonomika je tam opravdu uvolněná a šlape naplno. Můžete mít svou firmu a podnikat, pokud do toho nepletete politiku. Strana je prostě jen jedna, ta komunistická. A sleduje vás na každém kroku, všude jsou kamery a nějaká ostraha. Příjemně mě překvapilo hodně zeleně, na každé ulici jsou stromy a záhonky. Smogu se tím snaží asi trochu předcházet. A pak je tam neskutečně čisto na ulicích. Příjemný vedlejší efekt toho, že tam musí všichni pracovat.
Jinak? Co tě nejvíc zaujalo mimo závodní trať?
Doprava. Ta je tam vážně šílená. Jako další velká města mají problém s rostoucím počtem aut, dopravní zácpy jsou tam prakticky pořád. Navíc tam jezdí spousta lidí na kolech a motorkách. Ti tolik nedodržují barvy na semaforu a nebojí se najíždět do šesti proudové křižovatky na červenou. Fascinovalo mě, že jsem tam nikde za celou dobu neviděla jedinou dopravní nehodu. Asi to prostě nějak funguje. Já bych tam ale řídit nechtěla.
Kam příště?
To je asi nejtěžší otázka. Exoticky nevím, evropsky je to jasné - příští týden už zase na soustředění do Norska do terénů MS 2019. Nová tréninková sezóna nečeká.
Jak si vybrat dobré ponožky na zimu? K čemu mi budou dobré merino ponožky? Nebude mi zima v kompreskách? A na co jsou neoprenové ponožky? Jestli vás trápí podobné otázky, čtěte.
Nepromokavé, neoprenové, s merinem, podkolenky nebo ponožky - jak se v nich vyznat?
Náš kolega Martin si nedávno vyběhl na svůj klasický canicross okruh se svými dvěma ridgebacky. Večer píše: "Jak jsem zkušenej, tak jsem blbej. Vzal jsem si snad ty nejhorší ponožky, co mám. Teď mám úplně spálený nohy." Člověk by řekl, že už by mohl mít trochu rozum. Venku bylo vlhko, v lese mokré a kluzké listí a na opasku měl připnuté dva 30 kilové psy.
A co udělaly obyčejné bavlněné ponožky? Namočily se, shrnuly se všude, kde měly jen trochu vůli, začaly dřít a byly z toho krásné puchýře.
Co s tím? Odpověď je jednoduchá. Používejte dobré běžecké ponožky nebo podkolenky. Jak je vybrat?
- Velikost - přesně na míru. Ponožky si nekupujte větší ani menší. Větší se vám budou shrnovat, menší vás budou škriti.
- Výška- rozhodně ne kotníčkové ponožky. V zimě vás může potkat prochladnutí achillovek, se kterým se můžete vyšachovat z tréninku na několik měsíců.
- Střih - ideální jsou takové, které mají anatomické tvarování pro plevou a pravou nohu, výstelky na špičkách a patách.
- Materiál - tohle je trochu složitější otázka. Na výběr je z přírodních vláken i umělých materiálů, ale vždy by měly mít příměs elastanu nebo spandexu, aby byly pružné.
Proč chtít merino ponožky
Asi už jste na ně narazili. Ponožky s merinem jsou tak trochu "chlupatější" než klasické sportovní ponožky. Zatímco dřív merino znamenalo dost kousavý zážitek, díky příměsím dalších materiálů už je to dneska velice pohodlný materiál. Zásadní jsou však jeho termoizolační vlastnosti.
Merino ponožky od Inov-8 používáme v Best4Run už několik let
Merino pochází z vlny australských oveček, které se tam pasou v horách a na stepích. Jejich vlna se stříhá 1x ročně a vlákna z ní patří k nejdokonalejším materiálům na světě.
- prodyšnost - merino dokáže pojmout o 30% víc vlhkosti než je jeho vlastní objem, zatímco umělá vlákna jsou na nějakých 5%. Díky tomu rychle odvádí vlhkost od pokožky a nestudí ani ve chvílích, kdy je mokré.
- stálá teplota - v létě chladí a v zimě hřeje. Díky pórovitosti vláken dokáže udržet stálou tělesnou teplotu.
- odolnost proti pachům- díky pórům na povrchu vlákna se uvnitř mnohem hůř množí bakterie. Díky tomu vlákno nepříjemně nezapáchá a jeho nositelnost mezi praním je mnohem delší než u syntetických materiálů.
- uv filtr - merino přirozeně chrání proti UV záření.
Jestli hledáte alternativu k nákupu bot s goretexem nebo jinou membránou, je merino docela zajímavým řešením. Nezabrání sice vodě aby se vám dostala na kůži, rozhodně ale neprochladnete.
