Boty a vybavení na běhání, Strana 4
Dlouhý horský závod většinou běžíte proto, abyste něco zažili. Nádherné horské scenérie, pořádnou partu běžců, nadšení při startu i vyčerpání v cíli. Aby se ke všem těm zážitkům nepřidaly puchýře a otlaky na nohách, máme pro vás pár tipů na boty, které se hodí na Horskou výzvu, Beskydskou sedmičku, Hostýnskou osmu a podobné trailové závody.
Na dlouhých závodech už nestačí jenom odhodlání. Zatímco pětku nebo desítku jste schopni za cenu určitých obětí uběhnout i v jarmilkách po bráchovi, dlouhé závody vyžadují pořádnou výbavu. Kromě té povinné vřele doporučujeme nejen kvalitní vestičku, výživu, nepromokavou bundu, sudocrém, ale taky skvělou čelovku a pár náhradních ponožek. Když sprchne, oceníte, že se budete mít do čeho přezout a nerozmáčíte si chodidla jako houby. Tolik tedy k výbavičce s sebou a teď zásadní otázka - co na nohy?
Chcete si užít pohodlíčko
Jestli na dlouhých tratích hledáte pohodlí, sáhněte po některém ze širokých a dobře tlumených modelů Inov-8, po klasice od Salomon nebo botách od Hoka. Horské závody vám předloží šutry i bahno, lesní cesty i asfalt, a proto je dobré sáhnout po univerzálce. Mezi nimi vynikají například tyhle modely.
Inov-8 Parkclaw G 280
Inov-8 Parkclaw G 280má podrážku určenou z větší části na pevný povrch. Inov-8 udává 60% asfaltu, 40% terénu. Díky svým špuntům ale dokáže pěkně podržet tam, kde vás nečeká hluboké bahno, ale spíš nějaká ta lesní a polní cesta, jehličí nebo mokrá tráva. Největší výhodou téhle boty je velkorysá šířka, takže se jí nemusí bát ani běžci s pořádnou nohou. Pohodlná, dobře tlumená univerzálka.
Inov-8 Trail Talon 290
Inov-8 Trail Talon 290. Nejuniverzálnější univerzálka ze všech univerzálek. Přeloženo do češtiny - jedna z našich nejoblíbenějších bot od Inov-8, která snese 50% pevného povrchu a 50% terénu. Relativně široká, díky 8 mm dropu příjemně pohodlná. Máme ji otestovanou na valašských kopcích i v hanáckých polích a musím říct, že podržela i v bahnitých sebězích.
Hoka One One Challenger 5
Hoka One One nás baví čím dál víc a bavíme - li se o univerzálních botách, je tady jejich model Challenger. Stejně jako ostatní boty Hoka nabízí opravdu velice komfortní tlumení. Kolébkový systém, který pomáhá došlapovat na přední část nohy, a který vás při běhu žene dopředu, sice nemusí vyhovovat úplně všem, ale pokud vám padne, máte na nohou skvělou botu na dlouhý závod. Smíšený povrch je pro tuhle botu jako dělaný.
Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max
Nejtlumenější trailovka, jakou Inov-8 zatím vyrobil. Nebude tak rychlá jako ostatní modely, ale u takhle dlouhého závodu vám jde možná spíš o pohodlí, že? Inov-8 Traifly Ultra G 300 Max je vybavená dělenou podrážkou pro dokonalejší došlap, s podrážkou určenou na měkký povrch vybavenou grafenem, díky kterému snese nějaký ten pevný asfalt a šotolinu nebo kamenitý povrch. Tohle je na opravdu dlouhatánské běhy.
Altra Lone Peak
Nulový drop je u Altry něco, na co si musíte zvyknout. Jde to ale rychle a věřte, že její šířku oceníte nejen na dlouhých horských závodech. Asi nejběžněji používanou botou na horské běhy je Altra Lone Peak. Široká, s pevnými obsázkami, dobře tlumená a pohodlná. Jestli máte rádi barefootové střihy, ale chcete si být jistí dobrým tlumením, je Lone Peak skvělá volba.
Chcete vyhrát
Hoka Speedgoat
Už sám název Hoka Speedgoat napovídá, že v DNA této boty je rychlost. Hoka tady ubrala něco málo ze svého legendárního tlumení, aby uvolnila místo rychlosti. Vyšší špunty této boty jsou určeny výhradně pro terénní záležitosti, takže zvažte, jaký bude terén na vaší trase. Zážitek z běhu ve Speedgoat ale stojí za to.
Brooks Caldera
I přes vysoké tlumení a komfort je Brooks Caldera botou, která dokáže i zrychlit. Její tlumení vám zpříjemní každý krok, zároveň návratnost energie je obrovská. I přes svůj masivní vzhled vás bota v terénu podrží a budete mít pocit jistoty a stability. Díky podélnému rozdělení podrážky pod patou, se boty přizpůsobí prakticky jakémukoliv terénu.
Brooks Cascadia
Brooks Cascadia je sázka na jistotu. Zajistí vám komfort jak na ultramarathon, tak na kratší výběhy do terénu. Díky Trail Adapt systému si bota poradí s jakýmkoliv terénem, a i občasné přeběhy přes silnici vás určitě nezaskočí. Poradí si i s ostrými kameny, proti kterým se Cascadia chrání balistickým Rock shieldem, který je vložen mezi dvěma vrstvami tlumící pěny.
Inov-8 Trail Talon 235
Zatímoc Trail Talon 290 unese i težší běžce, Inov-8 Trail Talon 235 skvěle poslouží při nabírání rychlosti. Stejně široká jako její těžší verze, ovšem lehčí, rychlejší a energičtější. Pokud máte naběháno, sáhněte rovnou po ní, běh si užijete a naženete nějakou tu minutu navíc.
Saucony Endorphin Edge
Závodní trailovka? Jedna nová je tu od Saucony. Saucony Endorphin Edge je vybaven karbonovou desku, takže se v ní běhá fakt hodně rychle. Navíc má velmi dobré odvětrávání, takže se hodí i do parného léta. Tohle je bota na bednu.
Další tipy na výbavu ve videu oficiálního českého distributora značky Inov-8:
- boty Inov-8 (Trailfly Ultra G 280, Trailfly Ultra G 300 Max)
- vesty Inov-8
- lahve a kelímky Inov-8
- oblečení Craft (Nanoweight, Active Extreme), Inov-8 (Stormshell)
- hole Leki
- výživa Enervit
- čelovky Silva (Trail Run Free)
Čerstvě na trhu přistála novinka Inov-8 Trailroc 280 (M). Jak si vede v porovnání se svou starší sestrou Inov-8 Trailroc 280 (M)? Kterou byste si měli vybrat a proč? Nutno říct, že obě boty jsou ve své kategorii legendou. Každá však bude sedět jinému běžci.
Inov-8 Trailroc je koncept určený na kamenité stráně. Bota s drobnými špunty rozesetými relativně blízko u sebe krásně drží právě na šutrech a na pevnějším povrchu. Pro hluboké bahno má totiž Inov-8 úplně jiné boty. Trailroc 285 byl od začátku univerzálka, která se vyznačovala především skvělým střihem. Kompaktní, odolná proti nárazům a okopům, pohodlná i na velmi dlouhých tratích.
