Sleva 10 % s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené ✨ v prodejně 🏬 i na e-shopu 🛍️

Boty a vybavení na běhání, Strana 2

Jak vybrat boty na běh podle povrchu?

Někdo lítá po silnici, někdo nedá dopustit na hory, někdo zase nejraději skáče přes překážky. Jak ale správně vybrat botu, která vás na takovém povrchu pěkně podrží, odtlumí nárazy a bude pro vás tak akorát? Tady je malý průvodce výběrem běžeckých bot podle povrchu. 


Rychlý rozcestník


Běžecké boty na silnici

Pro ty, kdo běhají po silnici, je důležité vybírat boty s dobrým tlumením. Asfalt, beton, dlažba nebo pevné polní cesty jsou totiž pro klouby pořádnou zátěží, a je dobré odtlumit nárazy dobrým tlumením. 

https://www.best4run.cz/bezecky-magazin/jak-vybrat-boty-na-beh-podle-povrchu/

Podrážka silničních bot může být hladká, vyhněte se botám s vysokými špunty, protože by se vám rychle "seběhly". Měkký materiál, ze kterého jsou špunty trailových bot vyrobeny, na silnici hodně trpí, mohou se snadno utrhnout nebo se rychle sešoupou. Navíc je běhání díky špuntům na pevném povrchu neefektivní a nepohodlné. 


Čtěte také

Jak vybrat boty pro začátečníky? 

V čem běhat, když je bahno? 

Hoka One One - Jak vybrat ty správné


Tlumené boty na silnici

Pohodlné, lehké, dobře tlumené. 

Závodní boty na silnici

Málo tlumené, rychlé a vybavené na rychlé závody a tréninky

Boty do terénu

S běžkyní, plavkyní, triatlonistkou, fitnessačkou a mamkou Pavli Kulichovou jsme si povídali o tom, jak se správně vybírají boty na běhání v terénu. Mrkněte na video, a kdyby vás cokoliv zajímalo, napište nám do chatu tady na webu. 

Univerzální boty na pevný i měkký povrch

Jak vybrat boty podle povrchu

Pokud běháte hlavně na silnici, sem tam po pevné lesní nebo polní cestě, případně po trávě, vraťte se kousek zpátky a vyberte si silniční botu. Zajistí vám dobré tlumení, a pokud na trase není bahno, vlastnosti trailových bot příliš nevyužijete. 

Pokud ale běháte i tam, kde je občas mokro nebo trochu bahna, máme pro vás dobrou zprávu. Mezi běžeckými botami jsou i univerzálky. Nemají sice tak dobrou trakci jako plnokrevné trailovky, ale svou práci udělají dobře a na pevném povrchu navíc dobře odtlumí došlap. 

Univerzálky

Běžecké boty do trailu a terénu

Jak vybrat běžecké boty podle terénu

Co v trailu rozhodně potřebujete je JISTOTA. Při každém došlapu si chcete být jistí, že vás bota podrží, že neuklouznete, a že se na ni můžete spolehnout. Nebudeme to dlouho okecávat, tady jsou. 

Boty do běžného terénu 

Boty do bahna

Boty na kameny a šotolinu

Boty na led

Boty na překážkové závody

Jak vybrat běžecké boty podle terénu

Bylo by super nebrat si na překážkové závody silničky, sálovky ani klasické trailovky. V prvních dvou si rozbijete svou krásnou tvář, ty poslední zase rychle odrovnáte, pak nám je přijdete reklamovat a všichni budeme smutní. Klasické boty nemají dostatečně vyztužený svršek, aby při šplhaní nebo lezení přes překážky přežily. 

Na překážkové závody existuje spousta speciálních bot. U nás máme tyto. 

Boty na indoorové sporty

Jak vybrat běžecké boty podle terénu

Tenhle článek vzniká v době, kdy o nějakých indoorových sportech můžeme jenom snít. Sněme o nich ale v dobrých botách. Na všechny florbaly, házenou, volejbal, badmintony a squashe vždycky používejte sálovky. Mají podrážku, která neklouže, a zároveň mají svršek, ve kterém vám noha nebude při každém došlapu prodírat jemnou síťovinu. Zajistí vám tak stabilitu a pohodlí. Na ostatní sporty máme tyto modely. 

TEST: Saucony Kinvara 11 lehká bota na nohou orienťačky

Saucony Kinvara 11. Lehká a rychlá bota. Dokonce velmi lehká. Něco málo nad 20 deka, prodyšný svršek, tlumicí technologie Everun. Ne nadarmo patří k nejoblíbenějším tréninkovkám se středním tlumením u nás. Není to žádná robustní, líná a těžká bota. Je to spíš takový kolibřík, ve kterém si Saucony už více než 10 let úspěšně testují nejnovější technologie. V Saucony Kinvara v minulých měsících běhala Vendula Horčičková, naše repre v orientačním běhu, která se aktuálně chystá na MS 2021, které proběhne v Česku. Jak se jí běhá v Saucony Kinvara

Screenshot_51

 

Loni na podzim jsem v Best4Run pořídila celou sadu nových bot. Po pár měsících běhání v nich už můžu spolehlivě napsat, co na ně v tréninku říkám. Jedny z nich jsou moje oblíbené Inov-8 Roclite 290, bez kterých už si ani svůj zimní trénink neumím představit. O nich už bylo řečeno tolik, že netřeba opakovat superlativy. Ostatně moje recenze je tady. Tentokrát se vrhnu na zhodnocení bot Saucony Kinvara 11.

 

O Saucony Kinvara 11

44129_saucony-kinvara-11-bezecke-silnicni-boty-panske 41336_saucony-kinvara-11-w-279190-s10551-45
Váha 220 gramů
Výška tlumení 25 mm
Drop  4 00
Určení Trénink
Povrch Silnice
Došlap Neutrál

 

Nejužší bota od Saucony

Saucony jsem měla už delší dobu v merku. Líbily se mi možnosti výběru z hodně typů bot a také solidní tlumení vhodné na delší běhy a zároveň malý rozdíl mezi patou a špičkou, což mi vyhovuje. Navíc Saucony chválilo hodně mých kamarádů běžců. Jenže když jsem přišla na prodejnu a zkoušela jsem si několikatery Saucony, měla jsem stále ten samý a pro mě typický problém – boty mi byly moc široké. Opravdu jsou Saucony značka jen pro lidi s širokými chodidly? Ve většině případů ano, je tu ale určitě jedna výjimka. A tou je právě bota Kinvara 11.

Zdeněk mi ji doporučil, když jsem sháněla objemovou botu na asfalt. Na takové ty delší běhy v zimně, když je tma a nechce se mi s čelovkou do lesa. Nebo na lehké regenerační klusy kolem domu jen na protřepání noh po těžkém tréninku.

Nejprve jsem se zdráhala boty po předchozí zkušenosti vůbec zkoušet. „Nejsou moc široké?“, ptala jsem se. Ale pak jsem si řekla, za zkoušku nic nedám. První dojem z boty byl „papučka“. Opravdu velmi příjemně padnoucí měkká bota a navíc neskutečně lehká! Až jsem se bála, jestli něco vydrží. Další obavou bylo na mě poměrně velké tlumení. Jenže díky nízkému dropu jsem neměla pocit, že bych měla na noze něco navíc. Nadto jsem opravdu neměla dojem, že bych v botě nějak na šířku plavala, naopak mi velmi pěkně seděla. Bota byl zkrátka přesně taková, jakou jsem potřebovala.

Saucony Kinvara 11

Tréninková bota pro zkušenější běžce

Po téměř půl roce běhání a asi 300 kilometrech jsem s botou stále spokojená. Splnila se vlastně všechna má očekávání. Noha si v ní odpočine a při dlouhých bězích na asfaltu nedostává zbytečně zabrat. Zároveň jsou boty lehké, takže má člověk pocit, jakoby na noze ani nic moc neměl.

Podrážka je koncipovaná primárně na asfalt, případně na zpevněné cesty. Na mokrém asfaltu bota nedrží moc dobře, obzvlášť pozor na přechodech. Teď na mém soustředění v Keni dostává podrážka celkem zabrat, ale není to na ní, až na typický červený prach, moc vidět.

Také materiál bot je kvalitní. Vevnitř bot jsem nezaznamenala žádnou změnu, odřeniny nebo puchýř jsem z bot nikdy neměla. I svršek bot se zdá být odolný, a kromě zmíněného zašpinění od keňského prachu zatím drží bez jakýchkoliv oděrek.