Kompresní ponožky a podkolenky
Podle nás v Best4Run je tohle ideální volba. Kompresky se dělají v zateplené verzi s merinem nebo v klasické variantě. Kompresky mají tu obrovskou výhodou, že jsou...no, prostě kompresní. Kompresky CEP mají kompresi postupnou, která se mírně snižuje směrem k srdci. Zajišťují optimální cirkulaci krve a tím pádem i lepší okysličení svalů při námaze. Svaly jsou méně otřesené při došlapu a rychleji regenerují. Navíc si můžete být naprosto jistí, že se postarají o to, abyste měli achillovky v teple. Kdo už s tím někdy problém měl, určitě by to nerad opakoval.
CEP umí nejenom dobré kompresky se stupňovitou kompresí, ale také kompresky a ponožky s merinem.
A taky k nim mají luxusní mikiny, čepice, rukavice nebo kalhoty.
Jak vybrat kompresky?
Kompresky nevybírejte podle velikosti chodidla, jako jste zvyklí o běžných ponožek. Aby byla komprese účinná, je potřeba vybrat velikost, která bude odpovídat obvodu vašeho lýtka. Změřte ho proto v nejširším bodě a podle tabulky velikostí CEP si vyberte tu správnou. Pokud jste na velikosti hraniční, zvolte vždycky tu menší. Nemusíte se bát, že byste se do podkolenek nevešly, ale zároveň vám taková velikost zajistí účinnou kompresi.
Náš tip: Na zimu můžete vyzkoušet ponožky nebo podkolenky s merinem. Mají stejné vlastnosti, jaké jsme popsali výše.
Kompresky patří k tomu nejlepšímu, co můžete v běžeckém šatníku mít. A nejen v běžeckém. Skvěle poslouží na lyžích a prkně, na kole nebo když se vydáte na túru do hor. Výborně pomáhají také unaveným nohám po celodenním stání nebo při cestování.
Neoprenové ponožky
Když nám poprvé dorazily do obchodu neoprenové ponožky OAK Socks, docela nás pobavily svým vzhledem. Vyzkoušeli jsme je ale na trailech, na běžkách a při turistice a musíme říct, že se prostě osvědčily. Neopren sice propustí vodu k tělu, ale tak jako neoprenové kombinézy dokáže zahřát i za vlhka. Ponožky skvěle sedí na noze, díky tloušťce neoprenu poskytují příjemnou měkkou výstelku pod chodidlem a můžete s nimi běhat i hlubokým bahnem v teplotách, které se blíží nule, bez toho, abyste prochladli.
Neoprenky OAK Socks vymysleli švédští orientační běžci do bahna a slatin.
Přestože vypadají relativně robustně, neměli jsme problém obout je do běžné velikost bot, kterou používáme. Ploché švy zajistí, aby vás ponožky nikde nedřely ani při opravdu náročných bězích nebo túrách. Teď už je bereme všude s sebou. Člověk nikdy neví, kdy se změní počasí a bude potřeba nohy trochu zateplit. Ve vlhku z nich totiž chodidla ztrácí až polovinu tělesné teploty, a to velmi rychle. V kombinaci s chladným počasím to bývá kámen úrazu nejednoho běžce.
Nepromokavé ponožky s membránou
Není to tak dávno, co jsme objevili nepromokavé ponožky s membránou od značky DexShell. Nevěřili jsme tomu, ale opravdu nepromoknou. Tady si můžete přečíst, jak jsme je testovali v jesenických horských potocích.
Nepromokavé ponožky na běhání? Nevěřili jsme tomu, tak jsme je otestovali v potocích Jeseníků. Fakt to funguje.
Jak to funguje?
Skládají se ze tří vrstev:
- Vnější vrstva - chrání membránu a zajišťuje rychlý odpar vody
- Membrána Porelle - nejdůležitější prvek ponožky. Značková hydrofilní membrána, která vyniká prodyšností, nepromokavostí a odolností.
- Vnitřní vrstva - na zimu s příměsí merina, které krásně hřeje a funguje jako štít proti zápachu.
Ponožky se krásně vlezou do bot, takže nepotřebujete větší obutí. Zároveň vyřeší problém mokrých nohou těm, kdo nechtějí mít na zimu boty s GoreTex nebo jinou membránou.
Prodyšné a nepromokavé. Takové vlastnosti jsme u DexShell ani nečekali.
Detaily, které mohou být zásadní
Na závěr pár věcí, které je dobré u ponožek pohlídat, abyste si podzimní a zimní běhání užili v klidu bez pocitu ledových nohou, bez puchýřů a bez otlačenin.