Od minulého týdne u nás máme nový model Inov-8 Trailroc 280. Název se liší o jediné čísličko, takže by to měla být skoro stejná bota, ne? Chyba lávky. Noová 285 je úplně jiná bota. Sedí sice na stejné podržáce, ale tím veškerá podobnost prakticky končí. Ptali jste se nás, jaký je mezi nimi rozdíl, tak jsme si říkali, že by bylo fajn se jim trochu podívat na zoubek.
Určení
Stejné. Oba modely jsou určeny do pevnějšího trailu, díky 4 mm špuntům posazeným blízko u sebe krásné zvládají kamenité traily i pevný povrch. Ani jedna se příliš nehodí do hlubokého bahna, protože špunty občas mají sklony zanášet se měkkým bahnem a pěkně si v něm hovět.
Vítěz: Nerozhodně
Šířka boty
U konceptu Trailroc to býval docela zásadní parametr. Jako jedna z mála univerzálních trailovek od Inov-8 seděla dobře běžcům i s užšími nárty, ale zároveň nijak netrýznila ty, kdo mají sice nárty širší, ale potřebují jistotu v seběhu v nestabilním terénu. Nový model Inov-8 Trailroc 280 je o poznání širší, přestože jsou oba šity na středním kopytě typu M. Přibyl sice prostor a pohodlí, ale běžci s úzkými nárty bohužel trochu ostrouhali.
Vítěz: Nerozhodně. Trailroc 285 ocení běžci s užšími nárty, Trailroc 280 zase ti se širší nohou.
Svršek
Když byly na trhu boty Trailroc 285 a lehčí verze 270, bylo to jednoduché. Šlo o skoro stejnou botu s tím, že 285 měla pevnější obsázku a celkově malinko robustnější svršek. Nová Inov-8 Trailroc 280 je kompromisem mezi obojím. Svršek má jemnější výztuhu špičky než stará 285, chrání ale lépe svrchní část palce a také je pevná v nejkritičtějším místě - na vnější malíkové hraně. U obou modelů postrádáme kapsičky na návleky.
Vítěz: Tady vede starší model Trailroc 285. Obsázky pevnější, noha jistější.
Tlumení
Měli jsme dojem, že Trailroc 285 je výborně tlumená bota. Novinka Trailroc 280 je ale o něco pohodlnější. Klame sice trochu tělem a tváří se, bůhví jaký nemá drop, ale pravdou je, že oba modely stojí na dropu 8 mm. Rozdílné je množství materiálu v mezipodešvi, který je u novinky Trailroc 280 o pár milimetrů vyšší a na pohodlí je to znát. Když ji obujete, máte dojem, že jste vklouzli do pohodlné silničky.
Vítěz: Novinky Trailroc 280. Rozhodně pro ty, kdo potřebují dobře tlumenou botu
Podrážka
Na začátku jsme sice tvrdili, že boty sedí na stejné podešvi, ale nebyla to tak docela pravda. Ano, obě mají podobně rozmístěné špunty stejné velikosti, obě jsou vyztuženy Meta Plate po celé délce chodidla, ale pozor, nová Trailroc 280 je doplněná grafénem. A to ji hází o kus před starší model. Větší odolnost a lepší grip je přesně to, co na šutrech hledáte.
Vítěz: Trailroc 280, protože grafén.
Celkový dojem
Kdybychom u nás neměli běžce s úzkými nárty, rozhodně bychom tleskali nové Trailroc 280. Je pohodlná, skvěle vypadá, hezky drží na noze i při kontaktu s hladkým povrchem. Běžci s úzkým chodidlem ale začínají mít u Inov-8 smůlu a můžou se tak poohlížet maximálně po botách do hlubokého bahna, na orienťák nebo na spartana.
Vítěz: Nerozhodně. Podle toho, jakou máte nohu.
Jak to dopadlo?
Nečekali jste, že vám řekneme, která je lepší, že ne? Po pravdě musíme říct, že u nás malinko vede novinka, ale možná je to i tím, že jsme nadšení pohodlím a designem. Každá z bot je malinko jiná, proto novou Inov-8 Trailroc 280 doporučujeme běžcům se širším nártem a těm, kteří hledají hodně tlumenou trailovku na dlouhé běhy. Na starší verzi Inov-8 Trailroc 285 ale nedáme dopustit a budeme jí u nás pořád držet místečko pro běžce s užšími chodidly a pro ty, kdo chtějí mít skvělou odezvu terénu.
Většina běžců dospěje do stádia, kdy začne uvažovat o koupi běžeckého batůžku nebo vesty. Jak si vybrat ty správné a podle čeho se rozhodnout?
Odpolední proběhnutí "kolem komína" určitě zvládnete i bez pořádné výbavičky. Jestli vás ale čeká jakýkoliv delší běh, určitě oceníte místo, kam můžete uložit bundu, jídlo, běžecké hůlky, energetické gely, pláštěnku a taky pořádnou zásobu vody. Ve chvíli, kdy vám dojdou kapsy, je čas se poohlédnout po běžecké vestě, ledvince nebo batůžku. Jak si ale vybrat to správné vybavení?
Ledvinka, vesta nebo batůžek?
Běžecké ledvinky
Tohle je varianta, kterou známe spíš ze zimního běžkování. Ledvinky mezi běžci zas tolik nefrčí, protože se člověk na bedrech často dost potí, ledvinky navíc nemají tolik bodů k uchycení jako vesty nebo batůžky a na zádech často skáčou. Jestli vám ale stačí drobnější úložný prostor, můžete o ní pouvažovat. Na co se zaměřit u výběru?
- velikost ledvinky - podobně velké ledvinky jaké byste si vzali na běžky vás budou zbytečně zatěžovat, poohlédněte se po něčem menším,
- široký bederní pás - ledvinka se širším bederním pásem bude dostatečně pohodlná a nebude vás řezat ani při dlouhém běhu,
- snadný přístup - podívejte se na rozložení kapes a vyzkoušejte, jak se vám bude pracovat se zipy.
Běžecké vesty
Vesty jsou skvělá běžecká vychytávka. Oproti batůžkům nabízí mnohem méně místa, na těle je ale prakticky necítíte. Kapsičky vystačí tak akorát na nějakou zásobu vody, na uložení větrovky, klíčů a telefonu. Ideální na náročné běhy nebo na závody. Na čem by vám mělo záležet?
- váha - pro vestičku je zásadní. Lehká vesta vás nikde neomezuje, nepřidává nic navíc. Lehoučké vesty od Salomon S/Lab váží kolem deseti deka.
- počet kapes - raději více drobných kapes než dvě velké. Nebudete muset šátrat v hlubinách a přemýšlet, kam jste co dali,
- hydratační systém - dáváte přednost hydrovaku nebo lahvičkám? Obojí má své výhody i nevýhody, vestičky většinou obsahují spíš měkké lahve, ale najdou se i takové, které mají camelbag s hadičkou. Promyslete, která varianta vám bude příjemnější a všímejte si, jestli má hydrovak ochrannou fólii proti mrazu,
- objem - 5 litrů by vám mělo vystačit i na delší závody, pokud je vestička dostatečně prostorná,
- prodyšnost - hlavně u mužů se vestičky často nosí i na holé tělo nebo jen na tu nejtenčí první vrstvu. Všímejte si proto, jestli má vestička dostatečně prodyšnou síťovinu na exponovaných místech.