 Saucony Kinvara 11

Testovací běžec: Vendula Horčičková

Sport: orientační běh

Velikost boty: 4,5 UK

Kilometrů za rok: 3800

Běžecké boty pro začátečníky - Jak je vybrat?

Jak vybrat běžecké boty pro začátečníky?  

Je to oříšek, co? Na webu i v obchodech jsou tuny různých modelů a značek. A vy si nejste vůbec jistí, které boty na běhání jsou vhodné pro začátečníky. Tak se na to spolu pojďme podívat. Vybrali jsme pro vás ověřené a pečlivě ozkoušené modely, které s klidným svědomím doporučíme i začátečníkům. 

Ve zkratce aneb když hodně spěcháte

Pokud se vám nechce prokousávat celým článkem, vybrali jsme pro vás

Pro rychlou orientaci vám možná bude stačit vědět, že:

  • Asics patří mezi užší modely,
  • Saucony a Mizuno jsou spíš pro širší nárty,
  • Altra dělá boty s nulovým dropem, které mohou být pro začátek nepříjemné,
  • Inov-8 má vlastní šířky obuvi, ale ve výběru pro začátečníky jsme vybrali spíš ty širší, 
  • Hoka má velmi vysoké tlumení, normálně jsou relativně úzké, pro širší nárty se hodí modely WIDE. Jak vybrat boty Hoka najdete tady. 

Kdybyste si nevěděli rady, zavolejte nám na 704 055 995, napište na messengeru, na chatu nebo mailem: info@best4run.cz. Budeme se snažit poradit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. 

Video Jak vybrat běžecké boty s Pavli Kulichovou

Jak vybrat velikost běžeckých bot

Změřte chodidlo v nejdelším místě. Většinou to bývá od paty po palec, ale někdy jsou delší třeba ukazováčky. Ideální je obkreslit nohu na papír a změřit nejdelší vzdálenost. K té přičtěte 1 cm a vybírejte podle Velikostních tabulek (každá značka ji má trochu jinou). 

 


Náš tip: Začínáte? Možná se vám bude hodit článek: Jak začít běhat - velký průvodce pro začátečníky. Dozvíte se tam o technice, vybavení i dýchání. 


Neutrál x pronace

Jsou dva způsoby, jak poznat neutrální nebo pronační došlap bez diagnostiky došlapu. Jsou sice trochu orientační, ale mohly by pomoci. 

  1. Vezměte své staré boty - podívejte se, kde jsou nejvíc sešlapané. Je to na vnitřní straně chodidla? Pak pravděpodobně máte pronační došlap (vyvracíte kotníky dovnitř). 
  2. Vezměte savý papír - namočte zlehka nohu a otiskněte ji na papír. Poznáte, jestli došlapujete na celé chodidlo nebo jen jeho část a ve které části nejvíc. 

Pokud si nejste jistí, vždy vybírejte boty s neutrálním došlapem. Vyřešit podporu pronace pak můžete i speciální vložkou do bot

 

Běhám silnici

Jak vybrat běžecké boty pro začátečníky?

Pro začátečníky, kteří běhají po silnici, po městě, po asfaltu, případně po pevných lesních a polních cestách (udusaná hlína, pevná tráva), vybíráme dobře tlumené silniční boty. 

Proč? Abychom umožnili pilovat techniku beze strachu o klouby, kolena a záda. Dopadáte-li na patu nebo máte jinak špatný dopad, tlumené boty se starají o snižování rázů, které z došlapu přechází do kotníků, kolen a páteře. Na silnici a pevném povrchu je to obzvlášť potřeba. 

Modely vhodné (nejen) pro široké nárty

  • Mizuno Wave Sky - široká a velmi pohodlná silniční bota. Vhodná na dlouhé vzdálenosti. Nejtlumenější od Mizuno. 
  • Saucony Triumph - lehká, široká a skvěle tlumená bota americké značky Saucony. Skvěle sedí na noze. 
  • Hoke Clifton WIDE - tady pozor na označení, existují modely klasické úzké a verze WIDE. Pro široké nárty vybírejte WIDE. Hoka má skvělé tlumení, ale vysoká platforma a kolébková konstrukce nesedí každému, chce to vyzkoušet. 
  • Inov-8 Roadclaw - tahle bota nemá tak vysoké tlumení, ale je krásně široká. Dostatečně pohodlná, pokud nehledáte extra super tlumení. 

Modely vhodné pro užší nárty

  • Asics Gel Nimbus - nejpohodlnější silnička od Asics, kterou známe. Bohužel je relativně úzká a hodí se proto lidem se středním a užším nártem. 
  • Hoka Clifton - tahle značka dělá v základu úzké boty. Ty, které nejsou označeny WIDE se skvěle hodí na užší a střední nárty. 
  • Brooks Glycerin - Maxiamální tlumení na bázi dusíku a svršek který dokonale padne na nohy s užším nártem.

Které modely mají nižší tlumení (ale pořád jsou vhodné pro začátečníky)

  • Saucony Ride - středně tlumená bota od Saucony, která je vhodná na dlouhé běhy, a bude vyhovovat těm, kdo hledají lehkou botu s příjemným, ale ne přehnaným tlumením. 
  • Mizuno Wave Rider - nejprodávanější bota od Mizuno u nás. Tohle je klasika, ke které se budete rádi vracet. Je o něco méně tlumená než model Sky, ale bude vás provázet dlouho. 
  • Asics Dynablast -  novinka od Asics. Svršek, který příjemně obepne nohu, lehká, méně tlumená než model Nimbus. 
  • Brooks Ghost - Nejprodávanější bota ve své kategorii. střední tlumení vám zajistí perfektní stabilitu, ale i absorbování nárazů na tvrdém povrchu. 

 

Běhám terén (a něco mezi)

Jestli jste víc doma v terénu, máme hned několik modelů, které vám udělají radost. 

Univerzálky do terénu i na silnici

Moc jich není, takže to vezmeme zkrátka. Běháte-li po pevném povrchu (kam patří i pevné lesní a polní cesty a suchá tráva), vždy zvolte silničku. Postará se o větší tlumení. 

Pokud vám to občas klouže, sáhněte po univerzálce. Má relativně dobré tlumení, ale má taky agresivnější podrážku než klasická silnice. 

  • Inov-8 Parkclaw - Tohle je bota, která snese 50% pevného povrchu a 50% silnice. Zároveň je to nejširší bota od Inov-8. 
  • Mizuno Wave Rider TT - klasický model Rider, který má trochu méně klouzavou podrážku do trailu. Pohodlí silničky ale s větší stabilitou. 
  • Hoka Challenger - asi nejuniverzálnější bota, kterou máme. Zvládne velkou část pevného povrchu, ale neklouže v mírném terénu. Stejně jako u ostatních bot Hoka pozor na vysokou platformu, která může zpočátku překvapit. 

Modely vhodné pro širší nárty

  • Inov-8 Parkclaw - nejširší bota od Inov-8, kterou máme skladem. Hodí se na univerzální přeběhy mezi terénem a silnicí. Vhodná i pro velmi široké nárty. 
  • Inov-8 Trail Talon 290 - o něco užší než předchozí Parkclaw, zároveň má i větší špunty. Hodí se o něco víc do terénu, ale snese i menší podíl silnice. O malinko užší než Parkclaw. 
  • Inov-8 Roclite 275 - ještě o kousek užší bota než předchozí dvě, ale s vysokými špunty, které se hodí do bahna i sněhu. 
  • Inov-8 Trailfly Ultra G 300 - vysoké tlumení, široké kopyto, adaptivní mezipodešev a podrážka s příměsí grafenu, to je Trailfly.
  • Altra Superior - nejširší modely v naší nabídce. Stavěné tak, aby odpovídaly anatomické stavbě nohy. Mají nulový sklon špička - pata (drop), takže ze začátku mohou táhnout lýtka. Chce to trochu umět techniku. 
  • Hoka Challenger WIDE - univerzálka ve verzi WIDE, která je vhodná i pro širší nárty. Dávejte pečlivě pozor na označení. 