- široký lem - vybírejte ponožky, které mají dostatečně širokou manžetu u kotníku. Díky se ponožky nebudou shrnovat, nohu nebudou škrtit a postarají se o to, aby vám do ponožek nezapadlo jehličí nebo písek.
- hustota materiálu - zatímco letní běžecké ponožky můžou být frajersky prodyšné, u těch zimních si pohlídejte hustotu tkaní. Čím pevnější ponožka je, tím víc vás bude hřát a postará se o komfort při došlapu.
- předtvarovaná pata a špička - tu mají snad všechny správné běžecké ponožky. Pomůže vám nohu v ponožce pěkně zafixovat a získat stabilitu v botě.
Martin, kterému slezly puchýře po 10 dnech už dneska ví, že bude běhat v ponožkách od Inov-8. Jestli nechcete být jako Martin, pečlivě si vyberte, v čem budete na podzim a v zimě běhat. Ani sebelepší bota totiž nedokáže vyvážit efekt nekvalitních ponožek.
V sobotu 8. prosince 2018 se uskuteční ve Zlíně-Loukách již 31. ročník Mikulášského běhu, který je součástí běžeckého seriálu Běhy Zlín. Spolupořadatelem letošního ročníku je firma Krajči plus s.r.o., výrobce tradičních Cyrilových brambůrek. Výtěžek ze startovného poputuje Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek. Z toho plyne podtitul tohoto mikulášského závodu „s Cyrilem pro Krtka“.
Mikulášský běh je každoroční zimní závod, běží se ve Zlíně-Loukách, startuje se v 10:00 na místním fotbalovém hřišti. Závodníci mají na výběr ze dvou délek trasy – poběží se závod na 5 km a na 10 km a konat se budou také dětské běhy. Závod je součástí běžeckého seriálu Běhy Zlín, který zahrnuje celou škálu běžeckých závodů rozmanitých délek, povrchů i převýšení pro všechny, kdo rádi běhají.
Běžíme pro dobrou věc
Mikulášský běh má dlouhou tradici, letošní ročník je v pořadí už 31. a oproti minulým ročníkům přináší jednu novinku. Veškerý výtěžek ze startovného vybraného na tomto závodě bude věnován Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek. „Přestože NFDO Krtek podporujeme finančně už od roku 2014, letos jsme se rozhodli pro navázání spolupráce se spolkem Běhy Zlín, abychom nadačnímu fondu poskytli nejen finanční podporu, ale také rozšířili povědomí o jeho aktivitách,“ uvedl Tomáš Krajči, majitel společnosti Krajči plus s.r.o., která se podílí na organizaci letošního závodu.
Uspořádání této dobročinné akce vítá také paní JUDr. Irena Korvasová Čánská, která je výkonnou ředitelkou NFDO Krtek: „Jsme rádi, že představíme Krtka lidem ze Zlínského kraje. I když se vážně nemocné děti z celé Moravy léčí u nás na Klinice dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno, ne všude nás dobře znají. Takto alespoň můžeme naše poslání představit zúčastněným běžcům a vůbec všem lidem z okolí Zlína, kteří se o běhu dozví.“
Běžci se mohou do závodu zaregistrovat online na webu www.behyzlin.cz, anebo přímo na místě. Všichni účastníci závodu obdrží sportovní čelenku, pamětní medaili s motivem NFDO Krtek a mikulášskou nadílku. Pro vítěze všech kategorií budou připraveny hodnotné ceny a proběhne také tombola startovních čísel.
Testování
Běžecká speciálka Best4Run v Přerově na závod přiveze testovací boty od Mizuno, které si budete moct půjčit na závodech a proběhnout se. Nejnovější modely na silnici se budou testovat zdarma.
Dražíme pro dobrou věc
Součástí letošního ročníku Mikulášského běhu bude také dražba obrazu, jehož vlastníkem je bývalý český triatlonista Lukáš Jasenský a k němuž se váže neobyčejný příběh. Obraz namaloval významný argentinský umělec Miguel Doura, který provozuje nejvýše položenou galerii na světě s názvem Nautilus. Galerie je umístěna v 4300 m n.m., v základním táboře pod horou Aconcagua, nejvyšší horou Ameriky. A právě z tohoto táboru Lukáš, sportovec tělem i duší, vynesl při své expedici obraz na vrchol hory Aconcagua a pak s ním přijel až do České republiky, aby ho mohl vydražit pro NFDO Krtek a podpořit tak léčbu onkologicky nemocných dětí.