Běžecké batůžky
Batůžky se hodí ve chvíli, kdy se chystáte na dlouhý běh nebo třeba horský závod s povinnou výbavou. Batůžky mají oproti vestám víc úložného prostoru, kam uložiště bundu i mikinu, čelovku, vodu, jídlo, termofólii a další nezbytnosti. Jak vybrat batůžek?
- poloha na zádech - oproti klasickým batohům sedí ty běžecké na horní části zad a těsně přiléhají k tělu,
- objem batůžku - rozsah objemů se pohybuje od 3 do 20 litrů, zvolte si ten správný,
- popruhy - běžecké batůžky mají široké ploché a prodyšné popruhy,
- hydratace - většina z nich je vybavena camel bagem nebo lahvemi,
- poutka - dívejte se pečlivě, jestli mají speciální uchycení na běžecké hole, uvidíte, že jestli s nimi ještě neběháte, jednou se k nim propracujete,
- dostatek kapsiček - poohlédněte se po kapsičce na mobil, která by měla být po ruce - pro ovládání hudby i pro přivolání pomoci, kdyby bylo potřeba.
Podle značky
V Best4Run jsme si za 4 roky fungování vyzkoušeli opravdu slušnou řádku batůžků a vestiček. Postupně jsme se dopracovali k těm, které nám sedí nejlépe. Po pravdě - zjistili jsme, že není ostuda vyběhnout ani s batůžkem z obchodního řetězce. Pár jsme jich otestovali a většinou se nemají za co stydět. Technologie tradičních běžeckých značek, jaké prodáváme u nás, jsou ale přece jen propracovanější a materiály také mnohem déle vydrží.
Montane
Batůžky Montane nás překvapily svými skvělými střihy a materiály a získaly si nás na dlouhou dobu. Edice VIA se rozprostírá do velikostí od 5 do 15 litrů, letos jsme ale přibrali i novinku Gecko, které je lehoučká, naprosto minimalistická, ale zároveň má spoustu kapsiček a jednoduché a rychlé zapínání.
Montane má navíc také řadu Woman, která se dokáže lépe přizpůsobit ženským křivkám. Všechny batůžky a vesty jsou vyrobeny z materiálů, které nepohlcují zápach, jsou odolné proti zatrhnutí a jsou optimálně prodyšné.
Inov-8
Vesty Inov-8 jsou v trailovém běhání opravdu profíci a to, co dělají, dělají poctivě. V sekci běžeckých vest a batůžků se nerozmachovali co do šířky sortimentu, ale zůstali u několika málo pečlivě vyzkoušených a do detailu propracovaných kousků.
Prakticky mají v aktuální kolekci tři modely - All Terrain Pro 0-15, Race Elite 10 a Race Ultra PRO. Abyste nemuseli řešit nákup vesty a batůžku, dělají to tak, aby se z vesty dal jednoduše udělat batůžek připnutím přídavné kapsy a naopak.
INSTINCT
Běžecké vesty Instinct byly navrženy pro běžce na Ultra Trail du Mont Blanc. V čem jsou jiné? Jsou minimalistické. A tím myslíme opravdu minimalistické. Dostatek kapes pojímá velmi nenápadná konstrukce, která je navržená tak, abyste na všechno hned dosáhli. Na bundu na zádech i hůlky nad bedry. Výborné na nich je, že je můžete vyzkoušet ještě před tím, než si je koupíte. Jak na to mrkněte do článku #testyourInstinct Otestuj vestu, než si ji pořídíš.
Jak vybrat správnou velikost?
Pro správný výběr batůžku nebo vesty je potřeba zamyslet se nad tím, jaký objem vám bude vyhovovat, a také jakou velikost zvolit. Drtivá většina běžeckých batohů je totiž odstupňována velikostmi, některé jsou navíc přizpůsobeny mužské a ženské anatomii.
Objem běžeckého batůžku
Rozumné batohy a vesty se pohybují v rozmezí od 3 do 15 objemových litrů. Větší než 15 litrové batohy jsou určeny spíš pro dlouhé výšlapy do hor, a přestože může být lákavé, že v nich unesete prakticky všechno, nejsou na běh úplně vhodné.
- do 5 litrů - batůžek nebo vesta, které jsou vhodné na trénink i závod, kde můžete doplnit tekutiny. Vejde se do nich základní výbava - tyčinky, gely nebo jiné jídlo, lehká větrovka, mobil a klíče. Bývají vybaveny dvěma měkkými lahvemi v ramenních popruzích. Místo na camelbag v nich bývá, ale s ohledem na jeho váhu často není součástí.
- do 10 litrů - batůžek, do kterého se pohodlně vejdete i při ultrazávodech. Kromě větrovky je tu místo i na mikinu nebo jinou druhou vrstvu, náhradní ponožky, čelovku, termoizolační fólii, dostatek jídla, příruční lékárničku, záložní zdroj baterek a další nezbytnosti. Takhle velké vestičky a batůžky už zpravidla bývají vybaveny hydrovakem, v těch dobrých je umístěn v termoizolačním obalu, který zajistí, že vám v něm voda nezmrzne ani rychle nezteplá.
- do 15 litrů - tohle už je velikost, která se hodí i na turistiku nebo na dlouhé cyklovýlety. Takhle velký batůžek už je určen prakticky na svačinu pro celou rodinku.
Objem bychom měli, teď je ještě potřeba dát si pozor na velikostní tabulky. Než se pustíte do zkoušení, mrkněte na velikost a pokud vybíráte online tak také na velikostní tabulku. Většinou se velikosti nijak zásadně neliší od klasických velikostí oblečení. Vesta by neměla být přiliš volná, zároveň by ale neměla nikde škrtit nebo táhnout.
Hydratační systém
Hydratace je jeden z hlavních důvodů, proč většina běžců nakonec dozraje ke koupi běžeckého batůžku. Zatímco spoustu drobností si můžete uložit po kapsách, s vodou je to složitější. Běžecké vesty a batůžky obsahují hydratační vak s hadičkou, měkké plastové lahve nebo v lepším případě obojí.
Měkké lahve
Jednoduchá varianta, kterou můžete vzít kdykoliv s sebou a snadno a rychle ji doplníte i na občerstvovačce. Salomon má na lahvičkách kulaté dno, díky kterému se lahvičky dají mnohem snáz zasunout do ramenních popruhů. Většina lahví má objem od 250 ml do 750 ml a do vestiček se dodávají v páru, pokud potřebujete tekutin víc, poohlédněte se po hydrovaku.
Camelbag
Hydrovak, camelbag, camel. Plochá měkká lahev s hadičkou, kterou umístíte do batohu a nemusíte při běhu řešit žádné složité operace. Ty dobré se dodávají s takovou technologií, která zajišťuje smršťování vaku s ubývající tekutinou, a tím pádem zabraňují protivnému šplouchání na zádech. Vesty a batůžky, které jsou připraveny na camelbag jsou většinou vybaveny termoizolační vrstvou, která se postará o to, aby vám voda cestou nezamrzla nebo naopak vydržela dlouho chladná. Oproti lahvičkám je tohle velká výhoda.