Modely vhodné pro užší nárty

  • Saucony Peregrine - Peregrine je skvělý model do náročnějšího terénu. Saucony ho udělaly dostatečně pevný a spolehlivý, podrážka vcelku agresivní. Pohodlná bota do hor. 
  • Saucony Ride TRstojí mezi silnicí a terénem a nechá vás vybrat si svou vlastní cestu. Pohodlí a pružnost na každém kroku ve všestranném modelu. Nezáleží na tom, kudy se vydáte, RIDE TR zvládne vše.
  • Inov-8 Trailroc - nižší špunty tohoto modelu jsou vhodné spíš na pevnější povrch nebo kameny a šotolinu. Díky úzkému střihu krásně drží na noze. 
  • Hoka Challenger - univerzálka, která se hodí na mix pevnějších povrchů a trailu. Dávejte pozor, abyste pro úzké nárty nevybrali široký model Wide. 
  • Hoka Speedgoat - vysoké špunty, úzký střih, vysoké tlumení. Hodí se na náročné a dlouhé horské běhy, kde potřebujete jistotu došlapu. 

Pár pojmů na závěr

Kdybyste tápali v tom, co znamenají jednotlivé pojmy, které boty popisují, tady je rychlý tahák: 

  • Pronační boty - pronační došlap se měří diagnostikou, znamená, že při došlapu vyvrací běžec kotníky dovnitř. Vyrábí se pro něj boty, které pomáhají vracet kotník do osy. 
  • Drop - sklon mezi špičkou a patou. Čím vyšší je tento sklon, tím vyšší bývá zpravidla tlumení bot (a tím vyšší pohodlí). 
  • Tlumení - jedná se o míru pohodlí boty a její schopnost tlumit nárazy. Poznáte je často podle výšky podrážky. Čím vyšší, tím zpravidla pohodlnější. Vyšší tlumení je vhodné pro začínající běžce nebo pro ty, kdo mají po operaci velkých kloubů nebo po jiných zraněních. 
  • Grip - přilnavost na mokrém a kluzkém povrchu. Boty s vyššímu špunty mají většinou lepší grip v bahně a sněhu. 
  • Karbonový plát - začíná se přidávat do řady bot, slouží k rychlejšímu přenosu energie běžce. Pro začátečníky prakticky nevhodná věc, protože zvyšuje rychlost a je potřeba trochu umět techniku. 
  • Grafen - do bot Inov-8 se přidává pro lepší přilnavost na kluzkém povrchu a vyšší životnost boty. 

Nevíte si rady? Zavolejte nám na 704 055 995, napište na Messenger, na chat na webu nebo mailem info@best4Run.cz


 

Videorecenze: Inov-8 Oroc 270 | Petr Pavliš

Inov-8 si pro nás na letošní zimu přichystal luxusní překvápko. Je jím nová dvojhřebovka Inov-8 Oroc 270. Zatímco do teď měly hřebové boty v každém špuntu jediný hřeb, nový Oroc 270 (a Oroc Ultra 290) má v každém špuntu hřeby dva. Proč? Pro větší pohodlí při běhu a lepší rozložení váhy na chodidle. Jak se v nich běhá Petru Pavlišovi v Norsku? 

Inov-8 Oroc 270 videorecenze | Boty na běhání s hřeby

Inov-8 Oroc 270 vs. Inov-8 Oroc Ultra 290

Inov-8 přišel s technologií dvojhřebů hned ve dvou nových botách. Jaký je mezi nimi rozdíl? 

 

Inov-8 Oroc 270

Inov-8 Oroc Ultra 290

 

40532_inov-8-oroc-270-krosove-boty-panske-s-hreby

40538_inov-8-oroc-ultra-290-krosove-boty-panske-s-hreby

Drop 4 mm 8 mm
Šířka 2 z 5 3 z 5
Počet špuntů 15 15
Počet hřebů 30 30
Určení Výkonostní Ultra Trail
Váha 270 g 290 g
Svršek Balistický nylon Balistický nylon

 

Ve zkratce se jedná o dvě velmi podobné boty. Zatímco Inov-8 Oroc 270 je určena na rychlejší běh (orientační běh a závody), Inov-8 Oroc Ultra 290 je o něco robustnější, pohodlnější, s vyšším dropem a hodí se i na dlouhé ultratraily v ledových a zasněžených horách. 

 

Co o Inov-8 Oroc 270 říká Petr Pavliš? 

"Inov-8 Oroc 270 jsem si zamiloval na první pohled. Při zkoušení boty mě docela zaskočilo, jak úzké boty jsou. Přesto jsem si řekl, že do nich půjdu. A nelituju. Jejich úzký střih se nakonec ukázal jako jedna z klíčových vlastností boty, díky které máte naprostou kontrolu."

Kde je Petr Pavliš Testoval? Trochu tady u nás na českých horách, ale hlavně ve Skandinávii, v Norsku, v oblasti Hemsedal. 220 kilometrů od Osla a v hromadách sněhu. A ledu, samozřejmě. Prostě v ideální podmínkách pro Inov-8 Oroc 270.  

Inov-8 Oroc 270 Běžecké hřebové boty na sníh a led

"Stabilitu skvěle doplňují i parádní dvojhřeby. Ty zabraňují většímu tlaku na chodidla v několika málo bodech při běhu po tvrdém povrchu a ještě víc podrží na čistém ledu. Podle mě to jsou ideální boty na  zimní běžecké radovánky. " 

Dvojhřeby jsou novinka, za kterou Inov-8 zaslouží pochvalu do žákovské. Zatímco klasické hřebovky (a taky všechny předchozí od Inov-8 měly v každém špuntu jeden hřeb, Oroc má v každém rovnou dva karbidové hřeby. 15 špuntů o výšce 5 mm doplněných dvojhřeby slibují maximální stabilitu a ještě o něco větší grip na ledě, než všechny ostatní předchozí hřebovky.  

Proč chtít hřebovky Inov-8 oroc na běhání? 

Inov-8 Oroc 270 Hřebové boty na běhání

Jestli jste se letos vydali na české hory, asi jste si všimli, že bez hřebů je to docela oříšek. Velmi brzy tu nasněžilo, teplé počasí sněhu pomohlo roztát, aby mohl za pár dní zase natvrdo zamrznout a sevřít naše kopce do ledové krusty. Kdo neměl hřeby nebo alespoň nesmeky, moc toho na horách letos nepoběhal. Zatímco nesmeky jsou super provizorka, když si nejste jistí, kde a co poběžíte, hřebové boty vám poskytnou tu nejlepší možnou míru jistoty došlapu na ledovém povrchu. Oproti nesmekům mají jednu velkou výhodu - netrhají se a nezouvají se. 

Úzké kopyto pro maximální stabilitu

Inov-8 Oroc 270 je schválně napnut na jednom z nejužších kopyt. Není to proto, aby byla bota nepohdlná. Je to proto, aby chodidlu nedovolila žádný nežádoucí pohyb do stran v okamžiku došlapu. Proto je na úzkém kopytě, a proto se hřebovky v širších verzích moc nedělají. 

Odolný Svršek z balistického nylonu

Svršek Inov-8 Oroc 270 i Oroc Ultra 290 je z balistického nylonu a ošetřeny nepromokavým zátěrem. Neznamená to, že by měl membránu, do které nezateče, ale udrží venku docela velkou porci vody. A sněhu. Přesto je dobré vzít si na nohy ponožky s merinem. Když už obouváte hřeby, předpokládá se, že budete venku delší čas, poběžíte sněhem nebo po ledu. Merino se postará o to, aby byly nohy v teple, i když boty promoknou. 

Obsázka a kapsička na návleky

Pevná obsázka boty se stará o to, abyste si neokopali prsty. Její tvar je nově přizpůsoben tak, aby zpevnila také nejkritičtější místa každé boty, které jsou v ohybu prstů na špičce, a také na malíčku. Samozřejmostí je také kapsička, do které se dá uchytit Inov-8 All Terrain Gaiter, tedy návlek proti sněhu a blátu, který tak nemusíte podvlékat pod botou. 

Jak vybrat první vrstvu na běhání?

Dneska tu máme téma, ve kterém máme sami co dělat, abychom udrželi přehled. Termoprádlo, funkční prádlo, první vrstva. Technologie totiž jdou neustále kupředu a ta první moira, kterou vám maminka vyprala s aviváží, až z ní byla železná košile, je už dávno pryč. 

Jak vybrat první vrstvu

Je 21. století a máme tu merino, nanovlákno, technologie se stříbrem, dutá vlákna...čekáme už jenom nanoboty. Jak se v tom ale vyznat? 

Tak za prvé, dobré termoprádlo poznáte tak, že vyběhnete na Lysou (Sněžku, Matterhorn - doplňte svůj oblíbený kopec), budete durch mokří, ale než si vystojíte frontu na polévku, bude termoprádlo zase suché. To je základ. A co dál? 

