Sleva 10 % s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené ✨ v prodejně 🏬 i na e-shopu 🛍️

Boty a vybavení na běhání, Strana 3

Nové kompresky CEP NEON: colour up your run

Wow! Tak tyhle se povedly. Nová řada kompresních podkolenek od CEP dorazila v epesních neonových barvách, díky kterým budete skvěle vidět. Mimo jiné je to taky skvělá motivace doběhnout dál a rychleji. Jdete do toho? 

cep-banner-laufen-compression-neon-socks

Od začátku až do konce se tyhle podkolenky postarají o pohodlí a stabilitu svalů při běhu.

Proč je komprese dobrá pro běžce? 

Medicínská komprese, kterou CEP používá se od běžných "stahovaček" liší tím, že je stupňovaná a otvírá se směrem k srdci. Tyhle kompresky se nevybírají podle délky chodidla, ale podle obvodu lýtka, aby byla komprese opravdu optimální. 

  • pomáhájí zlepšit cirkulaci krve,
  • stabilizují svaly při běhu, 
  • předchází otlakům a puchýřům díky ideálnímu střihu a sešikmeným malíčkovým hranám, 
  • zrychlují svalovou regeneraci. 

CEP Neon kompresní podkolenky neonově modré Best4Run CEP Neon kompresní podkolenky neonově růžové Best4Run   CEP Neon kompresní podkolenky neonově žluté Best4Run

Anatomicky tvarované podkolenky jsou ideálním společníkem nejen na dlouhé běhy včetně maratonských vzdáleností. Oblíbili jsme si je na kolo, na turistiku, do fitka, na volejbal i florbal, na cestování letadlem nebo autem i na regeneraci po náročných sportech a výkonech. Pomáhají proti pocitu těžkých nohou i při bolestech žil. Rychleji regenerují unavené nohy. Jsou příjemné na nošení, bezešvé, no a teď taky parádně neonové. 

Jak to funguje? 

Medicínská komprese

Německá firma medi., která kompresky CEP vyrábí má široké zkušenosti s medicínskými a podpůrnými pomůckami. Know-how nasbírané během let promítá i do sportovních produktů, jako jsou ponožky, podkolenky, návleky, sportovní bandáže nebo sportovní oblečení. Díky kompresi jsou i vrcholoví sportovci výkonnější. Jejich svaly rychleji regenerují, jsou lépe okysličené a stabilizované. Platí to u podkolenek, šortek i elasťáků. 

Odvod potu

Materiály, ze kterých jsou kompresky vyrobené, jsou pečlivě navržené (a taky otestované) tak, aby dobře odváděly pot. Na chodidlech, na holeních i lýtkách. V horkých dnech se starají o to, abyste neběhali v propocených ponožkách, v chladných zase o to, abyste měli achillovky, kotníky i lýtka v ideálním tepelném komfortu. 

Ideální běžecký střih

Žádné rolování ani shrnování. A tím pádem ani žádné otlaky a puchýře. Kompresní podkolenky  CEP jsou anatomicky tvarované tak, aby na chodidle příjemně seděly. Díky zkosené malíčkové hraně nezabírají v botách žádné místo navíc. Mají tak mírně vyztuženou oblast achillovky a špiček pro lepší odvod potu i pro podporu citlivých partií. Skvěle sedí také těm, kdo mívají problémy s oslabenými kotníky. Umí prostě podržet. 

 109572342_3461362837207036_1502045473753269081_o

 Jak používat kompresky? 

Kompresky se dají nosit při běhu (sportu) nebo po něm. Při běhu stabilizují svaly, chrání kotníky a achillovky, dodávají jim oporu a pomáhají proti prochladnutí. Stačí je obléct před během a vyrazit. Na nohách je můžete mít po celou dobu, a dokonce i po doběhu. Zvládnou s vámi maraton, LH24, Horskou výzvu i výklus za barákem. 

Dají se ale také nosit po tréninku. V tu chvíli je jejich hlavní funkce regenerační, pomáhají rychleji svaly dostat do normálu, zlepšují cirkulaci krve a pomáhají proti pocitu unavených nohou. Stačí je obléct po doběhu a nosit tak dlouho, jak vám to bude pohodlné. 

Oblékat kompresky může být možná trochu oříšek, proto doporučujeme článek Proč milujeme kompresky, kde najdete i videonávod. 

Další vychytávky od CEP

CEP Běžecké šortky Best4Run  CEP WingTech běžecké tričko CEP kompresní 3/4 kalhoty na běh Best4Run

Recenze Petzl Bindi: maličká čelovka na velké závody

Když jsme hledali malou, ale kvalitní čelovku, kterou bychom mohli používat jako záložní na velké závody, padla nám do oka čelovka Petzl Bindi. 35 gramů a 200 lumenů jsou parametry natolik sympatické, že jsme se rozhodli otestovat ji pořádně. Jak dopadl test čelovky Petzl Bindi

DSCF9791

Parametry čelovky

Pro začátek si pojďme shrnout čísla. Petzl Bindi je opravdu malý cvrček ,který nás ale překvapil výkonem, variabilitou a skladností. 

  • váha: 35 gramů
  • svítivost: 200 lumenů
  • voděodolnost: IPX4
  • doba svícení: až 50 hodin na nejnižší stupeň 5lm
  • nabíjení: USB port
  • režimy svícení: 3
  • dosvit: až 36 metrů při 200 lumenech 
  • červené světlo: blikačka až na 200 h

Co z těchto čísel vyčíst? Že je to maličká čelovka s relativně dobrou svítivostí, která postačí na běhání po tmě, ale také jako záložní čelovka na závody typu LH 24 a podobné. Její nízká váha a kapesní velikost jsou skvělé tím, že nezatíží kapsu. Počítejte však s tím, že ji budete muset nabít po každém běhu. Díky gumičce namísto popruhu ji můžete pověsit na krk nebo snadno zavěsit ve stanu, drobný stojánek z ní udělá stolní lampičku na kempování. 