Naše tipy
Běžecký batůžek by měl sedět jako druhá kůže. Při zkoušení ho zkuste naplnit větrovkou nebo mikinou a vyzkoušejte, jak vám bude sedět prázdný i plný. Oproti klasický batohům ty běžecké sedí v horní polovině zad, neměly by zavazet pod rameny, měly by být stabilní a neměly by na zádech poskakovat. Všechno důležité byste měli mít po ruce, protože to nejotravnější je, když si najdete svůj běžecký rytmus, lovit na zádech zapadlou tyčinku nebo se zastavit a batoh sundávat. Které batůžky doporučujeme?
Instinct PX 3.1L
Instict PX 3.1L je vesta na odpolední proběhnutí, když si potřebujete někam uložit klíče a vodu. Je velmi lehká a na zádech o ní nebudete vědět. Klíče od auta schováte do kapsy na zádech, tričko nebo lehkou větrovku do kapsy mezi lopatkami, do ramenních popruhů se vejdou dvě 600 ml lahve a zbývají ještě kapsičky na telefon a gel nebo sváču.
Montane Gecko VP+
Už tu o ní byla řeč. Skvělý poměr cena/výkon, to je vesta Montane Gecko VP+. Dost kapsiček, pouto na hole, na které dosáhnete i když máte vestu na zádech a hlavní kapsa otevřená, abyste mohli jen sáhnout dozadu a vytáhnout větrovku, čepici nebo buff. Velmi příjemné překvapení od Montane.
Inov-8 Race Ultra Pro 5 Vest
Klasika od Inov-8. Běžecká vesta Inov-8 Race Ultra Pro 5 Vest s dostatkem kapes, která se pyšní tím, že unese až 5 litry tekutin, pokud je budete potřebovat. Přitom je to stále vestička, která na zádech skoro není cítit. Inov-8 si libuje v dlouhých terénních bězích a takové je i vybavení. Připravené být vám parťákem v dešti, na horách, v mlze, v zimě i v horku.
Čtěte také:
Runner´s World Magazine letos na jaře opět vyhlásili výběr těch nejzajímavějších bot na jaro a léto 2019. Testovací běžci se soustředili na tlumení, flexibilitu, váhu, ale také na prodyšnost. Vítěz? Saucony Triumph ISO 5. A víte co? Ani nás to nepřekvapuje.
Pravidelné žebříky a testování bot z nových kolekcí patří k oblíbeným kratochvílím redaktorů. V Runner´s World to berou opravdu vážně. Více než 200 běžců různých schopností a zkušeností testuje boty, sleduje, jak jsou prodyšné, jak jsou pohodlné, jestli jsou dostatečně flexibilní, kolik váží, jaké mají tlumení. V laboratoři se navíc testují v obtížných podmínkách. Výsledkem je 19 bot, které testovací běžci ve spolupráci s redakcí vybrali jako nejlepší. Najdete tu modely od Nike, Hoka, Asics, Saucony, On Running i Salomon. Pomyslným vítězem se však letos na jaře stal model Saucony Triumph ISO 5.
Co o něm říkají v Runner´s World?
"Tahle bota vás donutí uvažovat o tom, že byste prodali svou postel a spali ve stoje. To všechno díky komfortu, který nabízí." Richard Clarke-Williams, testovací běžec.
V Saucony se u tohohle modelu vykašlali na neustálou honbu za snižováním váhy boty, ale zaměřili se na dokonalý komfort a na to, aby každá jednotlivá součást boty dávala dohromady jedinečný celek. Mezipodešev je tlumená pěnou Everun, jazyk je měkký a pěkně přilnavý, patní část příjemně obejme patu, svršek přilne k noze jako ponožka, běh je přes vysoké tlumení dostatečně responzivní.
Co o něm říkáme my?
Saucony se nám osvědčily pro své pohodlí, příjemnou šířku boty a lehkost, kterou botám dodává pěnové tlumení. Saucony Triumph ISO jsme v loňském roce objednali poprvé, abychom měli skladem alternativu velmi pohodlné boty i pro běžce, kteří jsou vysocí, mají vyšší váhu nebo hledají botu, která by je podržela i při problémech s klouby, po operaci kolen a podobně. Začínali jsme s pánskou verzí.
Když k nám občas přišel běžec, který měl širokou nohu, hledal vysoký komfort a tlumení (často patřil mezi začátečníky), zjistili jsme, že model Triumph padne většině těchto běžců. Díky jemnému svršku je bota nikde netlačila, přizpůsobila se a při došlapu poskytovala až překvapivě dobré tlumení bez toho, aby to byla bota tak zvaně líná.
Letos jsme proto doobjednali i dámskou verzi a vítězství tohoto modelu v britském Runner´s World Editor´s Choice nám jenom potvrdilo, že jde o skvělou botu. Saucony ovšem sbírají vavříny i na své domácí půdě. V USA ve stejném žebříčku zvítězil trailový model Saucony Peregrine ISO. Čtrnáct dní před vyhlášením vítězů jsme ho naskladnili na náš sklad.
Mizuno Wave Knit S1
Hledáte pohodlíčko na dlouhé běhání? Pak je tady Mizuno Wave Knit. Tlumení srovnatelné jako u modelu Mizuno Wave Sky, lehoučký svršek a stabilní patní část. Tohle je bota, kterou ocení i běžci, které trápí problémy s klouby.
Mizuno Wave Rider 22
Klasika od Mizuno v nových barvách. Mizuno Wave Rider 22 patří k nejprodávanějším silničkám od Mizuna, tohle rodinné stříbro letos vyšlo už ve 22. edici. Ideální bota na trénink i závod, dobře tlumená, ale vhodná i na maratony, půlmaratony nebo jiné závody, kde chcete nahnat nějakou minutku navrch.
Mizuno Wave Sky 2
Starší bráška Mizuno Wave Knit letos na jaře v modrých barvách. Tuhle botu si nemůžeme vynachválit pro těžší běžce, pro běžce po operacích nebo úrazech, pro začátečníky. Je totiž perfektně tlumená a postará se o vaše klouby a svaly tam, kde technika nestačí.
Asics Gel Nimbus 21
Letošní luxusní kolekce Asics Gel Nimbus 21 nám vyrazila dech. Elegantní černou, zlatou a stříbrnou na těchto botách navíc doplňuje vlastní kolekce opravdu vychytaného oblečení. Nimbusky patří k nejpohodlnějším silničkám, střižené na štíhlejší nárty.
Asics Gel Cummulus 20 LE
Asics GEL Cumulus LE letos přináší o něco širší střih, než jsme byli u Asics zvyklí. Tahle bota se hodí na silnici, je výborně tlumená a letos navíc vyšla ve stejném provedení pro ženy i muže. To kdybyste chtěli s parťákem ladit.
Asics Dynaflyte 3
Naše oblíbené lehoučké Asics Dynaflyte 3 už mají tři roky (!). Tohle je první bota, která kdy byla tlumena pěnou FlyteFoam, která ji dokázala výrazně odlehčit. Prodyšná, ve špičce dostatečně široká, tlumená tak akorát. Tahle bota je vhodná pro běžce, kteří hledají nový zážitek z běhání.
Salomon Speedcross 5
Trailovky. Mezi nimi letos oslavovaná Salomon Speedcross 5. Testovali jsme na horách i v dolinách, na ledu, v bahně i na šutrech a musíme říct, že se osvědčla. Zásoby ze skladu mizí před očima.