Základní rozdělení funkčního prádla CRAFT

  • Merino 240 - nízká aktivita,  komfort v rozmezí -5°C do -15°C
  • Warm Intensity - nízká aktivita, komfort v rozmezí -5°C do -15°C
  • Comfort - střední aktivita, komfort v rozmezí 0°C do -10°C
  • Active Intensity - střední a vysoká aktivita, komfort v rozmezí 0°C do -10°C
  • Active Extreme - vysoká aktivita, komfort v rozmezí 10°C do -5°C
  • Nanoweight - na léto, vysoká aktivita, komfort 20°C do 5°C

Jak rozlišit nízkou a vysokou aktivitu? Čím víc se hýbete, tím větší jsou nároky těla na odvod potu a nižší na tepelný komfort. Pro nízkou aktivitu tedy platí, že se jedná například o turistiku, lehký běh, běžkování nebo lyžování, kdy se počítá s tím, že část doby stojíte (sedíte na lanovce, kocháte se a pijete čaj). Vysoká zátěž je pak horský běh, sprinty, silový trénink a jiné aktivity bez delších zastávek. 

Zároveň ale platí, že má každý člověk termoregulaci nastavenou jinak. Myslete na to při výběru, a pokud vám bývá opravdu zima, sáhněte po teplejší první vrstvě. Materiály jsou totiž natolik funkční, aby se postaraly o spolehlivý odvod potu. 

Craft Merino 240 - když je fakt zima

Jak vybrat první vrstvu?

 

Velmi teplá vrstva pro mírnou aktivitu v mrazu. Merino má dvě zásadní vlastnosti. Hřeje, i když je mokré, a navíc je velmi odolné proti zápachu. Otázkou je, jestli ho vzít jako první nebo druhou vrstvu, protože přes všechen pokrok, ještě pořád trochu kouše. Rozhodně je ale dobré mít ho v šatníku. 

 

Craft WARM Intensity - když bude zima a budete se méně hýbat

Jak vybrat termoprádlo

 

Nižší intenzita pohybu při nízkých teplotách. Tohle je prádlo, které vám vydrží roky. Můžete v něm běhat, lyžovat, běžkovat i chodit po horách. Krásně vypadá a patří mezi ty teplejší kousky, které ocení ti, kterým je furt zima. 

 

Craft Fuseknit Comfort - klasika do mírnější zimy

 

Jak vybrat termoprádlo?

 

Pro střední a vyšší aktivitu v mírném chladu. Bezeševé, elegantní a pohodlné. Tohle je asi ta nejklasičtější první vrstva, kterou můžete mít. Vyrobená je z recyklovaného polyesteru se špičkovými dutými vlákny, které rychle odvádí pot a jsou velmi příjemná na nošení. 

 

Craft Active Intensity - pro vysokou zátěž 

 

Jak vybrat termoprádlo?

 

Pro vysokou zátěž v chladu. Tohle je pro ty, kteří nejsou tak docela zmrzlí, ale potřebuje opravdu dobré funknčí prádlo pro vysokou zátěž. Dá se nosit celoročně na běhání, na kolo, na venkovní posilování, prostě na všechno. Nezahřeje jako svetr s jelenem, ale je to dokonalé funkční prádlo. 

 

Craft Active Extreme - když potřebujete opravdu super funkční prádlo na celý rok

 

Jak vybrat první vrstvu?

 

Pro vysokou zátěž ve větrných a chladných podmínkách. Tak a nakonec něco pro ty, kdo polezou na ten Matterhorn. Tohle je funkční prádlo, které je vysoce technicky zpracované (průduchy, ergonomické švy), velmi rychlé odvádí pot a ve variantě WIND je navíc vybaveno neprofukovými panely s membránou. 

No a teď už stačí jenom boty s pořádnými špunty nebo hřeby a můžeme na hory. Ale o tom až zase někdy příště. 

Všechny fotky: Craft CZ 

Jak vybrat termoprádlo

Jak začít běhat: velký průvodce pro začátečníky

Začít běhat a nevzdat po pár pokusech. Sen mnoha začínajících běžců. Začít běhat ale může být jednodušší, než se zdá. Chce to jen trochu trpělivosti a pár dobrých rad na začátek. Tady je máme. 

V době, kdy vzniká tento článek, potkáte na běžeckých stezkách spoustu nových běžců. Mimo jiné je to i díky restrikcím spojeným s pandemií. Mezi běžci jsou mámy na mateřské, rekreační sportovci, plavci i důchodi. Tleskáme jim a vítáme je mezi běžci. Pokud patříte mezi nováčky, ale s během se trápíte, nebojte se. Zkusíme vám trochu pomoct začít běhat, běhat správně, vydržet a užít si to. 

Jak začít běhat? Velký průvodce pro začátečníky

Vybíráme boty a oblečení

Jasně, jsme běžecká speciálka, takže začínáme botami. Všem, kdo k nám pro boty chodí a ptají se, které jsou nejlepší říkáme, že nejlepší bota neexistuje. Někomu sedí tenisky z tržnice, někomu nejtlumenější a nejluxusnější modely.

Když začínáte a chcete to jen tak zkusit, můžete si klidně vyběhnout v teniskách, které máte doma. Když si ale obujete dobré boty vybrané právě pro vaši nohu, váhu a klenbu, uvidíte, že boty s běháním dost pomáhají. 

Jestli se do toho chcete víc ponořit, podívejte se na náš článek Jak vybrat boty na běhání.  V tom nejideálnějším případě přijďte k nám do prodejny v Přerově. Jak to probíhá? 

  • uděláme statickou diagnostiku na podoskopu a podíváme se, jakou máte klenbu a jak rozkládáte váhu na chodidle, 
  • uděláme dynamickou diagnostiku na běžeckém pásu a zjistíme, jestli neděláte při běhu zásadní chyby a jak došlapujete, 
  • podle obou diagnostik doporučíme, které boty by byly nejlepší, 
  • dáme vám vybrat z několika párů bot od různých značek, abyste mohli porovnat, které vám nejvíc sedí. 

 Jak vybrat boty na běhání? Začněte diagnostikou došlapu

Boty pro začátečníky

Komu stačí jenom rychlé info, pak pro začátečníky doporučujeme boty s vysokým tlumením a dropem 8-10 mm.

Pro muže jsme je vybrali tady, pro ženy zase tady

Takovým malým tahákem pro to, abyste zjistili, jak moc je bota tlumená, je i výška tlumicí pěny. Podívejte se na botu z boku a prohlédněte si, jak vysoká je od podrážky ke svršku. Čím vyšší, tím větší tlumení zpravidla mívá. 

Nulový drop - ano nebo ne? 

Čím vyšší drop (neboli sklon mezi špičkou a patou), tím vyšší tlumení. Alespoň zpravidla. Mnoho lidí ale hledá boty minimalistické. Právě pro ně jsme zahrnuli do nabídky značku Altra. Altra je široká bota, která nabízí naprosto komfortní prostor ve špičce. Zároveň ale disponuje nulovým dropem, který může být pro začátečníky trochu šok. Bát se ho ale nemusíte. Pokud si na nulový drop zvyknete, dopřeje vám naprosto přirozený pocit z běhu. 

Oblečení? V létě stačí tričko a šortky, v zimě a na podzim je potřeba víc

S oblečením je to tak, že pokud začínáte v létě nebo na jaře, stačí vám tenisky, tričko a šortky. Pokud začínáte na podzim a v zimě, máme pro vás článek Běhání na podzim a v zimě? Ano, ale.... Za nás v běžecké speciálce Best4Run vždycky doporučujeme kompresky a kvalitní větrovku

Jak vybrat běžecké boty? Běžte do dobré běžecké speciálky

Začínáme běhat - jak na techniku

Nestyďte se za indiánský běh

Když jste na samém začátku, nečekejte, že si obujete tenisky a uběhnete 10 kilometrů. Pravděpodobně, pokud nemáte nějakou sportovní průpravu, neuběhnete v celku ani 1 kilometr. Proč? Prostě nejste zvyklí. Tělo si na nový sport musí zvyknout. Klidně začněte kondiční a rychlou chůzí nebo indiánským během. Střídejte chůzi a běh podle toho, jak se budete cítit.

Naplánujte si pro začátek trasu, která měří maximálně 3 kilometry. Nemusíte je uběhnout. Začněte chůzí, uběhněte dvě stě metrů, přejděte zase do chůze a střídejte takhle vzdálenosti. Na začátku to prostě nepřehánějte. 