DSCF9774

Petzl Bindi na horách

Petzl Bindi jsme svěřili do rukou naší triatlonistce a extrémní ironmance Kristýně Skupieňové. Původně měla být záložní čelovkou, ale nakonec se stala hlavní lucernou závodu. Jak se osvědčila? 

"To je prostě pecka čelovka, která mě baví. Její stavba zaručuje krásné posazení na čele. Šňůrka, ve kterou jsem zprvu neměla moc důvěry mě během prvního seběhu z Lysé hory přesvědčila o své pevnosti a stabilitě na hlavě a hlavně na čelence či čepici. Dokonce jsem ji v týdnu po závodě vyzkoušela na skialpech a držela perfektně i na helmě."

 20200217_193325

"Co se týče svícení, tak na běh je dostačující, pokud člověk není náročný a nepotřebuje v noci pomalu denní světlo. Krásně se dá orientovat v terénu před sebou. Ano nemá dosvit kdo ví kam, ale pro orientaci a bezpečný pohyb ve tmě v terénu je v pohodě. Do kopce jsem s ní chodila v nejslabším režimu a v seběhu nebo ve sjezdu jsem ji používala v plném režimu 200 lumenů. Přes závod jsem ji dobíjela, ale spíše jen pro svou pečlivost a protože jsem ji případně nechtěla měnit, kdyby se vybila. Nabíjení je ok a ovládání v pohodě i v tlustších rukavicích. Jen si to v těch rukavicích člověk musí „nachytat“ aby věděl kam přesně dát ruku, kde je zapínání. Líbí se mi váha, kterou na hlavě ani nevnímám a je malinká i na převoz."

Výhody Petzl Bindi

  • velikost a váha - jednoznačně největší plus téhle čelovky. Je malá kompaktní, skladná a díky vychytané konstrukci taky velice praktická. 
  • svítivost - na takového drobečka je maximální svítivost 200 lumenů opravdu v pohodě. Na nejnižší stupeň vidíte vcelku dobře při stoupání, střední stupeň vystačí na dlouhé běhy v nepřehledném terénu. 
  • uchycení - namísto klasického popruhu má gumičku, která se utahuje pomocí klipsy. Díky tomu je nasazení i "štelování" hrozně rychlé. Super je, že si ji můžete dát kolem krku nebo snadno připnout na popruhy batohu nebo běžecké vesty. 
  • stojánek - rámeček, ve kterém je uchyceno tělo čelovky se dá využít k naklopení čelovky nahoru i dolů, ale také jako podstavec, když chcete čelovku položit na stůl nebo třeba na kapotu při přezouvání. 
  • blikačka - přímo v těle čelovky je zabudováno červené světlo, které umí posloužit také jako blikačka, a to až na 200 hodin svícení. 
  • vodoodpudivost  - Petzl Bindi je označena jako IPX4, tedy vododopudivá. Znamená to, že jí nevadí když prší. Z jakéhokoliv směru. Stupňů IPX je 9 (IPX0-IPX8), s tím, že 0 znamená citlivost k vodě, 8 voděodolnost do 3,5 metrů). 

DSCF9750

Nevýhody Petzl Bindi

  • akumulátor - zatímco čelovky PETZL ze stejné řady (Actik) jsou vybaveny "hybridním pohonem", Bindi nabízí pouze akumulátor. U větších čelovek můžete akumulátor zaměnit za baterky a mít tak s sebou pořád záložní zdroj. Nízká váha a velikost Bindi je vykoupena tím, že budete muset dobíjet. 
  • výdrž - při plném svícení 200 lumenů svítí zhruba 2 hodiny. To není mnoho a znamená to, že ji budete po každém běhu nabíjet. Na druhou stranu, při nižší úrovní jasu vydrží relativně dlouho a bez problémů. 
  • ovládací tlačítko - pro větší ruce je trochu problém lehce ovládat zapínání, a to hlavně v rukavicích

DSCF9638

Režimy svícení

U bílého světla si můžete zvolit tři režimy svícení - Max autonomy, Standard a Max Power. U každého z nich je rozdíl v délce svítivosti :

  • Max Autonomy - 5 lumenů, dosvit 6 metrů, doba svícení 50 hodin
  • Standard - 100 lumenů, dosvit 23 metrů, doba svícení 3 hodin
  • Max Power - 200 lumenů, dosvit 36 metrů, doba svícení 2 hodiny
  • Rezervní režim - 3 lumeny,1,5 hodiny

Červené světlo nabízí režimy dva - Proximity a Strobe (nebo blikačku): 

  • Proximity - 1 lumen, dosvit 2,5 metrů, doba svícení 33 hodin
  • Strobe (blikačka) - 400 metrů, doba svícení 200 hodin

Jak používat Petzl Bindi

Jak už jsme řekli, je Bindi skvělá jako záložní čelovka, která bývá součástí povinné výbavy na větších (delších) závodech. Nezabere místo v batohu nebo vestě a skoro nic neváží, takže vám nebude líto tahat ji s sebou. 

Hodí se ale také jako základní čelovka na kratší běhy městem, kde chcete být dobře vidět, jako čelovka na běhání po horách, pokud nepotřebujete mít halogen a plánujete kratší běh. Díky své velikosti (nebo spíš drobnosti) ji prostě můžete mít s sebou prakticky kdykoliv a kdekoliv. 

DSCF9678

 

Ponožkoboty Skinners - na co si dát pozor při běhání naboso

Barefoot, bosoběh, minimální drop, chůze na boso.... co mají společného? Minimalistické požadavky na tlumení. Kdo hledá naprostou přirozenost došlapu, poohlíží se většinou po takovém vybavení, které mu dopřeje naprostou volnost. Na co si ale dát pozor, pokud chcete běhat naboso? 