Salomon Ultra PRO
To, co se loni povedlo Salomonu předvést v S/Lab Ultra letos přenesli také do klasických modelů. Díky tomu je to Salomon Ultra Pro. Bota do měkkého terénu, která využívá adaptivní technologii šněrování.
Salomon Sense Pro 3
Salomon Sense PRO 3 patří k absolutním klasikám. ContaGrip podešev podrží i v hodně náročném terénu. Ideální na jarní proběhnutí v lese, po loukách, po polích a mezích.
Inov-8 Roclite 290 (M)
Inov-8 Roclite 290 letos dostal do výbavičky Grafén, který Inov-8 poprvé představil v modelu Terraultra G 260. Díky němu boty skvěle drží, mají odolnější podrážku a jsou velmi responzivní. Nové šněrování, nové barvy našeho oblíbeného modelu na led i do bahna.
Inov-8 Trail Talon 235
Inov-8 letos také udělal radost všem princeznám, které se nebojí trailového běhání. Inov-8 Trail Talon 235 je minimalistická bota s nízkým tlumením, kterou máme otestovanou v bahně i na silnici. Do terénu i na pevný povrch se hodí 50 / 50 a užijete si s ní spoustu srandy.
Saucony Peregrine ISO
V Best4run novinka. Saucony Peregrine ISO nás dostaly střihem, který skvěle sedí v oblasti nártu, a zároveň poskytuje dostatek prostoru ve špičce. Tahle bota má opravdu výjimečný grip a podrží vás v těžkém terénu. Kromě toho, jak už jsme si u Saucony zvykli, se na ni nemůžeme vynadívat. Pozor, je to vítěz Editor´s Choice Runner´s World pro jaro 2019 v USA!
Běhání, hory, turistika, kempování, lezení. Jakmile se setmí, potřebujete na všechny tyhle sporty pořádnou čelovku. Otázkou je, jestli chcete čelovku dobíjecí nebo na baterky. Výhody a nevýhody jedněch i druhých jsme shrnuli v tomto článku.
Čelovky, se kterými se nejčastěji vydáváme na cestu? U nás rozhodně PETZL. Značka na jejímž počátku stál pionýr speleologie Fernand Petzl svítí už od roku 1973 na nejedno dobrodružství ve tmě. Může vás provázet na všechny noční i ranní běhy, na túry za východem slunce i do hlubin roklí a skal. Nebo prostě svítit večer u stanu, až si budete dávat s kamarády pivo a k tomu chleba se salámem. Vyberte si ale takovou, která bude vyhovovat všem vašim nárokům. Začít můžete třeba u baterek.
Jas a režimy svícení
Vyměňovací baterie nabízí jediný režim svícení - STANDARD Lighting. Jas čelovky postupně ubývá úměrně vyčerpáváním energie ze zdroje.
Oproti tomu nabíjecí články, která najdete třeba v čelovkách Petzl Actik Core nebo Petzl Reactik+ nabízí režimy CONSTANT Lighting nebo REACTIVE Lighting. CONSTANT Lighting je režim, kde je jas čelovky po celou dobu stejný a teprve těsně před vyčerpáním energie z baterky se rapidně sníží. REACTIVE Lighting je asi nejsofistikovanější režim, který jas přidává a ubírá podle potřeby, například když se podíváte do mapy nebo na hodinky. Jednotlivé režimy docela jednoduše ilustrují PETZLovské grafy.
Výdrž
Vyměnitelné baterie jsou známy tím, že díky klesajícímu jasu vydrží svítit o něco déle. Nejvyšší jas však čekejte jenom na začátku.
Nabíjecí články v čelovkách PETZL mají sice o něco kratší výdrž, posvítí vám však stabilněji.
Dostupnost zdroje
Největší výhodou výměnných baterek je jejich snadná dostupnost. Můžete jich mít pár v kapse na 14 denní trip v horách nebo je koupíte na každé benzínce i ve vesnické večerce.
Dobíjecí články jenom tak nevyměníte, stojí jako půlka celé čelovky a rozhodně nejsou dostupné tak snadno jako klasické tužkovky. Můžete sice mít pár do zásoby, ale koupíte je jedině ve specializovaných obchodech. Při nabíjení budou potřebovat pár hodin.
Maximální výkon
Vyměnitelné baterky - pokud po čelovce požadujete maximální výkon, budete muset baterky velmi často vyměňovat.
Nabíjecí články vám poskytnou maximální výkon po celou dobu svícení. Po použití je navíc můžete dát zase nabít a budou připraveny na příští dobrodružství.
Odpad
Běžné baterky použijete jednou a pak je budete muset vytřídit a koupit nové.
Nabijecí článek v čelovce je k přírodě mnohokrát šetrnější.
Samovybíjení
Vyměnitelné baterky jsou konstantní i ve chvíli, kdy dlouho ležely ladem.
Nabíjecí baterie pomalu ztrácí energii i ve chvíli, kdy je nepoužíváte. U PETZLu doporučují nabíjet je každé tři měsíce nenechávat je zcela vybité.
Použití v chladu
Výměnné baterky mrznou rychle a energii v chladném počasí snadno ztrácí.
Nabíjecí baterky, především ty lithiové, dokáží udržet výkon i v chladu. Pokud je ale chcete použít v mrazu, doporučujeme nechat je chvíli předtím pěkně v teple. Při použití je pak pokud možno dostaňte do blízkosti zdroje tělesného tepla.
Velikost
Výměnné baterky do čelovek patří většinou v setu ve 2 nebo 4. Tím pádem zaberou víc místa a také víc váží.
Dobíjecí články jsou pěkně sbalené na cestu, jsou lehčí a kompaktnější.
Výsledek?
Nedá se říct, že by jedna nebo druhá varianta byla o moc lepší než druhá. Pokud chcete čelovku použítvat pravidelně a intenzivně, zvolte čelovku s dobíjecím jádrem. Pokud ji chcete používat příležitostně párkrát za rok, sáhněte raději po čelovce s výměnnými baterkami. A pokud chcete opravdovou svobodu, je tady HYBRID Concept, tedy obojí v jednom. U čelovek PETZL je poznáte právě podle symbolu blesku a označení Hybrid Concept. Za nás? Rozhodně se hodí investovat do čelovky označené Core, která má nabíjecí článek, ale zároveň je to hybrid. Až si vyrazíte na Horskou výzvu a zjistíte, že jste to nenabili, bude to vaše jediná záchrana. A neříkejte, že se vám to nemůže stát.
Hromady prašanu a čistá radost při běhu z kopce nebo naopak trápeníčko na zasněžených chodnících? Vybrali jsme 10 nejlepších běžeckých bot, které vás podrží v jakémkoliv zimním počasí.
Až se budeme v létě koukat na fotky z letošní zimy, asi tomu neuvěříme. Hromady sněhu na horách, v ulicích, na polích, prostě všude. Dokonce i tam, kde sníh léta nebyl. Jeslti existuje větší radost než běžet dolů zasněženou pěšinkou z nějakého pořádného kopce a vědět, že když sebou praštíte, bude to do měkké sněhové peřiny, pak sem s ní.
Se sněhem ale přichází také každoroční otázka - co si obout na běhání, aby to neklouzalo, dobře drželo a abych v tom nezmrznul? Abyste si mohli zimní běžecké radovánky užít dosyta, vybrali jsme pro vás 10 modelů bot, které vás podrží v hlubokém sněhu, na zledovatělém povrchu i na uklouzaných městských nábřežích a stezkách.