Dejte si pozor na dýchání

Pokud začínáte, pravděpodobně se budete u běhu zadýchávat. Zatímco kolem vás kmitají běžci rychlostí, která vám připadá závratná, a ještě si u toho povídají, vy lapáte po dechu i při pomalém běhu. A víte, co to znamená? Že běžíte moc rychle. 

I když se vám zdá, že vás předběhnou i babičky s nákupem, nedělejte si z toho hlavu. Běhejte tak pomalu, abyste svůj běh opravdu udýchali bez větších problémů. Věřte mi, že časem pro vás rychlejší běh nebude problém. Začít běhat rychle patří mezi největší chyby většiny začínajících běžců. Napnete krok, vyběhnete a po sto metrech prostě odpadnete. Zkuste běžet pomalu a pak ještě o kousek pomaleji. Uvidíte, že doběhnete dál. 

Podrobnější článek o dýchání při běhu s pár dobrými tipy si můžete přečíst tady. 

Našlapujte správně

Běžecký došlap je předmětem mnoha debat a názorů. Nedá se říct, že byste nutně museli běhat po špičkách. Asi byste to hned tak nezvládli. Jediné, co bychom zrovna nedoporučovali, je běhat přes paty. 

Představíte - li si chodidlo jako došlapovou plochu, skládá se ze stovek kostiček, šlachů, úpon a svalů. Když při došlapu ohnete špičku vzhůru a došlápnete na patu, veškeré tlumicí schopnosti chodidla pošlete do háje, narazíte na patu a všechen otřes z došlap pošlete do kotníků, kolen a kyčlí. 

Naučte se proto našlapovat na přední polovinu chodidla. V ideálním případě by došlap měl vést z vnější malíkové hrany k palci. Pro začátek ale bude došlapování na přední stranu chodidla bohatě stačit. 

Dělejte drobné krůčky

Tohle je tak trochu tajný tip. Z kurzů chi-runningu (které vřele doporučujeme, pokud začínáte), jsme si odnesli spoustu věcí. Mezi nimi i to, že je lepší dělat krátké rychlé krůčky a pravidelně dýchat než běhat dlouhými kroky, které vás rychle vysílí, a které pravděpodobně neudýcháte. 

Pohlídjete si Běžecký postoj

Tak stop. Teď se zastavte a zkontrolujte si, jak stojíte. Hlava rovně, nevystrkujete ji dopředu? Lokty volně svírají pravý úhel a fungují jako závaží? Dlaně jsou jemně sevřené, jako byste nesli v ruce motýla? Pánev mírně podsazená? Ramena rovná? Špičky směřují ve směru běhu? Tak fajn, můžete běžet. 

Nejčastějšími chybami v běžeckém postoji je křížení rukou před tělem, špičky vychýlené ze směru běhu a svěšená ramena. 

Pozor na vertikální oscilaci

Když už jsme u toho, jak se tělo při běhu pohybuje, zásadní je také běžet dopředu, ne nahoru. Říkáte si, jak byste asi tak mohli běžet nahoru? Jednoduše. Říká se tomu vertikální oscilace a znamená to, že při běhu výrazně vyskakujete směrem nahoru, namísto abyste věnovali energii běhu dopředu. 

Špičkoví běžci i po 42,5 kilometrech běhu udržují vertikální oscilaci velmi nízkou a zbytečně neplýtvají silami na výskoky do výšky. Buďte jako oni. Malými krůčky kupředu. 

Běhejte pravidelně

Tak jo, zvládli jste to a teď se můžete vítězně hodit na gauč? Omyl, po běhu je dobré se protáhnout, a rovnou si naplánovat další běh. Proč? Protože právě teď si pamatujete pocit, kdy je tělo plné endorfinů a jste pyšní na to, že jste to zvládli. 

Naplánujte si další běh za dva nebo tři dny. Naučte se pravidelnosti, bez ní to budou výkřiky do tmy. Z chůze do běhu se dá dostat už za dva až tři týdny pravidelného běhu, tak to nevzdávejte. 

Jak začít běhat? Velký průvodce pro začátečníky | Best4Run

Jak se zlepšovat?

Na začátku bude každý nový kilometr dobrodružstvím. Budete nadšení, budete běhat nové trasy, můžete začít běhat intervaly. Po čase to možná bude málo. V tu chvíli přichází čas na to, abyste: 

Koho sledovat? 

V Čechách je inspirativních běžců spousta. My pravidelně sledujeme: 

Ozvěte se nám, kdybyste potřebovali poradit

Pro začátek by to mohlo stačit. Prostě vyběhněte a užijte si to. Jestli vám můžeme jakkoliv pomoci, ozvěte se nám na telefon 704 055 995, napište nám na chatu na webu nebo na Facebooku a Instagramu. Běhat správně není věda, ale dobrá rada se hodí vždycky, že jo. 

Jak začít běhat? Běžecká speciálka Best4Run

Bunda na běhání: jak vybrat tu pravou?

Podzim. Super počasí na běhání. Není horko, ještě není úplně moc zima. Sem tam sice trochu prší a fouká, ale pokud máte dobrou bundu na běhání, neměl by to být problém. Pojďme si říct, jak vybrat správnou bundu na běhání a kdy je opravdu dobré ji mít a kdy stačí tričko s dlouhým. 

Větrovku nebo nepromok?

Bunda na běhání je ve hře nejenom v zimě a na podzim. Kdo má dobrou větrovku, určitě ji tahá celý rok. Kromě toho, že se dá snadno sbalit, je lehoučké a nezabere žádné místo, je to skvělý kus oblečení nejenom na běhání když je trochu chladněji, ale také do kapsy na kolo nebo na túry. Na vrcholcích totiž občas trochu fouká, i když je dole 30 ve stínu. 

Na rovinu říkáme, že většinou stejně dojdete k tomu, že budete mít bundy dvě. Jednu lehoučkou větrovku, kterou užijete celý rok, a jednu nepromokavou superbundu, kterou sice nevyužijete zase tak často, ale za kterou budete děkovat pokaždé, když bude mokro. 

Jak vybrat bundu na běh

Tip: Jak správně poskládat nepromokavou bundu a neponičit membránu? 

Běžecké větrovky

Mezi větrovkami u nás vyniká Inov-8 WindShell. Váží 96 gramů, má prodloužený zadní díl, anatomicky střiženou kapuci a je sbalitelná do naprosto zanedbatelné kapsičky. U Inov-8 si každý rok dávají záležet na barvách, které nejsou nijak křiklavé, ale spíš decentní a stylové. Jo a taky je samozřejmě vybavená reflexními prvky. 

kapuci, která se dá snadno sbalit a zacvaknout, pokud ji nepoužíváte (takže vám neskáče na zádech) a má na prsou cvoček, kterým ji můžete sepnout, aby vám při běhu rozepnutá neklouzala z ramen. Odolá první kapkám a materiál Pertex Quantum se stará o to, aby byla opravdu neprofoukavá i ve velkém větru. 

Inov-8-Walna-Scar-318-2-2

Nepromokavé bundy

Oproti tomu nepromokavé bundy už mají cenovku někde jinde. Ty opravdu dobré začínají na 3 000 a šplhají se někam k 5 000 až 7 000 Korunám. Je to proto, že jejich membrána je nejenom nepromokavá, ale také dostatečně prodyšná. Kdyby tomu tak nebylo, stačila by vám pláštěnka za stovku ze supermarketu. Dobré nepromokavé bundy se ale starají o to, abyste nejen nepromokli, ale také nebyli mokří od potu. 

Mezi nimi vyniká Inov-8 Stormshell, která má podobný střih jako předchozí WindShell, je ale nepromokavá a má parametry 20.000 HH a prodyšnosti 20.000 B-1. O parametrech si řekneme víc dál, každopádně je dostatečně nepromokavá a prodyšná i na dlouhé běhy v horách. 

Jak vybrat bundu na běh? Best4Run

Teplé bundy

Tohle jsou bundy, které se hodí mít v batůžku s sebou na převlečení nebo připravené na převlečení po závodě. Pravděpodobně v nich nebudete běhat, ale díky tomu, že jsou vyrobené z lehkých materiálů s dokonalými hřejivými vlastnostmi a dají se snadno sbalit, je dobré mít je s sebou. 

Mezi "buřtíkovými" bundami si pak nejlépe vedou bundy od Montane, které jsou plněné dutým vláknem nebo peřím. Mají perfektně připravené komory, aby se v nich výplň nesesypávala na jedno místo, na těle oproti jiným opravdu excelentně sedí, jsou lehké, snadno sbalitelné a tepelně velmi výkonné. 