To první, co byste si měli promyslet je to, proč chcete běhat naboso. Pokud je to trend, který chcete následovat, raději to ani nezkoušejte. Pokud vám ale naopak vadí tlumené boty, rádi chodíte bosky a chcete běhat přirozeně, může být bosoběh něco pro vás. Běžecké boty jsou většinou konstruovány tak, aby noze poskytly tři věci: stabilitu, tlumení a ochranu chodidla. Díky tomu budete běhat pohodlně, šetřit klouby a šlachy, ale ztratíte kontrolu nad povrchem, po kterém běžíte. Běhání naboso je proto pro většinu běžců zážitkem, který připomíná návrat do dětství. 

foot-10

Běhat naboso musíte správně

Velkou výhodou běhání naboso je to, že vám rozhodně nedovolí běhat přes patu. Představíte - li si lidskou nohu od kotníku dolů, zjistíte, že jde o soustavu pečlivě promyšlených šlach, kloubů, úponů a kostí. Ty všechny mají za úkol vás nejen podržet ve vzpřímené poloze, ale hlavně ztlumit váhu vašeho 50ti 60ti 70ti a více kilového těla při došlapu. 

Skinners-Run1-700x492

Zkuste se teď vyzout, postavit si na zem zrcadlo a podívat se, jak noha vypadá při došlapu. Postavte se k zrcadlu bokem a bosky a přeneste váhu na nohu, která je k zrcadlu blíže. Většinou je dobře vidět, jak se klenba prohne při došlapu směrem k zemi. Pokud nevlastníte nějakou pěknou propadlou klenbu, měli byste vidět, jak chodidlo při došlapu přirozeně pracuje. Zkuste malinko poskočit a vyzkoušet, jak vám chodidlo funguje. Pro porovnání můžete došlápnout na patu a podívat se, jestli vám chodidlo pomohlo dopad ztlumit. Jak je vidět, při došlapu na patu jste mu nedali moc šancí fungovat. 

Běhat naboso je proto pro nohy přirozené, ale je potřeba běhat správně a šetrně. Do běhání naboso se rozhodně nepouštějte pokud: 

  • máte nadváhu, 
  • jste po operaci kolen, kotníků, kyčlí nebo jiných velkých kloubů, 
  • řešíte problémy s achilovkami, plantární fascií nebo jiné ortopedické záležitosti, 
  • běháte v hodně tlumených botách a je vám to pohodlné. 

Jak začít? 

Začít běhat naboso nezkoušejte hned. Než se do něj pustíte, začněte naboso chodit. Doma, venku, ve fitku, v práci. Venku nebo někde, kde bývá hodně lidí, to možná nemusí být úplně příjemné, ale od toho tu jsou ponožkoboty Skinners, o kterých se ještě budeme bavit. 

8

Než si zvyknete na bosou chůzi, vyzkoušejte také boty s minimálním dropem. Projděte se v nich po městě a běžte v nich na celodenní túru. Zpočátku to bude nezvyk a mohou vás pálit chodidla. Časem ale přijdete na to, že si noha zvykla a pracuje jinak. Pokud vám to bude nepříjemné i po 14 dnech chození v podobných botách, zvažte, jestli je bosoběh opravdu pro vás. 

Než se pustíte do velkých výběhů, proběhněte se naboso v trávě na stadionu nebo na hřišti, na louce, po lese nebo po pláži (pokud samozřejmě bydlíte ve vile u moře). Povrch je tady mnohem měkkčí a můžete sledovat, jak se vaše nohy při bosém běhu chovají. Pravděpodobně budete běhat hodně po špičkách a po prvních bězích budete mít citlivá lýtka. Zapracujte na došlapu, který by měl být veden přes střed chodidla k vnitřní špičce nohy (tedy od nártu k palci). Pro první bosoběhy stačí pár minut denně. Časem intervaly prodlužujte. 

V čem běhat? 

Běhat naboso byste samozřejmě měli bosky. Problém je v tom, že kromě techniky si pak musíte hlídat ještě povrch a pokud možno si neublížit, nepoškodit chodidla kamínky, větvičkami nebo střepy. Před samotným bosým běháním proto můžete vyzkoušet: 

Tyhle předstupně vám pomohou přiblížit se k bosému běhání natolik, aby pak nebylo těžké zout se docela a běhat bez bot. 

Český vynález pro bosoběžce

 

Co nás nadchlo, je český vynález Skinners. Ponožkoboty, díky kterým můžete chodit nebo běhat téměř naboso, ale nemusíte se bát, že si vrazíte něco do nohy. Přišel s nimi Petr Procházka a jsou to pevné ponožky, které jsou zespod zesíleny speciální pryžovou směsí proti proražení. Dají se sbalit do kapsy, dají se prát a můžete je používat na běhání, na cvičení, na chůzi nebo třeba jako záložní boty na kolo nebo na brusle. 

5

Zajímalo nás, jak takové ponožkoboty vypadají po roce používání. Pryžová směs totiž vypadá, že dlouho nevydrží. Ujistili jsme se ale, že se po dlouhém používání pryž sice "sjede", ale zůstane celistvá, v ponožkobotách se neudělá díra a dál slouží svému účelu. 

Skinnersky byly mimochodem mimořádně úspěšné na Kickstarteru a patří mezi nejúspěšnější startupy u nás. Není se co divit. Povedly se. 

 

#testyourinstinct Otestuj vestu, než si ji pořídíš


Screenshot_7

Testování vest je od července 2024 ukončeno.