Inov-8 Oroc 270 (2)
Inov-8 Oroc 270 jsou extra úzké boty (Kopyto 2 z 5), které podrží. Jejich největší výhodou je dvouhřeb, který se stará o to, abyste měli větší pohodlí při došlapu na jakkoliv tvrdém povrchu. Pevná obsázka a svršek z balistického nylonu. O něco širší bráškové jsou Inov-8 Oroc Ultra 290 na kopytě 3.
Inov-8 X-Talon 230 (P)
Famózní bota Inov-8 X-Talon 230 na 8mm vysokých špuntech. Ušitá na úzkém kopytě typu Precision se hodí pro štíhlé nohy. Je lehká, vybavená neklouzavou podrážkou Sticky Grip a také příjemně padnoucími výztuhami proti okopu nebo oděru. Díky štíhlému profilu boty krásně drží při změnách směru nebo v hlubokém bahně.
Inov-8 X-Talon 260 (S)
Inov-8 až donedávna nenabízel moc širkou škálu bot na širokém kopytě určených do těžkého a měkkého terénu. Naštěstí před pár lety přišly na svět Inov-8 X-Claw a teď už i Inov-8 X-Talon 260. Kopyto Standard a širší 8 mm špunty jsou určeny i těžším běžcům. Skvěle drží ve sněhu a v bahně, svršek z balistického nylonu mírně odpuzuje vodu.
Inov-8 Roclite 290
Inov-8 Roclite 290 (M) je koncept, který se Inov-8 opravdu povedl. Středně široké kopyto krásně drží nohu i v náročném terénu, široké špunty poskytují dostatečně pohodlný došlap, ale zároveň skvěle odvádí nečistoty z podrážky. Je to taková celoroční univerzálka do ošklivého počasí, kterou ale můžete vzít i na výšlap do Tater nebo Alp.
Inov-8 Roclite 275
Inov-8 Roclite 275 je tlumenější bráška modelu Roclite 290. Malinko širší a pohodlnější model, který má stejné určení, ale bude vyhovovat i těm, kdo chtějí na dlouhých i krátkých trasách jistotu a pohodlí.
Inov-8 Arctic Talon 275 (P)
Ušité na úzkém kopytě jsou i Inov-8 Arctic Talon 275 (P). Nabízí však přece jenom o kousek víc místa, vyšší gramáž a celkově více pohodlí na dlouhé běhy v horách, ve sněhu, na ledu nebo v bahně. I tady se Inov-8 nebál použít balistický nylon pro svršek a 16 tvrdokovových hřebů proti skluzu.
Inov-8 Mudclaw G 260
Grafenová superresponzivní bota do nejhnusnějšího terénu, to je Inov-8 Mudclaw G 260. Je úzká, takže nohu krásně drží, má velmi odolný svršek, který zvládne i OCR, orienťák nebo jiné náročné běhy, má špunty, které budou držet i v hlubokém bahně. A díky grafénu má také lepší přilnavost na kluzkém povrchu. Offroad jako dělaný.
Hoka One One Speedgoat
Hoka One One je značka proslulá kvalitním tlumením. Hoka One One Speedgoat sice působí robustně, ale je lehoučká a přitom pevná. Bota určená do trailů, kde nevíte, co vás čeká. Špunty jsou středně vysoké, takže zvládnou i menší podíl pevného povrchu, ale jako doma jsou na skalách, v bahně a ve sněhu.
2 vychytávky na závěr
Tak a teď co s tím, když se vám nechcete kupovat boty s membránou? Chtěli byste mít prostě jedny trailovky na léto i na zimu, že? Jednou z variant jsou návleky na boty a k nim ponožky s příměsí merina. Nebude vám padat sníh do bot seshora a merino se postará o to, aby byly nohy v teple i ve chvíli, kdy máte v botě vlhko.
V záloze máme také nepromokavé ponožky DexShell. Nevěřili jsme tomu, protože vypadají jako běžné tlusté ponožky. Vzali jsme je do Jeseníků a prošli se sněhem i potokem. Fungovalo to. Recenzi najdete v článku Jak moc nepromokavé jsou nepromokavé ponožky DexShell?
Už více než 40 let vyrábí švédští Craft ty nejlepší kousky funkčního oblečení, jaké známe. Tvrdí totiž, že neexistuje jedno funkční prádlo na všechny sporty, období a aktivity. Jak se ale vyznat ve všech těch názvech? Přinášíme vám malého průvodce. Uvidíte, že je to vlastně docela jednoduché.
Craft dělí svoje funkční oblečení do 12 kategorií. Každá z nich je určená pro jiný typ sportovní zátěže, počasí a odvod vlhkosti. Stačí se tedy zamyslet nad tím, jaké bude počasí, až vyrazíte, jak moc se budete hýbat a jak se u toho asi budete potit. Skvělé je (a to máme vyzkoušeno), že i materiály do těch nejextrémnějších teplot schnou opravdu extrémně rychle. Až se po výběhu na zimní kopce zastavíte na polívku v horské chatě, nebudete muset sahat do batohu pro suché tričko. Za deset minut nebudete vědět o tom, že jste se cestou nahoru nějak zapotili.
Craft Active Extreme X
První vrstva určená pro tréninky a sporty s vysokou intenzitou v arktických podmínkách. Často doplněná o neprofukovou vrstvu WIND.
Craft Active Intensity
Funkční prádlo, které se dá využít napříč všemi sezónami. Skvěle odvádí pot, výborně sedí na těle a bude se hodit jak na jarní a podzimní běhání, tak na letní výšlapy do hor nebo zimní běžky.
Craft PRO Wool Extreme X
Extra funkční první vrstva, která kombinuje 80 % polyamidu a 20 % merino vlny. Vysoce prodyšné i pro aktivity s vysokou intenzitou, hřeje i za vlhka, odolné proti zápachu.
Craft PRO Dry Nanoweight
Neuvěřitelně lehké termoprádlo s okamžitým odvodem potu a skvělou prodyšností. Jako byste na sobě nic neměli. Dokonalé na léto nebo jako první vrstva pod dresy.
Craft ADV Warm Intensity
Nejteplejší řada funkčního prádla pro zachování tepla i když se tolik nehýbete. Ideální do mrazů, na lyže, na běžky i na běhání. A ten design je lahůdka.
Craft ADV Wool Merino
Celý den venku? ADV Wool Merino obsahuje 42 % merino vlny, která se postará o to, abyste byli v suchu a teple, ale také abyste tričko mohli nosit několik dní po sobě bez starostí ze zápachu.
Craft ADV Cool Intensity
Nejlepší varianta na letní sportování nebo jako podklad pod dres nebo cyklodres. Velmi rychle odvádí pot a v létě dokáže tělo ochladit.
Craft CORE Wool Merino
Termoprádlo do mrazu se 42 % merino vlny získané etickým způsobem. Na túry, skialpy, lyže, běhání ve sněhu a všechny dlouhé outdoorové aktivity.
Craft CORE Warm
Pro aktivity s nižší intenzitou pohybu i v mrazivých podmínkách. Tohle chcete mít na sobě při cestě otevřenou čtyřsedačkou nahoru na sjezdovku.
Craft CORE Dry
Řada prádla a termoprádla doslova pro každodenní nošení. Jako spodní tričko, jako horní tričko i jako spodní prádlo. Rychle schne a dobře odvádí pot.