Jak vybrat bundu na běh? Best4Run

Parametry běžeckých bund

Na co je dobré se kouknout, když si vybíráte novou bundu? Tady je pár parametrů, které je dobré nepřehlížet. 

Voděodolnost

Existuje několik pojmů, které umí být trochu zavádějicí. Mezi nimi je: 

  • vododpudivost
  • voděodolnost 

Zatímco vododpudivé bundy mají lehký zátěr, který se stará o to, aby po ní steklo pár kapek, voděodolnost znamená, že je bunda nepromokavá. A nepromokavost může být také různá. Měří se v milimetrech a v praxi znamená, že čím vyšší číslo je, tím silnějšímu a trvalejšímu dešti dokáže odolat. Nepromokavé bundy, které máme v Best4Run, odpovídají vodním sloupcům okolo 20 000 až 30 000 mm. Do města by vám nejspíš stačily hodnoty okolo 5 000 mm, ale bundy, které máme u nás jsou na dlouhé, celodenní běhy v horách. 

Prodyšnost

Nebo také paropropustnost. Hodnoty paropropustnosti uvádí, kolik g vlhkosti na 1m2 dokáže materiál odvést od těla. Snažíme se vybírat takové bundy, které mají vyrovnané hodnoty voděodolnosti a paropropustnosti. To proto, že při běhání máte přece jen jiné potřeby než při turistice nebo práci. Proto je potřeba mít bundy s vysokou paropropustností, které se starají o to, aby vám nečvachtalo v rukávech potem. 

Váha

 Ačkoliv se to nezdá, na běhání potřebujete něco lehkého. Ne jen proto, abyste nebyli zbytečně těžcí, ale také proto, abyste mohli bundu snadno sbalit, připnout na běžecký opasek, strčit do batohu, do kapsy u kalhot. Větrovky jsou ideální kolem 100 gramů, nepromokavé bundy seženete už od 160 gramů. Pokud má parametry prodyšnosti a voděodolnosti, o kterých jsme mluvili před chvilkou, budete mít jistotu, že jde o špičkové materiály. 

Membrána

Membrány jsou nekonečné téma a existuje jich velké množství. U nás najdete Pertex Shield pro větruodolnost, Shell Pro pro nepromokavost. Většinou jde o dvou až třívrstvé membrány, které jsou připravené na odvod potu, na nepromokavost a pevnost materiálu. 

Bezpečnostní prvky

Viditelnost je pro větrovky a nepromokavé bundy. Mimo jiné proto, že je nosíte hlavně tehdy, když není počasí úplně ťip ťop. V tomhle případě platí, že čím víc, tím líp. Podívejte se proto, jestli je bunda, kterou chcete vybavená bezpečnostními prvky, a jak. Většinou je to logo, ale měla by mít i reflexní prvky na zádech pro viditelnost při běhu po silnici. 

Naše tipy

Teď je čas se podívat na bundy, které jsme u nás už vyzkoušeli a kterým věříme. Asi se od nás nedozvíte nic nového, ale jsou to značky Waa Ultra a Inov-8. 

Jak vybrat běžeckou bundu Jak vybrat běžeckou bundu

Waa Ultra Rain Jacket

WAA Ultra Rain Jacket 2.0 je běžecká nepromokavá bunda s vodním sloupcem 30 000mm a prodyšností 30 000MVTR, která vám umožní zůstat v suchu i v těch nejextrémnějších povětrnostních podmínkách, bez ohledu na sport, který právě děláte.

Inov-8 Ultrashell Jak vybrat běžeckou bundu Inov-8 UltraShell Jak vybrat běžeckou bundu

Inov-8 UltraShell

Tohle je cadillac mezi nepromokavými bundami. Nepromokavá bunda s neuvěřitelnou hmotností 106 gramů při použití třívrstvé membrány Pertex Shield s parametry: voděodolnost 20 000 a prodyšnost 40 000.

Jak vybrat běžeckou bundu?   Jak vybrat běžeckou bundu

Inov-8 Stormshell

Naše nejoblíbenější. Lehká, špičkově střižená, běžecká bunda určená do mizerného počasí nebo povinné výbavy. Superjmený 2,5 vrstvý Pertex Shield+ (100% polyamid + PU membrána) nabízí parametry voděodolnosti 20.000 HH a prodyšnosti 20.000 B-1. 

Jak vybrat bundu na běhání?   Jak vybrat bundu na běhání?

Montane Minimus Stretch

A pak je tady Montane se svými luxusními střihy. Vysoce prodyšný a voděodolný 2,5 vrstvý elastický Pertex Shield poskytuje výjimečnou prodyšnost 20.000 MVTR a voděodolnost 20.000 mm vodního sloupce

 

Inov-8 Windshell Jak vybrat běžeckou bundu Inov-8 Windshell Jak vybrat běžeckou bundu

Inov-8 WindShell

Lehká větrovka byla vždycky povinnou výbavou každého běžce, hlavně pak do nepříznivého počasí. Základním materiálem této bundy je Pertex Quantum, aktuálně nejlehčí větruodolný materiál na trhu.

30+ opravdu dobrých dárků pro běžce

Nechceme strašit, ale už se to blíží. Vánoce jsou tady ani se nenadějeme a vy už si možná lámete hlavu s tím, co dát zase tomu vašemu běžci. Připravili jsme pro vás proto několik tipů na opravdu dobré běžecké dárky, které by nám samotným udělaly radost. Dárky pro běžce od 300 korun najdete právě tady. 

 Vychytávky na běhání

30+ opravdu dobrých dárků pro běžce

Jsou věci, které dokážou běh pořádně ulehčit a moc se o nich neví. Běžci je využijí hlavně v zimě nebo při špatném počasí. A musíme říct, že už několik let pátráme po opravdu dobrých vychytávkách, které stojí za to. Tak, tady je máte. Není za co. 

  • Čelovka na běhání v zimě: nezdá se to, ale dobrá čelovka je dárek k nezaplacení. Hlavně chlapci z ní mívají objevitelskou radost. Ty, které jsme si do Best4Run vybrali my, jsou nabíjecí nebo na baterky a mají ty nejlepší vlastnosti pro běhání v noci nebo pro velké a náročné závody. 
  • Nepromokavé ponožky: testovali jsme je ve sněhu i v potoce. Nepromoknou a navíc jsou prodyšné. Nepromokavé ponožky DexShell nejenom na běhání. 
  • Nepromokavé rukavice: tak tohle je velká vychytávka. Na hory, na běhání, na procházky i na koulovačku. Nepromokavé rukavice DexShell. 
  • Neoprenové ponožky: vymysleli je švédští orientační běžci, které už nebavilo moknout v bažinách. Ponožky Oak Socks jsou z neoprenu a hřejí, i když jsou mokré. A navíc super vypadají. 
  • Běžecké hůlky: pro ty, kdo běhají traily (v lese a po horách), jsou běžecké hůlky naprosto nezbytné. Pomáhají udržovat rovnováhu a lépe zapojit celé tělo. 
  • Běžecký opasek: opasek Instinct nemá žádné přezky ani zapínání. Prostě ho navléknete, strčíte dovnitř klíče, větrovku a mobil a můžete vyrazit. 
  • Běžecká vesta nebo batoh: jakmile se běžec vydá na delší než 10 km, potřebuje vestu nebo batůžek, kam si může uložit: pitíčko, klíče, mobil, větrovku, tyčinky nebo svačinu, kapesník a čelovku. Takže tady je máme. Běžecké batohy a vesty. 

Časopisy a čtení

30+ nejlepších dárků pro běžce

Nezdá se to, ale při běhání je pořád co objevovat. Jestli hledáte inspiraci na to, co dát vašemu běžci ke čtení, vybrali jsme pro vás knížky a časopisy, které stojí za to mít doma. Předplatné běžeckých časopisů většinou stojí pár korun a postará se  o pravidelný příděl dobrých rad na celý rok.  

  • Předplatné časopisu Svět běhu: Na dva roky za necelé dvě stovky. To je skvělá cena za spoustu opravdu dobrého čtení o běhání, které píše Miloš Škorpil nebo Petr Vabroušek. Tady je

  • Předplatné časopisu RUN: Měsíčník RUN s termínovkou běhu, s pravidelnými testy bot a vybavení a taky s docela pravidelnými dárky. Jasný základ pro všechny, kdo chtějí o běhání vědět hodně.

  • Přirozené běhání s knihou Born To Run: 

    Born to Run je kniha, kterou by si měl přečíst každý běžec. Je o tom, jak se dá běhat přirozeně, a jak najít štěstí při běhání i v těch nejnehostinnějších podmínkách. 