Luxusní a minimalistické. Takové jsou běžecké vesty Instinct navržené ve Francii Seanem Van Courtem. Vznikly, aby byly dokonale ergonomickým, přitom ale nenápadným parťákem do trailu i na silnici. To, co u každé běžecké vestičky hledáme, je i tady samozřejmostí - snadná dostupnost, dostatek kapes, střih, který kopíruje lidskou anatomii a prodyšné materiály. Co byste řekli tomu otestovat si takovou vestu před tím, než si ji koupíte? 

#testyourinstinct Jak to funguje? 

Testovací vesty Instinct v Best4Run

Pro Best4Run ji testuje i Andrea Kaštánková (@andula_v_behu). K 10L variantě přidala i menší 4.5L, která se bude hodit na kratší běhy. 

Běžecká vesta je tak trochu alchymie. Musí dobře sedět, musí mít kapsy na všechno, co budete potřebovat, a ty kapsy musí být snadno přístupné. Musí být dostatečně malá, aby vám nikde nezavazela, zároveň ale dost promyšlená na to, aby se na ni snadno daly upevnit hole, GPS a další nezbytnosti. Jednu takovou jsme nedávno našli a jsme rádi, že vám ji můžeme nabídnout k testování. Jak tedy na to? 

  • Testovací vesty lze objednat jako jakékoliv jiné zboží na e-shopu - objednat můžete zde.
  • Záloha na testování je 1 000 Kč, kterou ti vrátíme, jakmile vestu vrátíš
  • Na testování máš celý týden a budeme rádi, pokud na sociálních sítích zveřejníš fotku nebo hodnocení s hashtagem #testyourinstinct

Proč Instinct? 

 Běžecké vesty Seana Van Courta mají v DNA výkony. Jde tu o to mít vestu, která vás bude provázet i na extra dlouhých tratích bez toho, aby vás kdekoliv dřela, abyste se v ní zbytečně potili nebo aby na ní chyběla jakákoliv kapsička, poutko nebo háček. 

Zároveň si ale v Instinct zakládají na tom, aby byla výroba šetrná, snaží se snižovat uhlíkovou stopu a využívat recyklované materiály. To proto, abychom mohli ještě dlouho běhat po panenských horách, čistých plážích nebo v hlubokých lesích. 

 

89072690_2627869883976928_9016364315518697472_o

 

 

 Vesty Instinct jsou stavěné na výkon. Jejich nošení je intuitivní, materiály prodyšné a střihy udělané tak, aby měly vesty co nejmenší kontakt s tělem, ale zůstávaly stabilní a neposkakovaly na zádech. Ostatně, hned po Salomon je to druhá nejčastější značka, která se v posledních letech objevuje na pódiu UltraTrail du MontBlanc. Ozkoušeno stovkami běžců, kteří si je chválí. 

Staň se jedním z nich. 

Screenshot_13

 

Wild Tee - běžecká trička s dlouhým příběhem

1584973071_1_Colorblock-trio-curva-1 (1)

Wild Tee - Reconnect with your nature

Italské oblečení (nejen) do hor

Miláno, 2015. Fillipo Canetta si říká, že by bylo fajn občas se trochu proběhnout v horách. Jde to zkusit, párkrát se ztratí, párkrát se vyčerpá až na hranice svých sil. Když už to chce skoro vzdát, uvědomí si, že příroda tu není od toho, aby ji překonal a pokořil, ale aby s ní splynul. 

Tak také vzniká oblečení Wild Tee. Inspirováno slavnými kopci, slavnými závody, přírodou a zvířaty. Originální, jednoduché a funkční. 

YELLOWSTONE_WOMEN_HOODIE_SEQUOIA_LEGGINGS_CLOUDS_Wildtee_2000x1000_1banner

Nejoblíbenější kousky

 

 colorblock-pink-women-wildtee colorblock-red-weomen-long-sleevemonte-bianco-t-shirt-women_2

Dámská trička Wild Tee se inspirují třeba nejvyšším evropským vrcholem Mont Blanc. Tenhle kopeček s výškou 4 810 metrů nad mořem je kolébkou trail runningu a hostí také první evropský Ultra Trail of Mont Blanc (UTMB). I když se na něj ještě necítíte, trička Wild Tee vám pomůžou cítit se jako pravý horal a uvědomit si, že dneska možná zvládnete zaběhnout ještě o kousek dál. Jenom tak, pro radost z té vaší vlastní "wild side". 

 

Colorblock-pink-men-cotopaxi-wildtee-1_-lrbanner

Nejoblíbenější kousky

  colorblock-blue-men-long-sleevetre-cime-di-lavaredo-t-shirt-men27887-7_roger-b-tank-men

"Všichni si myslí, že je to pro člověka fyzicky nemožné. Studoval jsem však neurologii, abych pochopil, že mozek je jenom orgán, díky kterému máme limity, které můžeme překonat." 

6. května 1954 Roger Bannister stál na prahu běžecké historie. Jako první měl uběhnout míli pod 4 minuty. Roger moc dobře věděl, že je to celé v hlavě. Jeho trenér taky. "Neboj se, je to jen bolest, co cítíš," povzbuzoval ho. A Roger to prostě zaběhl. 3 minuty a 59 sekund. V bílém nátělníku s barevnými proužky. Proč to nezkusit jako on? 

Roger Bannister, 6. května 1954

 

Hoka One One Carbon X vs. Carbon Rocket

Taky už jste si jich všimli? O karbonových modelech (nejen) Hoka One One se mluví čím dál víc. Běhají se v nich rekordy na maratonech i ultramaratonech. A možná je chcete sami vyzkoušet. Hoka One One uvedla na trh dva karbonové modely. Jak mezi nimi vybrat ten, který vám padne? Podívali jsme se na malé srovnání Hoka One One Carbon X a Hoka One One Carbon Rocket+. Pro lepší orientaci si rovnou řekněme, že Carbon X je ta bílá a Cabon Rocket zase ta žlutá. Jdeme na to? 

