Sleva 10 % s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené ✨ v prodejně 🏬 i na e-shopu 🛍️

Boty a vybavení na běhání, Strana 5

Proč milujeme kompresky?

Jak vybrat kompresní podkolenky? A k čemu jsou vůbec dobré? Hodí se i pro začínající běžce? V tomhle článku najdete všechno, co jste chtěli vědět o kompreskách, ale neměli jste se koho zeptat.

Možná až trochu nekriticky obdivný titulek. U kompresek ale opravdu máme důvod používat emotivní slova. Pořád dokola se totiž přesvědčujeme, že trénink s kompreskami prostě má spoustu výhod. Kromě toho, že v nich vypadáme jako šviháci, nás po tréninku nebolí nohy a svaly se rychleji regenerují. Proč tomu tak je? 

Kompresní podkolenky neboli kompresky, jak jim my běžci familiárně říkáme, teď najdete v nabídce téměř každého výrobce sportovního oblečení nebo vlastně oblečení vůbec. Nabízí je řetězce pod svými privátními značkami, nabízí je firmy specializované na kompresní oblečení, ale i módní značky. 

 115747855_3488777111132275_2762307789134771385_o

Kolem kompresek je teď prostě dost povyku. Musíme ale říct, že je to povyk dost oprávněný, protože: 

  • zlepšují průtok krve - kompresní profil pleteniny zvyšuje krevní oběh. Díky tomu svaly dostávají více kyslíku, rychleji se odvádějí toxiny (např. laktáty) a tím se výrazně urychluje regenerace svalů,
  • stabilizují svaly a snižují otřesy - kvalitní kompresky se umí postarat i o aktivaci svalového napětí. Při běhu tak získají lepší stabilitu a kontrolu nad celým pohybem,
  • starají se o termoregulaci - díky propracovaným technologiím umí odvádět vlhkost na povrch podkolenky a starat se o tepelný komfort běžce,
  • pomáhají regenerovat - díky vhodnému okysličení, odvodu toxinů a správné termoregulaci se svaly dokáží rychleji regenerovat,
  • pomáhají při bolestech - ať už máte unavené nohy po náročném tréninku, po cestě letadlem, trápí vás žilní problémy nebo jste byli celý den na nohou, kompresky se postarají o rychlé řešení problému. 

Jak vybrat kompresní podkolenky? 

cep-menu-laufen-compression-neon-socks-passgenaue-polsterung 

Na trhu je teď výrobků opravdu spousta. Jak se v nich vyznat? Rozhodně byste si měli vybrat takové kompresky, které mají postupnou kompresi, jsou bezešvé, nemají pevné lemy pod kolenem, které by vás mohly svírat, mají propracovanou patu a špičku, odvádějí pot a na noze dobře sedí. Na co se zaměřit? 

  • Stupňovaná komprese - tu u kompresek za stovku prostě nenajdete. Stupňovaná komprese znamená, že je tlak ponožky silnější v oblasti chodidel a kotníků a směrem ke koleni se snižuje. Díky tomu mohou podkolenky zajistit správnou cirkulaci krve. Zatímco zdravotnické výrobky mají pevně daná pravidla, kterými se komprese musí řídit, u sportovních výrobků tyto normy nejsou,
  • tvar a design podkolenky - podkolenky by neměly mít švy, které by vám mohly způsobit puchýře a otlaky. Pod kolenem by neměl být pevný šev, který by vám nohu svíral a krevní oběh by spíš blokoval než aby ho podporoval,
  • správná velikost - u kompresky nejdůležitější faktor. Nedá se totiž nosit ani velká, ani malá. Kompresní podkolenky se vybírají podle obvodu lýtka, ne podle velikosti chodidla. V běžecké speciálce by měli mít k dispozici i testovací sadu, díky které si můžete podkolenky vyzkoušet,
  • výrobce se zkušenostmi - vybírejte si takové výrobce, kteří mají zkušenosti s kompresními výrobky. V Best4Run jsme si vybrali firmu CEP, která ma za zády německého výrobce zdravotnických materiálů medi,
  • roční období a typ běhu - zatímco v létě budete opravdu rádi za odlehčené podkolenky typu Ultralight, v zimě nejspíš dáte přednost podkolenkám s Merino vlnou. Většina výrobců také nabízí kromě podkolenek i návleky, které oceníte třeba při duatlonu nebo triatlonu. 