  • Audioknihy pro dlouhé běhání: Předplaťte mu Audiotéku nebo kupte Audioknihy. Do sluchátek je to pecka a dlouhý běh tak opravdu uteče. 

  • Sportovní diář: Tímhle uděláte radost i kolegáčkům v práci nebo kamarádce. Sportovní diář pomůže s motivací i plánováním tréninků a závodů.  

Kurzy, tréninky a startovné

30+ opravdu dobrých dárků pro běžce

Existuje pár kurzů, které by měl každý běžec zažít. Vybrali jsme ty, které opravdu pomáhají posunout výkonnost nebo vůbec přemýšlení o běhu o kousek dál. Uvidíte, za tohle vám bude děkovat ještě o příštích Vánocích. 

  • Chi-Running s Josefem Švermou: tak tohle je pecka. Říkali to všichni. A to jsme u nás už měli minimálně 7 chi-kurzů. Probíhají hlavně v Praze, ale taky v Přerově a občas taky jinde. Mrkněte na Běh bez úsilí. 
  • Běžecká škola Miloše Škorpila: legenda českého běhání Miloš Škorpil vede se svou ženou Danou Běžeckou školu, kterou stojí za to absolvovat. Jejich nadhled a spousta zkušeností z ní dělá jednu z nejlepších běžeckých průprav v Česku. 
  • Běžecký plán na maraton a půlmaraton: Pepa Šverma z Běhu bez úsilí nabízí také plány na přípravu na půlmaraton nebo maraton. A to je velká věc. 
  • Startovné na závod: chystá se na nějaký velký závod? Dejte mu startovné. Ideálně na maraton nebo půlmaraton, na Běhej lesy, na Vltava Run nebo Morava Run, Runtour, Horskou výzvu, Beskydskou sedmičku nebo na váš lokální závod. Startovku prakticky všech běhů v ČR najdete na Běhej.com
  • Diagnostika MySasy: tohle je pro ty, kdo už mají všechno, ale libují si v technologiích a měření. MySasy je diagnostika založená na střídání aktivity a odpočinku přesně na základě stavu vašeho organismu. Jednoduchá aplikace se spoustou vychytávek. 

Běžecké oblečení, které stojí za to mít

Běžecké oblečení tipy na dárky

Dokud pořádně neběháte, máte dojem, že vám úplně stačí jedny tenisky, tričko a kraťasy. Pak ale začnete běhat dlouhé běhy. A pak přijde podzim. A po něm zima. A pokud ještě pořád běháte, zjistíte, že je potřeba mít vybavení, ve kterém bude pohoda běhat i v zimě. Takže co bude váš běžec potřebovat, jestli vytrvá? 

  • Funkční tričko: takové, které rychle uschne, když je mokré, pomůže rychle odvádět pot od těla a bude běžce udržovat v tepelném komfortu. Pro holky je máme tady, pro kluky tady. 
  • Větrovka: jestli na něco přísaháme, pak jsou to běžecké větrovky pro muže i pro ženy. Neprofouknou, používají se na tričko nebo jako třetí vrstva, dají se snadno sbalit do kapsičky, jsou lehoučké a prodyšné. Tohle je věc na celý rok a nejenom na běhání. 
  • Nepromokavá bunda: běhání v dešti je problém. Buď na sobě máte neprodyšnou pláštěnku a jste mokří potem nebo máte prodyšnou větrovku a jste mokří od deště. A právě proto moudří lidé vymysleli prodyšné běžecké nepromokavé bundy. Jak pro ženy, tak pro muže
  • Ponožkoboty Skinners: něco mezi botou a ponožkou. Ponožkoboty Skinners mají gumovou "podrážku", která nohy chrání, jinak ale chodíte naboso jako v pevné ponožce. Super i pro děti. 
  • Trička Wild Tee: luxusní trička v jásavých designech, ve kterých se parádně běhá i chodí do města. Tohle je radost. Wild Tee. 
  • Nepromokavé ponožky, rukavice a čepice DexShell: hlava a ruce v suchu díky měkkoučkým, teplým a prodyšným rukavicím a čepicím DexShell. A mají i ponožky. 

Výživa a výživové plány

245194544_1253861098422975_4832417268914733732_n

Běžecká výživa je velké téma. Někdo nedá dopustit na chleba s máslem, jiný si zase pečlivě vypočítává rychlé a pomalé cukry, které přijme před nebo během závodu. My jsme na to vyzráli díky výživovým plánům na jednotlivé závody, a taky díky balíčkům, ve kterých je ten nejlepší mix. 

  • Dárkové balíčky Edgar: přírodní verze běžecké výživy Edgar je naprosto neodolatelná. Skvělé příchutě šetrné k zažívání, dokonalé tyčinky, návyková ořechová másla a skvělé drinky. 
  • Výživové plány Enervit: Enervit pochází z Itálie a dává si pečlivě záležet na vyváženém přísunu minerálů, sacharidů, iontů a proteinů. Vyzkoušejte jejich výživové plány. 

Dárkové poukazy

30+ nejlepších dárků pro běžce

Někdy prostě nevíte co. Tak to nechejte na nich. Máme tu dárkové poukazy, se kterými si může vybrat boty nebo oblečení přesně na míru. U nás v běžecké speciálce. 

  • Dárkový poukaz klasickýklasické dárkové poukazy v hodnotě 500 Kč, 1000 Kč, 2000 Kč , 3000 Kč a 5000 Kč. 
  • Dárkový poukaz s diagnostikou: dárkové poukazy na 2000 Kč a 3000 Kč, na kterých je výslovně uvedeno, že běžec dostane i diagnostiku. Nebojte, děláme ji i tak, ale někdy je hezké to mít na papíře. 
Hoka One One - Jak vybrat ty správné?

Tři věci pohání boty od Hoka One One dopředu. Tlumení v mezipodešvi, plát nazvaný Meta-Rocker, který přenáší energii napříč botou a vstříc rychlejšímu odrazu, aktivní usazení nohy v botě, které běžcům dovolí nemyslet na došlap, ale prostě běžet. Hoka One One je značka, která se vymyká běžnému chápání běžeckých bot. Díky tomu nesedí všem, ale komu padne, málokdy se poohlíží po jiné botě. Jestli je Hoka to, po čem teď koukáte, pojďme se společně podívat na to, jak vybrat ten správný model. 

V čem je Hoka One One jiná než ostatní boty? 

Technologie. Co jiného taky? Hoka One One leží na srdci jedna věc - udělat běh snažší. Využít maximum energie k pohybu vpřed. Proto také mají kolébkovou konstrukci, která běžce nutí došlapovat na střed a špičku chodidla, mírně zvyšovat náklon a zrychlovat. 

2020-06-04-HOKA-F20-M-Clifton 7-Ventura-15

Hoka One One je právě svým kolébkovým došlapem velmi specifická a nesedí každému. Běžci, kteří došlapují na přední část chodidla, se v ní budou cítit pohodlně a pomůže jim podpořit jejich přirozený došlap. Pro ty, kdo došlapují na patu však bude Hoka One One příliš nestabilní a nebudou se v ní cítit komfortně. To je potřeba mít na paměti. 

 

Tlumená mezipodešev

Hoka One One je synonymem pro vysoké tlumení. Mohlo by se zdát, že je to bota pro ty, kdo nehledají rychlost, ale pohodlí. Naštěstí se v případě téhle značky povedlo skloubit obojí. Bota je dost pohodlná i pro začátečníky nebo běžce, kteří mají problémy s koleny nebo kotníky, zároveň ale neurazí nikoho, kdo hledá rychlou a lehkou botu na závody. 

Meta-Rocker geometrie boty

Geometrie boty je na první pohled patrná. Kombinace dropu, výšky mezipodešve a zvenudtí špičky a paty z Hoka One One dělá botu, která vás nutí došlapovat na špičky a perfektně využívat energii při běhu. 

Aktivní usazení chodidla 

Jakmile do boty vklouznete, ucítíte, že se vám kolem chodidla obepnula jako ponožka. Pata a špička neleží na povrchu vložky, ale pěkně se usadí do tvarované podložky, aby vám mohly poskytnout co největší oporu a jistotu při běhu. Hoka One One je přirovnává k sedačce v závodním autě. 

J-Frame - podrážka pro větší stabilitu 

Výztuha podrážky ve tvaru písmene J, kterou najdete pod patou a na vnitřní straně chodidla, má za úkol efektivně podepřít nohu při došlapu, zabárnit podklouznutí a zajistit větší jistotu nohy v botě. 