 Hoka One One Carbon X vs Hoka One One Carbon Rocket

Co mají oba modely společného? Především dvě věci. Za prvé jsou to závodní boty, které jsou zkrátka a dobře rychlé. Může za to kolébková konstrukce, která svědčí špičkařům, a která vás nutí našlapovat na špičku a při běhu doslova letět. Za druhé je to plát z karbonových vláken v podrážce, který pomáhá co nejdokonaleji přenášet energii při došlapu a dělat běh efektivnějším. Už na první pohled je ale vidět, že je každá jiná. 

Rychlé srovnání

Parametr Carbon X Carbon Rocket
Drop 5 mm 1mm
Váha 246 g 218 g
Určení Závodní Závodní
Výška podrážky 25 mm 32 mm
Plát karbonu Ano Ano
Šířka podešve Širší Užší
Podrážka Hladká S gumovými špunty
Pěna Profly X Profly

 

Hoka One One Carbon Rocket+

Z obou modelů je žlutá Hoka One One Carbon Rocket+ ta, která má menší drop, celkově je užší, má užší i podrážku, na které stojíte a je určena na běhy do 10-15 kilometrů. Drop 1 milimetr nesvědčí úplně všem a je potřeba si na něj trochu zvyknout. Minimalistům ale tahle bota udělá vyloženě radost. Oproti jiným botám s nízkým dropem si Hoka One One Carbon Rocket+ dokázala zachovat vysoký podíl tlumicí pěny, takže se nemusíte bát diskomfortu. Nízký drop ale opravdu vyžaduje trochu zkušeností. 

 

Hoka One One Carbon Rocket+

Zatímco Carbon X má úplně hladkou podrážku, Carbon Rocket+ má na podrážce strategicky rozmístěné gumové výztuhy, které jí dodávají lepší grip na kluzkém povrchu nebo nerovnostech. V tomhle má od nás pár bodů navíc. Co se týče kolébkového vykrojení, na jaké jsme u Hoka One One zvyklí, není u modelu Carbon Rocket+ nijak extrémní a spíš vám tak nějak decentně připomíná, že tyhle boty máte proto, abyste běželi rychle. 

Hoka One One Carbon X

No a pak je tu Carbon X. Tenhle model vám vykouzlí úsměv na rtech, jakmile ho obujete. Ve střední Evropě se vyprodal prakticky okamžitě, takže jestli o něm uvažujete, shrábněte svůj pár co nejdřív. Hoka One One Carbon X je zážitek. Ale pěkně popořádku. 

Stejně jako Carbon Rocket je vybavená plátem karbonových vláken, který pomáhá využít energii při běhu co nejefektivněji. Jeho silnou vlastností rozhodně není ohebnost nebo poddajnost, takže tyhle boty drží tvar, jaký dostaly ve fabrice. A ten se naštěstí povedl. 

Na Hoka One One Carbon X nás baví právě její kolébková konstrukce, kterou na noze výrazně cítíte. Zkoušeli jsme to sami a zkoušíme to i v naší běžecké speciálce, kdy náhodně vybraným běžcům obouváme Carbon X a sledujeme jejich reakce. Běhají nám po prodejně a vykříkují věci jako: Ty, jo! To není možný! No fakt! 

 

Hoka One One Carbon X

Geometrie Carbon X je výjimečná a donutí vás běhat po přední části chodidla a to tak rychle, jak jen budete stačit. Nemyslete si, že si v ní vyběhnete jenom na nějaké to proklusnutí. Bude po vás chtít, abyste běželi a abyste běželi rychle. 

Ve špičce je Carbon X o něco málo širší než Carbon Rocket+ a nabízí tak o něco větší komfort. Ten zajišťuje taky drop 5mm, který už je přece jen přirozenější pro řadu běžců. Hoka One One tuhle botu navrhovala jako rychlou závodku, která je lehká, ale přesto nabízí vysoké tlumení. Ideální je na vzdálenosti od 15 kilometrů po maraton. Ty kratší v nich zaběhnete tak rychle, že nemá ani smysl zapínat sporttester. 

 

Který model vybrat? 

Hoka One One Carbon X vs Hoka One One Carbon Rocket+

 

Záleží samozřejmě na tom, co od téhle boty chcete. Hoka One One Carbon Rocket+ je méně tlumená, užší a minimalističtější bota na vzdálenosti do 15-20 kilometrů, která umí být opravdu rychlá a bude vyhovovat těm, kdo mají raději přirozený došlap, ale přesto by chtěli karbon vyzkoušet. 

Hoka One One Carbon X je tu zase pro ty, kdo hledají úplně nový pocit z běhu na dlouhých vzdálenostech, chtějí zrychlit a potřebují pohodlí, které by nebylo zaplaceno vysokou váhou boty. Má vyšší drop, o pár gramů vyšší váhu, ale pořád se bavíme o lehké a rychlé závodce. 

Ať už se rozhodnete pro jednu nebo druhou, můžeme zaručit, že vás budou bavit. Vyzkoušeli jste je? Nechejte nám komentář pod článkem, jsme zvědaví, jak se vám v nich běhá. 

Co s sebou na dlouhý horský závod?

Extrémní zimní závod LH24 má naprosto jednoduchý princip. Vyhrává ten, kdo se nahoru vyšplhá nejvíckrát. Ty jednodušší věci opravdu umí být nejkrásnější. Cestou vás totiž čeká sníh, led, bahno, vyčerpání, psychická únava a fyzicky si sáhnete na dno. Loňský vítěz Radek Chrobák to otočil 14x. Velcí borci to zvládnou 10x. Normální lidi 5-7x. Ať už jste si letos dali jakýkoliv cíl, o něco se blíž se k němu dostanete s dobrou výbavou. Kristýna Skupieňová, která je českou extrémní ironmankou, vítězkou zimního ironmana, pátá na Patagonmanu, na start LH24 nastoupila už 6x, jejím osobákem je 9,5 kol. Její tipy na výbavu vám tady teď servírujeme. 