Když kompresky oblečete poprvé, bude to nejspíš trochu zvláštní pocit. Několik prvních tréninků si taky budete muset zvykat na pocit pevnějšího sevření lýtka, než na jaký jste dosud byli zvyklí. Na kompresi si však noha rychle zvykne a pocit lehkosti a rychlou regeneraci už asi nebudete chtít jen tak za nic vyměnit. 

Jak oblékat kompresní podkolenky? 

Obléct kompresky chce trochu cviku nebo dobrou radu. Jednu pro vás máme. Nezkoušejte je navlékat jako normální ponožky nebo podkolenky, protože byste se u toho mohli zapotit víc než při tréninku samotném. Kompresní vrstvy, které si shrnutím ponožky vytvoříte budou totiž opravdu pevné.

 

Abyste s nimi nemuseli bojovat, vyzkoušejte jednoduchý trik. 

  • narovnejte podkolenku a ujistěte se, jestli máte v ruce levou nebo pravou
  • strčte dovnitř podkolenky ruku a uchopte zevnitř patu
  • druhou rukou přerolujte zbytek podkolenky naruby
  • do vzniklé kapsičky pohodlně strčte chodidlo a zbytek podkolenky vyrolujte nahoru. 

Jednoduché, že? Teď už stačí jen vyrazit. Přes počáteční nejistotu věřte, že si brzy na kompresky zvyknete. A že bez nich už nebudete chtít udělat ani krok. 

Fotky: CEP Sports CZ & SK

Test: Inov-8 Roclite 290 na orienťáckých tratích

Když běháte orientační běh, potřebujete boty, na které se můžete spolehnout v opravdu různorodém terénu. Vendula Horčičková takhle otestovala boty Inov-8 Roclite 290. Jak to dopadlo?

Vendula Horčičková je reprezentantka v orientačním běhu a několikanásobná mistryně. Boty, které obouvá na závody musí něco vydržet, a taky musí být dostatečně spolehlivé na to, aby neklouzaly ani na naprosto nevyzpytatelném povrchu. Obuli jsme ji do Inov-8 Roclite 290. A tady je její recenze. 

V polovině letošního roku jsem po zimním opotřebení sháněla novou botu na delší objemové tréninky. Potřebovala jsem něco, co se mnou vydrží dlouhý trénink na nezpevněných cestách, v lese a nejlépe i na asfaltu. Dost snadno jsem vybrala Inov-8 Roclite 290. Pojďme se podívat, jak po 4 měsících běhání obstály.

 

Už na první obutí mi byla bota na noze velmi příjemná a dobře mi padla. Mám dost úzkou nohu a u Inov-8 jsem měla poslední dobou problém s jejich kopytem S, tedy Standard. Prakticky všechny trailové boty šijí na tomto kopytu, které má za cíl poskytnout noze dostatečný prostor pro práci prstů. U mojí úzké nohy to ale bohužel způsobovalo jen to, že mi noha v botě lítala. Neměla jsem pocit, že se na ni mohu spolehnout. Inov-8 Roclite 290 je první bota na kopytě M – něco mezi širokým S a úzkým P. Takže pro mě naprosto ideální – dostatečně úzká, abych měla pocit, že mi v botě noha drží a současně tak akorát široká, že když mi noha trochu oteče při dlouhém tréninku, pořád mě bota netlačí. Za tento posun zpět k užším botám palec nahoru!

Podrážka, která neklouže, svršek, který vydrží

Co se mi dál u Inov-8 Roclite 290 hodně líbilo, byla podrážka. Dost hrubá, aby mě podržela v terénu, současně plochá, takže člověk může doběhnout k lesu a od lesa po asfaltu a pro nohy je to příjemné. Na první pohled byla podrážka z kvalitní odolné pryže. Všechny  moje domněnky o výdrži podrážky se po 4 měsících používání bot potvrdily! Můžete porovnat, jak vypadá moje podrážka nyní. Struktura je pořád zřetelná. Žádný poškozený nebo odlomený špunt. A to boty nijak nešetřím, naběháno mají určitě už aspoň 50 hodin. Kvalitní pryž také způsobuje, že boty vůbec nekloužou ani na mokrém asfaltu. Z toho jsem byla vážně příjemně překvapená.