Modely běžeckých bot Hoka One One

Tak fajn, technologie bychom jakž takž měli. Teď se pojďme podívat na to, jaké modely jsou k dispozici. Hoka své modely dělí do tří řad - Glide, Fly a Sky.

Hoke One One řada Glide

Hoka One One Clifton 7 Wide Best4Run Běžecká Speciálka

Vysoké tlumení silničních bot. Nabízí pohodlí a hodí se i pro začátečníky. 

Hoke One One řada Fly

2020-02-27-HOKA-F20-M-Elevon 2-EchoPark-1_1

Nižší tlumení, nižší váha, rychlejší boty na závody a rychlé tréninky. 

Hoka One One Řada Sky

Hoka One One Speedgoat Best4Run Běžecká Speciálka

Trailovky s relativně vysokým tlumením a skvělou přilnavostí k povrchu. Výkonné běžecké boty do terénu. 

Hoka One One řada CarbonX

Hoka One One Carbon X Carbon Rocket Best4Run běžecká speciálka

Prémiové skrývající karbonový plát pro extra rychlé běhání na krátkých tratích. 

Chci běhat silnici

Naše nejprodávanější boty na silnici jsou Hoka One Clifton. Jsou dostupné ve dvou verzích - široké a klasické, takže si vyberou obě spektra běžců. Hoka One One je obecně spíš užší, takže modely označené WIDE se budou hodit těm, kdo hledají botu pro širší nárty. Clifton je bota s příjemným tlumením, které není nijak přehnané. Hodí se pro začátečníky i pro ty, kdo mají trochu naběhání. Nový zážitek z běžeckých bot je zaručen díky kolébkové konstrukci a extra lehké pěně. 

Nejtlumenější botou u Hoka One One je Bondi. Modely Bondi jsme většinou doporučovali těm, kdo mají vyšší váhu, mají problémy s klouby, jsou po operaci pohybového aparátu. Pro klasické běžce už je tahle bota hodně tlumená a kdo chce opravdu běhat, sáhne po něčem méně tlumeném. Bondi se ale hodí i těm, kdo se chtějí víc hýbat a začít třeba jen chodit v pohodlných botách. 

Pronační model Hoka One One Arahi budou sedět těm, kdo hledají mírnou podporu a středně vysoké tlumení. U Hoka One One znamená i středně vysoké tlumení docela dost, ale tyhle boty jsou docela minimalistické. Jedny z nejpříjemnějších pronaček, jaké jsme měli. 

Chci běhat terén

Univerzální model Hoka One One Challenger je kombinací silniční boty a trailovky. Hodí se na pevné povrchy, ale díky vychytané podrážace nebude klouzat ani na mokré trávě nebo v mírném terénu. Nemá sice grip do bahna a sněhu, ale jinak je to velmi příjemná univerzálka s vysokým tlumením. 

Kdo hledá pořádný grip, pro toho jsou Hoka One One Speedgoat. Rafinovaně umístěné vysoké špunty se starají o perfektní přilnavost, mají nižší tlumení a často nesou běžce k vítězství na velkých horských závodech. 

Chci závodit

Tak v tom případě si zamilujete Hoka One One Carbon X. Luxusně rychlá, nenechá vás zahálet. Uvidíte, že zrychlíte na kilometru a že se vám nebude chtít běhat pomalu. Limitka, která nadchne závodníky a ty, kdo chtějí létat. Uvnitř boty je karbonový plát, díky kterému je bota nepoddajná, ale který nese energii z došlapu a pohání vás kupředu. Tohle musíte zažít. 

Test: Inov-8 X-Talon G 235 - pořádné boty na běhání v bahně

Když přišel Inov-8 s novou technologií, která do běžeckých bot přidává grafen, sliboval větší přilnavost i větší výdrž materiálu. Na vyzkoušení grafenu jsme měli nějaký ten pátek a musíme jim dát za pravdu. Několik verzí Inov-8 Roclite 290 vydrželo extrémní zátěž a díky grafenu jsou boty jako třeba Inov-8 Terraultra G 260 skvělou volbou na střídající se terén, kde najdete bláto i kameny. No a grafen si našel cestu i do bot pro nejnáročnější podmínky - Inov-8 X-Talon G 235. Používají je orienťáci, canicrossaři i Spartani, kteří hledají jistotu i v kluzkém terénu a v blátě. Mezi nimi je i Vendula Horčičková, která si ji zvolila jako svou závodní botu pro letošní sezonu. Recenzi Venduly Horčičkové na Inov-8 X-Talon G 235 vám přinášíme právě tady. 

Recenze: Inov-8 X-Talon G 235

Při orienťáku potřebuji botu, která mě i v náročném terénu skvěle podrží. Dost často sahám po extrému – botám s kovovými hřeby. Na některé terény je ale lepší volbou jen špuntová obuv. A někde je to dokonce nutností. Třeba jako v tréninkových terénech příštího MS, které se uskuteční na začátku července 2021 v pískovcových skalách v okolí Doks. Oblast pískovců je chráněná a boty s hřeby by mohly skály poškodit, tudíž je povinností běhat pouze ve špuntech. A i proto jsem na konci jara sháněla novou botu, na kterou se můžu stoprocentně spolehnout. Vybrala jsem Inov-8 X-TALON G 235

Inov-8 X-TALON G 235

  • váha: 235 g
  • drop: 8 mm
  • kopyto: 2 (precision fit)

 

Šířka boty 

Nejdřív se zaměřím na to, podle čeho jsem botu vůbec vybrala. V prvé řadě se dívám na kopyto, na kterém je bota ušitá. Mám úzkou nohu, a tak u Inov-8 sahám vždy po botách šitých na kopytech 1, 2 nebo 3 (Precision a Medium fit). Když hledám závodní botu do terénu, potřebuji, aby mi na noze seděla perfektně a dokonale ji obepínala. Chci cítit kontakt s terénem a vědět přesně, kam šlapu. Bylo tedy jasné, že se ve výběru zaměřím na kopyta 1 a 2 (Precision fit).

Svršek boty

Dalším důležitým bodem pro mě je kvalitní svršek. Při orienťáku se nedívám, kam šlapu. Prostě běžím terénem hlava nehlava – klacky, listí, borůvky, ostružiny. A já potřebuji, aby to všechno svršek zvládnul. Na pohled mě u X-TALON G 235 svršek zaujal – působí hladkým pevným dojmem, švy byste na něm nenašli. Vyrobený je z nezničitelného balistického nylonu a doplněný navíc o gumové obsázky, které pomáhají pohodlně a bezpečně fixovat nohu v botě. 

Podrážka boty

Klíčová je pro mě pak podrážka. Potřebuji skutečně pevný grip. Botu, co mě podrží ve výběhu i prudkém seběhu. Se strukturou podrážky X-TALONů jsem měla již zkušenost a věděla jsem, že mi vyhovuje. Jedinou slabinu jsem viděla v poměrně rychlém oběhání. V tomto modelu přidali do podrážky grafén, což slibuje mnohem vyšší odolnost. S grafénem v podrážce mám již zkušenost u modelu Roclite 290 a musím říct, že jsem nadšená. Bota výrazně lépe drží na mokrém povrchu a i po 900 oběhaných kilometrech je vzorek celkem málo oběhaný.

Inov-8 X-Talon G 235

Inov-8 X-Talon G 235: bota do bahna i na louky

Zatím mám v botách odběháno několik tréninků v náročném skalnatém pískovcovém terénu a jsem maximálně spokojená. Bota drží perfektně. Mám pocit, že ani nepoznám, že tentokrát běžím v botě bez kovových hřebů. Cítím, kam šlapu, bota mi dobře drží na noze, nijak neklouže a nikde mě netlačí. Svršek už dostal dost zabrat a zatím nejeví vůbec žádné známky opotřebení. A stejně je na tom podrážka. Asi na tom grafénu něco bude. 

Celkově bych botu doporučila každému, kdo hledá spolehlivou botu do bahna, lesa, louky, zkrátka mimo komfort pevných cest. Třeba na krosy, překážkové běhy nebo právě orienťák je to podle mě to pravé. 

 

Prozkoumat Inov-8 X-Talon G 235

AUTORKA: VENDULA HORČIČKOVÁ

Je česká reprezentatka v orientačním běhu. Studuje Psychologii na MU v Brně, běhá za Tj Slovan Luhačovice a švédský klub Malungs OK Skogsmårdarn. Pochází z Přerova a běhá v botách z Best4Run.