Povinná výbava

Tady není moc o čem mluvit. Do povinné výbavy patří 2 čelovky, boty s hřeby nebo nesmeky,  náhradní mikina, alu fólie, nákrčník, nabitý telefon a sáček na odpadky. V minulých letech jsem vsázela na nesmeky, ale letos poběžím v nových Inov-8 Arctic Talon 275 s hřeby. S nesmeky máte totiž víc práce než užiku. Nemluvě o tom, že když se roztrhnou, máte po závodě. Arcticy jsou proti tomu bezpečné a pohodlné, takže letos se svěřuji jim. 

Výbava na LH 24

Čelovky je lepší mít na baterky, protože když se vám v chladu vybije, prostě vyměníte monočlánky a běžíte dál. Nabíjecí čelovku vezměte jenom v případě, že máte druhý akumulátor nebo powerbanku. Já si do běžecké vesty dávám  Petzl Actik Core a jako dvojku čelovku Petzl Bindi. Tenhle minicvrček je úplná pecka, nic neváží, dá se snadno připnout třeba jako blikačka na batoh a na své rozměry svítí excelentně. 

Výbava na LH24

Co na sebe

Základ je funkční prádlo, bez toho na tenhle závod vůbec nechoďte. Já volím podvlékací tílko, které rychle odvádí pot od těla a zároveň je prakticky hned suché, když si někde v teple svléknete bundu. Na něj dávám merino s dlouhým rukávem, které ale nemusí být moc silné, pokud opravdu nejste velcí zmrzlíci. Věřte mi, cestou nahoru se zahřejete. Kdyby byly extrémní mrazy, přidala bych ještě jednu vrstvu, ale vypadá to, že letos k tomu bude stačit neprofuková větrovka. Ideálně třeba Inov-8 Stormshell, která je prodyšná, ale zároveň nepromokavá. Na Lysé můžou úplně klidně padat trakaře a běžet druhou půlku závodu v promočeném oblečení, vás tak akorát naštve. 

Výbava na LH24

Na nohy doporučuji ponožky s merinem. Za mě teda ideálně kompresní podkolenky s merinem, protože jednak hřejí a jednak se postarají o lepší prokrvení svalů a rychlejší regeneraci. Na ně pak zateplené běžecké legíny s neprofukem. Jak říkám, nahoře slunce zase tak často nesvítí. 

Výbava na LH24

Na záda

Na závod se vybavte dobrou běžeckou vestou. Stačit bude 3-5 litrů, aspoň vám objem batohu zabrání tahat s sebou zbytečnosti. Já mám nejradši vestičky od Salomon, ale objevuji i vesty od Montane. Ideální je vesta, která má hydrovak s hadičkou, připravte se ale na to, že vám bude cestou přimrzat. Tedy pokud bude na LH24 počasí jako obvykle. Existují však i vestičky se zateplenými hadičkami nebo s termofólií, která kryje camelback. Pokud s sebou berete hůlky, vestičky mají poutka, na která je snadno připnete. 

Výbava na LH24

Výživa

Jestli můžu něco doporučit, nebrala bych na takhle dlouhý závod jen gely a tekutou výživu. Přece jen budete po několika hodinách potřebovat něco zakousnout, žaludek může stávkovat a gely do něj nemusíte dostat. Za mě bude ideální hořká čokoláda, sušené fíky, meruňky nebo švestky nebo taky dobré proteinové tyčinky. Možná  budete potřebovat také trochu soli, takže buď solné tablety nebo třeba oříšky. Jestli berete energetický drink, zkuste třeba Edgara, který cukry umí uvolňovat postupně. Nezapomínám ani na hořčík v podobě drinku nebo prášku. Jenom pozor, uvolňuje svaly, takže se jím neládujte předem. 

Výbava na LH24

V zimě je trochu obtížné pohlídat si pitný režim. Kromě toho, že sebou budete mít softflask nebo camelback, využijte každé příležitosti, kdy si budete moci dole v občerstvení dát čaj nebo vodu. Ideálně také poproste někoho, kdo vám bude dělat support, aby vám právě tohle pohlídal. 

Co nechat v zázemí? Jídlo, kvalitní, výživné, dobře stravitelné. Něco, co do sebe dostanete i po 5 kolech nahoru a dolů. A k tomu termosku s čajem slazeným medem. Při ultra sice nikdy nevíte, jestli budete mít vůbec chuť na jídlo, ale pokud náhodou ano, udělá vám právě tohle radost. Občas pomůže i obyčejná kofola. 

Vychytávky

Na co nedám dopustit já, jsou běžecké návleky na boty. Ve chvíli, kdy se rozhodnete někoho předběhnout mimo vyšlapané cesty, nenapadá vám sníh do bot. Inov-8 má skvělou vychytávku v podobě háčků, které se zachytávají do kapsiček na boční straně řady Inov-8 bot. Pokud je tam máte, máte vyhráno, nemusíte se trápit se šňurkou pod botou. Vyzkoušet můžete také nepromokavé ponožky, ale doporučuji vyzkoušet, jak vám na celodenní námahu budou sedět. 24 hodin je docela záhul pro celé tělo. 

Výbava na LH24

V zázemí si také nechávám náplasti bez polštářků, sudocrem na případné odřeniny a otlaky, a pokud možno i pár vrstev navíc. S sebou je netahám, ale občas jsou fakt k nezaplacení. U ultra závodů platí, že to, co jste si s sebou nevzali vám může závod ukončit. 