Craft CORE Dry Active Comfort
Základní funkční tričko, které se bude hodit od jara do podzimu. Rychle odvádí pot a bude se hodit do mírně chladného počasí.
Craft Cool Mesh Superlight
Termoprádlo i do těch největších veder. Efektivně dostane pot od těla i ve 30° stupňových vedrech. Na kolo, na běhání, na badminton, tenis do fitka bez něj nemůžete.
Jak si vybrat dobré ponožky na zimu? K čemu mi budou dobré merino ponožky? Nebude mi zima v kompreskách? A na co jsou neoprenové ponožky? Jestli vás trápí podobné otázky, čtěte.
Nepromokavé, neoprenové, s merinem, podkolenky nebo ponožky - jak se v nich vyznat?
Náš kolega Martin si nedávno vyběhl na svůj klasický canicross okruh se svými dvěma ridgebacky. Večer píše: "Jak jsem zkušenej, tak jsem blbej. Vzal jsem si snad ty nejhorší ponožky, co mám. Teď mám úplně spálený nohy." Člověk by řekl, že už by mohl mít trochu rozum. Venku bylo vlhko, v lese mokré a kluzké listí a na opasku měl připnuté dva 30 kilové psy.
A co udělaly obyčejné bavlněné ponožky? Namočily se, shrnuly se všude, kde měly jen trochu vůli, začaly dřít a byly z toho krásné puchýře.
Co s tím? Odpověď je jednoduchá. Používejte dobré běžecké ponožky nebo podkolenky. Jak je vybrat?
- Velikost - přesně na míru. Ponožky si nekupujte větší ani menší. Větší se vám budou shrnovat, menší vás budou škriti.
- Výška- rozhodně ne kotníčkové ponožky. V zimě vás může potkat prochladnutí achillovek, se kterým se můžete vyšachovat z tréninku na několik měsíců.
- Střih - ideální jsou takové, které mají anatomické tvarování pro plevou a pravou nohu, výstelky na špičkách a patách.
- Materiál - tohle je trochu složitější otázka. Na výběr je z přírodních vláken i umělých materiálů, ale vždy by měly mít příměs elastanu nebo spandexu, aby byly pružné.
Proč chtít merino ponožky
Asi už jste na ně narazili. Ponožky s merinem jsou tak trochu "chlupatější" než klasické sportovní ponožky. Zatímco dřív merino znamenalo dost kousavý zážitek, díky příměsím dalších materiálů už je to dneska velice pohodlný materiál. Zásadní jsou však jeho termoizolační vlastnosti.
Merino ponožky od Inov-8 používáme v Best4Run už několik let
Merino pochází z vlny australských oveček, které se tam pasou v horách a na stepích. Jejich vlna se stříhá 1x ročně a vlákna z ní patří k nejdokonalejším materiálům na světě.
- prodyšnost - merino dokáže pojmout o 30% víc vlhkosti než je jeho vlastní objem, zatímco umělá vlákna jsou na nějakých 5%. Díky tomu rychle odvádí vlhkost od pokožky a nestudí ani ve chvílích, kdy je mokré.
- stálá teplota - v létě chladí a v zimě hřeje. Díky pórovitosti vláken dokáže udržet stálou tělesnou teplotu.
- odolnost proti pachům- díky pórům na povrchu vlákna se uvnitř mnohem hůř množí bakterie. Díky tomu vlákno nepříjemně nezapáchá a jeho nositelnost mezi praním je mnohem delší než u syntetických materiálů.
- uv filtr - merino přirozeně chrání proti UV záření.
Jestli hledáte alternativu k nákupu bot s goretexem nebo jinou membránou, je merino docela zajímavým řešením. Nezabrání sice vodě aby se vám dostala na kůži, rozhodně ale neprochladnete.
Kompresní ponožky a podkolenky
Podle nás v Best4Run je tohle ideální volba. Kompresky se dělají v zateplené verzi s merinem nebo v klasické variantě. Kompresky mají tu obrovskou výhodou, že jsou...no, prostě kompresní. Kompresky CEP mají kompresi postupnou, která se mírně snižuje směrem k srdci. Zajišťují optimální cirkulaci krve a tím pádem i lepší okysličení svalů při námaze. Svaly jsou méně otřesené při došlapu a rychleji regenerují. Navíc si můžete být naprosto jistí, že se postarají o to, abyste měli achillovky v teple. Kdo už s tím někdy problém měl, určitě by to nerad opakoval.
CEP umí nejenom dobré kompresky se stupňovitou kompresí, ale také kompresky a ponožky s merinem.
A taky k nim mají luxusní mikiny, čepice, rukavice nebo kalhoty.
Jak vybrat kompresky?
Kompresky nevybírejte podle velikosti chodidla, jako jste zvyklí o běžných ponožek. Aby byla komprese účinná, je potřeba vybrat velikost, která bude odpovídat obvodu vašeho lýtka. Změřte ho proto v nejširším bodě a podle tabulky velikostí CEP si vyberte tu správnou. Pokud jste na velikosti hraniční, zvolte vždycky tu menší. Nemusíte se bát, že byste se do podkolenek nevešly, ale zároveň vám taková velikost zajistí účinnou kompresi.
Náš tip: Na zimu můžete vyzkoušet ponožky nebo podkolenky s merinem. Mají stejné vlastnosti, jaké jsme popsali výše.
Kompresky patří k tomu nejlepšímu, co můžete v běžeckém šatníku mít. A nejen v běžeckém. Skvěle poslouží na lyžích a prkně, na kole nebo když se vydáte na túru do hor. Výborně pomáhají také unaveným nohám po celodenním stání nebo při cestování.
Neoprenové ponožky
Když nám poprvé dorazily do obchodu neoprenové ponožky OAK Socks, docela nás pobavily svým vzhledem. Vyzkoušeli jsme je ale na trailech, na běžkách a při turistice a musíme říct, že se prostě osvědčily. Neopren sice propustí vodu k tělu, ale tak jako neoprenové kombinézy dokáže zahřát i za vlhka. Ponožky skvěle sedí na noze, díky tloušťce neoprenu poskytují příjemnou měkkou výstelku pod chodidlem a můžete s nimi běhat i hlubokým bahnem v teplotách, které se blíží nule, bez toho, abyste prochladli.
Neoprenky OAK Socks vymysleli švédští orientační běžci do bahna a slatin.
Přestože vypadají relativně robustně, neměli jsme problém obout je do běžné velikost bot, kterou používáme. Ploché švy zajistí, aby vás ponožky nikde nedřely ani při opravdu náročných bězích nebo túrách. Teď už je bereme všude s sebou. Člověk nikdy neví, kdy se změní počasí a bude potřeba nohy trochu zateplit. Ve vlhku z nich totiž chodidla ztrácí až polovinu tělesné teploty, a to velmi rychle. V kombinaci s chladným počasím to bývá kámen úrazu nejednoho běžce.
Nepromokavé ponožky s membránou
Není to tak dávno, co jsme objevili nepromokavé ponožky s membránou od značky DexShell. Nevěřili jsme tomu, ale opravdu nepromoknou. Tady si můžete přečíst, jak jsme je testovali v jesenických horských potocích.
Nepromokavé ponožky na běhání? Nevěřili jsme tomu, tak jsme je otestovali v potocích Jeseníků. Fakt to funguje.