Další věc, na kterou se při výběru boty zaměřuji, je její svršek. Mám trochu atypické větší malíčky a často mívám problém, že se mi svršek z vnější strany v místě malíčku rychle proděraví. Roclite 290 mi ve všech ohledech hodně seděly, ale tohoto aspektu jsem se obávala. Svršek je měkký a působí látkovým dojmem. Nicméně čtyři měsíce běhání utekly jako voda a bota je pořád jako nová. Na svršku zatím nepozoruji žádné změny a to s botami běhám opravdu všude možně.

  • váha: 290 gramů
  • drop: 4mm
  • vzorek: 6 mm
  • došlap: neutrální
  • kopyto: M

Nejlepší trailovka pro úzké nohy

 

Celkově musím říct, že jsem z těchto bot hodně nadšená. Splnily všechno, co jsem od nich očekávala. Vydržely se mnou dlouhé letní výběhy v Hostýnkách, aniž bych měla na noze jedinou oděrku. A tím dlouhé myslím 20+km. Přežily se mnou běhací prodloužený víkend v Tatrách a výběh v kamenech na Rysy i Baranec. Běhají se mnou v Brně i jeho okolí. Ani jeden puchýř, na nohu padnou skvěle. Výborně drží v terénu i na cestě. Jiné bych si aktuálně na dlouhé tréninky nekoupila. Troufám si tvrdit, že pro užší nohu je to nejlepší trialová bota, jakou Inov-8 nabízí. A vy jste je ještě nezkusili?! 

Mizuno Wave Sky - konečně bota pro těžší běžce

Vysocí a těžší běžci to nemají jednoduché. Většinou potřebují pořádné boty s dobrým tlumením, zároveň ale chtějí běhat lehce a bez zbytečné zátěže na nohou. A konečně je tu bota přesně pro ně. Mizuno Wave Sky je novinka, ve které se bude dobře běhat i těm, kdo mají pár kilo navíc.

Běžecká bota Mizuno Wave Sky je tu proto, aby nastoupila na místo modelu Mizuno Wave Enigma. Zajímavá je v tom, že využívá vlnovou desku Wave Plate i pěnovou technologii. Je proto dostatečně pružná, lehká a zároveň skvěle tlumí. Co všechno se skrývá v novém modelu? 

To, co nás zaujalo na první pohled (a dotek) je kontrast mezi zdánlivou robustností boty a její relativně nízkou vahou. Podrážka je rozčísnutá typickými křivkami vlnové desky, ale doplňuje ji pěnová technologie, která botě dovolila nabídnout vysoké tlumení při zachování nízké hmostnosti. Navíc si u Mizuno dali záležet na tom, aby byla bota pohodlná, ale neztrácela nic z pevnosti a dynamiky, kterou je značka proslulá. 

  • Drop: 10 mm
  • Došlap: Neutrální
  • Povrch: Silnice
  • Tlumení: Wave Plate + U4icX
  • Váha: 326 gramů

Určením je Mizuno Wave Sky neutrální bota na dlouhé objemové běhy po asfaltu nebo jiném pevném povrchu. Díky technologii Cloudwave a u4icX pěnou patří mezi nejlépe tlumené modely, které jsou určeny i na nohy těžších běžců. Nečekejte však pomalu a línou tenisku. Wave Sky je totiž dostatečně dynamická a responzivní, takže při běhu budete cítit kontakt s povrchem. 

Podrážka nového modelu je poskládaná z měkkce přilnavé pryže a z vyztužené středové části, která pomáhá nést zátěž plantární fascie a přirozeně rozkládat energii z došlapu. Navíc se Mizuno postaralo o to, aby skvěle přilnula k povrchu, což platí nejen o asfaltu, ale také třeba o trávě nebo kamení. 

Bezešvý svršek modelu Sky je vybaven řadou vychytávek, které mají nohu udržet na místě. Součástí tak je i o něco užší přední část, která by mohla některým běžcům na dlouhých vzdálenostech vadit, především pak tehdy, pokud jsou zvyklí mít špičku nohu v botě velmi volnou. Pokud však nejste zas až tak moc zběhlí v technice, rozhodně to u tohoto modelu oceníte. A potěší vás nejspíš i dobře prdyšný mesh, ze kterého je bota vyrobena. 