Většinou s sebou mám také pružné obinadlo. I když se možná celý rok cítíte jako junáci, 8 kol nahoru a dolů vám může pěkně rozcvičit pohybový aparát. Nechoďte přes bolest a nemyslete si, že to vydržíte, zbytečně byste si zadělávali na další a delší zranění. 

 

Tak. A to je snad všechno. Já jsem si letos závod naplánovala ve štafetě s tátou, takže nás tam nejspíš uvidíte. Buďte tam včas, nepřepalte to do kopce a hlavně - užijte si to. Těším se na vás. 

Připravila: Kristýna Skupieňová

Česká ironmanka, která si užívá závody typu Skyrace nebo extrémní Ironman. Na Wintermanu byla loni první mezi ženami a výživný report si můžete přečíst tady. V roce 2018 se také postavila na start Patagonmana a byl to závod, na který se nezapomíná. Skončila pátá. Extrémní závody jsou prostě její parketa. 
 

Další tipy na výbavu ve videu oficiálního českého distributora značky Inov-8:

doporučení na produkty:
 
Jak moc nepromokavé jsou nepromokavé ponožky Dex Shell?

Nepromokavé ponožky? Není to nějaká blbost? Není. Jsou měkké, hřejivé a pohodlné, ale hlavně - opravdu nepromoknou. Otestovali jsme nepromokavé ponožky DexShell, takže co na ně říkáme?

Pro ty, kdo nemají na zimu nebo do deště boty s membránou, je běžecká zima docela krušným obdobím. I když zrovna není metr sněhu, můžete si být jistí, že vás čeká bahno, sníh, břečka nebo déšť a že to bude znamenat potopu ve vašich pěkně prodyšných běžeckých botách. Jak tohle vyřešit si lámeme hlavu už dlouho. Letos konečně přichází novinka v podobě nepromokavých ponožek. Jaké jsou? A jsou opravdu nepromokavé? 

 

Z čeho jsou nepromokavé ponožky? 

Představujeme vám tedy nové krásky od DexShell. Tyhle ponožky jsou poskládané ze tří vrstev. Přestože byste čekali, že budou pevné, neprodyšné a jak se říká u nás na Moravě "betelné", ve skutečnosti to jsou na omak měkké silnější ponožky, jaké byste obuli třeba na lyže nebo na běžky. 


DexShell Nepromokave ponozky (1)

Uvnitř se skrývá membrána porelle, kterou už od devadesátých let využívají lidé, kteří pracují v extrémních podmínkách po celém světě. Vnitřní vrstva je drirelease vlna s příměsí merina a polyamidu, takže rychle odvádí vlhkost, je odolná proti zápachům a hřeje. Vnější vrstva už se podobá klasické ponožce nejvíc - polyamid, polyester, bavlna a elastan. 

Když je vezmete do ruky, ani byste neřekli, že něco takového může opravdu odolat vodě. A tak jsme je raději pořádně otestovali. 

Jak to funguje? 

Produkty DexShell využívají třívrstvou sendvičovou konstrukci. Nepromokavá a prodyšná membrána Porelle® je vložena mezi vnější a vnitřní vrstvu. Membrána značky Porelle® byla navržena, aby v kombinaci s ostatními materiály tvořila výkonnou látku s širokým uplatněním na trhu. Membrány jsou vyráběny společností PIL Membranes s více než 30 lety zkušeností ve oboru. Kromě nepromokavosti také vynikají svou odolností, což pro je nepromokavé ponožky a rukavice klíčovou vlastností. DexShell využívá vybranou membránu s prodyšností WVP 15,000 g/m2.day (měřené dle normy ASTM E96:95).

Zátěžový test? Na jedničku

Pro začátek je potřeba říct, že to nejsou boty do vody, že nejsou určeny pro chůzi potokem a doma to rozhodně nezkoušejte bez dozoru rodičů. Protože se nám nechtělo věřit, že jsou ponožky nepromokavé, a pokud ano, že nejsou totálně neprodyšné, vzali jsme je na proběhnutí do Jeseníků. Ze Šeráku na Keprník a dolů do Koutů. Cestou jsme vymetli, co se dalo. Zkoušeli jsme s nimi jenom tak postávat ve sněhu, běžet zasněženou plání a nakonec se s nimi projít v potoce. A výsledek? 

  • vlezli jsme s nimi do potoka a nepromokly, je to zvlášní pocit
  • po celodenním nošení byly pořád pohodlné a tlumily při došlapu
  • nevadilo, že do bot padá sníh, postaraly se o to, aby se nedostal na kůži

Jasně, ponožky sice nejsou určené pro chůzi ve vodě, ale řekněte sami, že byste to taky nezkusili. Po celodenním testování byly nohy v suchu a v teple. Zázrak. 

DexShell Nepromokave ponozky (9)

Kdy se budou hodit? 

Nepromokavé ponožky jsou vynález, který nejvíc užijete v zimě. Můžete běhat po kolena ve sněhu a bez návleků nebo bez bot s membránou. 

DexShell Nepromokave ponozky (3)

 

Hodí se ale taky v létě, až bude pršet nebo až padne ranní rosa. Nebudete si muset lámat hlavu s tím, jak to udělat, aby vám boty nepromokly při prvním proběhnutí mokrou trávu. O jarních přeháňkách ani nemluvě. 

Co bychom jim vytkli? Zatím jsme na nic nepřišli. Opravdu jsou to pohodlné a funkční ponožky, které můžete mít na nohách celý den. Příjemně větrají a nepromoknou. Tečka. 