Jak to funguje?
Skládají se ze tří vrstev:
- Vnější vrstva - chrání membránu a zajišťuje rychlý odpar vody
- Membrána Porelle - nejdůležitější prvek ponožky. Značková hydrofilní membrána, která vyniká prodyšností, nepromokavostí a odolností.
- Vnitřní vrstva - na zimu s příměsí merina, které krásně hřeje a funguje jako štít proti zápachu.
Ponožky se krásně vlezou do bot, takže nepotřebujete větší obutí. Zároveň vyřeší problém mokrých nohou těm, kdo nechtějí mít na zimu boty s GoreTex nebo jinou membránou.
Prodyšné a nepromokavé. Takové vlastnosti jsme u DexShell ani nečekali.
Detaily, které mohou být zásadní
Na závěr pár věcí, které je dobré u ponožek pohlídat, abyste si podzimní a zimní běhání užili v klidu bez pocitu ledových nohou, bez puchýřů a bez otlačenin.
- široký lem - vybírejte ponožky, které mají dostatečně širokou manžetu u kotníku. Díky se ponožky nebudou shrnovat, nohu nebudou škrtit a postarají se o to, aby vám do ponožek nezapadlo jehličí nebo písek.
- hustota materiálu - zatímco letní běžecké ponožky můžou být frajersky prodyšné, u těch zimních si pohlídejte hustotu tkaní. Čím pevnější ponožka je, tím víc vás bude hřát a postará se o komfort při došlapu.
- předtvarovaná pata a špička - tu mají snad všechny správné běžecké ponožky. Pomůže vám nohu v ponožce pěkně zafixovat a získat stabilitu v botě.
Martin, kterému slezly puchýře po 10 dnech už dneska ví, že bude běhat v ponožkách od Inov-8. Jestli nechcete být jako Martin, pečlivě si vyberte, v čem budete na podzim a v zimě běhat. Ani sebelepší bota totiž nedokáže vyvážit efekt nekvalitních ponožek.
Přišel podzim a s ním dešťové přeháňky, lijáky, mlhy, bouřky a ranní námraza. Jako správný běžec nevěšíte běhání na hřebík, ale naopak hledáte správnou obuv do podzimního marastu. Pojďte se s námi podívat na boty, které vás při běhu podrží.
Co by měla bota do bahna umět?
- Rozhodně by měla mít pořádný vzorek. Na svoje oblíbené silničky, se kterými v létě nabíháte objemy proto rovnou zapomeňte.
- Měla by mít vzorek, který dobře odvádí bahno. Tohle oceníte ve chvíli, kdy poběžíte po nějakém pěkně mazlavém bahníčku a z boty se vám neudělá jedna velká koule s hladkou podrážkou.
- Membrána? Nemyslím si. Tohle hodně dobře zvažte. Pokud chcete mít nohu v absolutním suchu, nízká běžecká bota s membránou vás stejně nevytrhne. Vlhkost sem vnikne jinudy a nebude mít kudy utéct.
- Hřeby se budou hodit spíš na led. Do bahna je nejspíš tak úplně potřebovat nebudete.
A to je vlastně všechno. Stejně jako u všech ostatních běžeckých bot platí, že byste měli vybírat pečlivě a mít na rozhodování dostatek času. Promyslete si proto, v jakém terénu budete běhat, jestli vás čeká bahno, sníh nebo led a pak si boty pořádně vyzkoušejte. Sáhli jsme do našeho Inov-8 botníku, abychom se podívali, co nám může tahle značka nabídnout v podzimním počasí.
Málo bahna, trochu měkko
Pro běžné podzimní výběhy se hodí mít v botníku nějakou terénní univerzálku, která s vámi zvládne popobíhání po městě, po asfaltu, po lesních a polních cestách i nějaké to bahno. Ideální bota je taková, která vám dovolí 30-50% tvrdého povrchu, protože i na podzim se určitě potkáte s pevným povrchem, na kterém byste si jiné modely asi rychle odrovnali.
Takové jsou třeba Inov-8 Trail Talon. Dostatečně široká bota, skvělá univerzálka, pohodlná a mezi běžci velice oblíbená. Vystačíte si s ní po celý rok. Testovali jsme ji v bahně i na asfaltu, z kopce i do kopce a musíme říct, že patří mezi takové "malé černé" naší běžecké výbavy. Prostě jedinečný kousek, který se vám rozhodně odvděčí.
Mokré listí, les a šutry
Jestli necháváte asfalt a pevný povrch za sebou, sáhněte po trailové botě, která má o něco výraznější vzorek a široké pohodlné "špunty". Podrží vás i na hladkých plochách, větvích, kamenech nebo listí, a zároveň vám umožní pohodlný a přehledný běh v terénu. V této kategorii máme dva favority. Jednak je to dlouho očekávaný Inov-8 TrailRoc 285 a Inov-8 TrailRoc 270 a také nová stálice Inov-8 Roclite 290 a 305.
Inov-8 TrailRoc se letos vrátil na trh po několika letech a přináší několik inovací. Nový svršek, přepracovaná podrážka, nové materiály. Bota určená především běžcům v náročném terénu, kteří nemají čas koukat pod nohy nebo kde co lítá. Jsou určeny především na tvrdý povrch, skály a kameny a nabízí dostatek pohodlí i pro širokou nohu.
To, co chybělo krosařům s užšími chodidly, teď nabízí náš oblíbený model Inov-8 Roclite 290. Bota šitá na středně širokém kopytě poskytuje pohodlí na dlouhých bězích, na noze skvěle sedí, podrážku má vybavenou protiskluzem a vůbec je to superman mezi terénními botami. Testovali jsme ji na sněhu, na ledu, na zmrzlých kořenech i v bahně a nikdy nezradila.
Bahno bažinovité
A nakonec naše nejoblíbenější kategorie. Bahno, které už pomalu připomíná bažinu. Ať už se s ním potkáte na jediném úseku nebo si ho užíváte po celou dobu, je dobré mít s sebou pořádné traktory, které si s ním poradí. Ideálně takové, které jsou lehké a prodyšné a o kterých ani nebudete vědět. I takové máme.
Řeč je o Inov-8 X-Talon 225. Boty, které milují orientační běžci, canicrossaři i sparťani. Prostě všichni, které cestou čeká nějaká ta polízanice. Lehoučké boty se svrškem z balistického nylonu něco vydrží, dokáží se bez problému prokousat měkkým bahnitým terénem, nečistoty z podrážky okamžitě odvádí pryč a zajišťují tak bezkonkurenční grip za jakýhkoliv podmínek.
Zatímco Inov-8 X-Talon 225 patří mezi nejužší boty v nabídce Inov-8, jeho brácha Inov-8 X-Claw 275 je určen robustnějším běžcům. Na širokém kopytě poskytuje stejné vlastnosti jako X-Talon, navíc je o dost pohodlnější a unese i těžší kalibry. Najdete ho ve variantách chill (na léto) nebo thermo (na zimu).
Jak je vidět, není nutné odkládat na podzim běhání k ledu. S pořádnou výbavou si podzimní a zimní výběhy skvěle užijete, v třeskutých mrazech, po silných lijácích nebo v husté mlze si navíc budete připadat jako opravdový borec, ať už máte v nohách pět nebo sto kilometrů.