DexShell Nepromokave ponozky (12)

Craft Spartan RD PRO: Nové boty na Spartana

Craft Spratan RD Pro je nová bota, která byla vyrobená přímo na míru všem OCR běžcům na spartanských závodech. Co od ní můžete čekat? Když vloni uzavřel Craft partneství s celosvětovými závody Spartan Race, začali jsme netrpělivě vyhlížet první spartanskou botu z jejich dílny. Letos na podzim jsme se dočkali. Představujeme vám Craft Spartan RD Pro - botu vyrobenou na míru Spartanům, která zvládne překážky i vodu. Pojďme se jí trochu podívat na zoubek. 

Stavěná na výdrž

Boty, se kterými běháte Spartana, často trpí na oděrky a protržení. Craft se na svršku své nové boty postaral o to, aby bylo tohle riziko co nejmenší. Technologie ObstaTech je vlastně takovým žebrovím, které objímá celou nohu na povrchu boty a zvyšuje tak její odolnost při lezení, šplhání a přeskakování. Zároveň tahle výztuha dává noze v botě jistotu a stabilitu.

Screenshot_2

Rychlá spartanská bota

Na první obutí se bota může zdát dost pevná a tvrdá. Je to ale proto, aby měla co největší výdrž. Tlumení tady zajišťuje pěna ARC (Active Response Cushioning), která tlumí dopad na patu a energii posílá do přední části boty, abyste ji mohli využít pro lepší odraz. Potěší vás také rychlé šněrování, které prostě zatáhnete a běžíte. 

 

Výkonný grip

To, co je u OCR boty zásadní, je právě dokonalý grip. Kdo si někdy proběhl bahnem a pak se vydal na kladinu, ví, o čem mluvím. Nová bota Craft Spartan RD Pro má podrážku s velkorysými špunty, které jsou umístěny tak, aby vyhovovala spartanským závodníkům. Po stranách jsou výrazné špunty, které brání uklouznutí, pod nártem ale chybí, aby se s botami dobře šplhalo. Ve střední části podrážky jsou špunty rozmístěny do tvaru X, aby co nejefektivněji odváděly nečistotu z podrážky

Spartan bota_4

Pořádná drenáž

Největší bolístkou spartanských bot je vždycky voda. Běžet půl závodu ve čvachtajících botách prostě necheš. Craft proto přišel s technologií, Hydrain, která vodu z boty odvádí rychle a efektivně. Svršek je navíc z rychleschnoucí síťoviny. Díky tomu budete v pohodě i po několikáté vodní překážce. 

 

Test: Inov-8 Race Ultra 270 Heritage

Petr Pavliš testoval nové Inov-8 Race Ultra 270 Heritage na Beskydské sedmičce a taky na norských fjordech, ledovcových řekách a na sněhu. Co ně náš ultraběžece říká?

Inov8 se po vyslyšení všech nářků českých běžců rozhodl oživit legendu RaceUltra a udělal tak speciální edici Heritage asi 1000 párů bot speciálně pro český a slovenský trh. Co jsou tyhle boty zač? Ačkoliv jsem měl dříve pouze X-talon 212, věděl jsem, že Inov8 dělá boty, které jsou jako papuče.

Petr Pavliš je ultrabežec, který se rád vydává na trasy delší než sto kilometrů. Po horách běhá u nás i ve světě a právě teď studuje v Norsku. Vzal si tam s sebou i nové Inov-8 Race Ultra 270 Heritage. To proto je na fotkách ten divný bílý poprašek. 

 

Zkouška vprodejně a jde se na věc. A rovnou B7. V úplně nových botách. Po pár kilometrech první lehké sklouznutí na kořenu. První a taky poslední. Od té doby mě boty ve štychu nenechaly. O tom, jak jsem B7 napřed málem nestihl a pak málem nedoběhl si můžete přečíct v minulém článku. 

Inov-8 Race Ultra 270 Heritage I

Kořeny, štěrk, hlína, bláto, sníh, tráva, ledovcová řeka, kluzké skály, kameny. Během dvou týdnů jsem je mimo B7 pořádně provětral i v Norsku a tím „provětral“ myslím, že jsem je fakt vůbec nešetřil.

O Inov-8 Race Ultra 270 (S) Heritage

Trailová bota Inov-8 Race Ultra 270 (S) Heritage je určena do pevného terénu, má dokonalý tvar svršku a krásně sedí na noze. Má nízké tlumení, které dovolí číst terén a univerzální podrážka s jemnějším vzorkem, který obstojí na zpevněných cestách i tam, kde byste z cesty sešli.
  • tempovka se středním tlumením
  • drop 4 mm (pod patou 14 mm)
  • široký střih kopyta Standard
  • limitovaná edice pouze pro československý trh
  • podrážka ze směsi Tri-C pro dobrou přilnavost
  • bota vhodná na pevnější povrchy - kameny, šotolinu, lesní a polní cesty

72129916_2550736901647060_7405748611696295936_o

A celkový dojem? Až na puchýře na achillovce po závodě (spíše kvůli nevhodně zvoleným ponožkám) nemám co negativního dodat. Boty drží díky 4mm gripu v každém terénu. A nejen na něm, i na noze drží bota jako ulitá. Svršek boty je vysoce prodyšný, což oceníte při každém šlápnutí do louže. Netrvá dlouho a téměř veškeré mokro je z boty pryč.

Inov-8 Race Ultra 270 Heritage 3

Díky tomu jsem si nemusel dělat hlavu s broděním se ledovcovou řekou. RaceUltra 270 se skvěle hodí na trasy do cca 60 km. Pokud však v běženém životě používáte bearfooty nebo třeba Skinners jako já, noha je dost zvyklá na nižší tlumení a závod jako B7 (i více než 100 km) není problém zaběhnout bez problému.

Pokud hledáte boty, na které se budete moci spolehnout v jakémkoliv terénu a dovolit si tak pořádné vylomeniny – tohle je ono!