Co na ni říkáme? 

 

Co chápeme jako mínus je méně prostoru ve špičce boty, které může některým běžcům zavazet, a také cena, která se šplhá přes 4 000 korun. Řadí se tak k luxusním modelům od Asics nebo Saucony.

Tahle novinka vypadá na docela nadějného koně v Mizuno stáji. Na první pohled je Mizuno Wave Sky švihácká bota, která má navíc parametry, které očekáváme od výkonné boty. Oceňujeme skvělé tlumení, které nejde na úkor váze boty. Je navíc dostatečně pohodlná na to, abyste mohli přeskočit fázi "oťukávání" a rozcházení boty. Jestli hledáte pohodlíčko na silniční běhy, tak směle do nich. 

Které boty obout na maraton a půlmaraton?

Lámete si hlavu s prvním maratonem nebo půlmaratonem? Vybrat dobré běžecké boty je základ pro to, abyste ho hravě zvládli. Máme pro vás pár tipů na první boty na dlouhé závody.

Maraton a půlmaraton. Závody, ke kterým se dříve nebo později dostane každý běžec. Ať už začínáte na 5 kilometrech nebo na 10, tahle meta vás rozhodně čeká. A s ní i těžké rozhodování které boty obout. Abychom vám to trochu ulehčili, vybrali jsme pár bot, které to s vámi zvládnou určitě. Pro začátek se ale pojďme podívat, jak vybírat. 

Jak vybrat boty na maraton nebo jiný dlouhý závod? 

  • pátrejte po dobře tlumené botě - Ptejte se proto po dobře tlumené botě, která se postará o vaše klouby, šlachy i svaly. Pokud jste lehkonozí běžci a jde vám o rychlost, můžete obout i závodky, ale doporučujeme je opravdu trénovaným běžcům. 
  • příjemně široká - u boty asi nejdůležitější parametr. Schválně zkuste v obuté botě roztáhnout prsty. Jde to? Pak by měly být OK. 
  • dostatečně velká - centimetr je optimální rezerva, která by měla v botě zbývat mezi špičkou palce a obsázkou (špičkou boty), půl centimetru ještě taky ujde, ale čím větší botu zvládnete, tím větší komfort budete mít. 
  • netlačí a nedře - bota musí být pohodlná na první obutí. Nesmí nikde dřít ani tlačit. Nikde. 

Hledám velké tlumení

Mizuno Wave Sky - nejtlumenější Mizuno pro širší nárty

box4

Jestli hledáte u boty hlavně pohodlí, pak můžete vsadit na Mizuno Wave Sky. Jsou opravdu velkoryse tlumené a svou službu udělají i běžcům těžších vah nebo těm, kdo mají problémy s klouby. 

Asics Gel Nimbus - ideální tlumení pro štíhlejší nárty

Prémiový model od Asics s vysokým tlumením a dokonalými technologiemi, to je Asics Gel Nimbus. Kromě energetické pěny tlumí také gelem a noha vám do něj vklouzne jako do peřinky. I tahle bota bude sedět těm, kdo hledají vysoké tlumení, zároveň je o kousek užší než třeba Mizuno nebo Saucony, takže bude dobře pasovat i běžcům s užšími nárty.

Brooks Glycerin

Brooks Glycerin vám zajistí maximální tlumení a pohodlí při delším výběhu a bude vám skvělým společníkem jak při tréninku, tak při samotném maratonu. Tlumení je navíc obohacené dusíkem což pomáhá v jeho životnosti, ale i při samotném výkonu. Vyšší drop 10 mm vás podpoří i po více kilometrech v nohách. Pokud maté problém se stabilitou tak varianta Brooks Glycerin GTS.

Hoka Bondi

 Hoka Bondi poslouží na maraton, ale i na extrémně dlouhých vzdálenostech. Dosud nejtlumenější bota od Hoky je teď tvořena lehčí pěnou a novou geometrií paty pro větší plynulost vašeho kroku. Širší mezipodešev vám zajistí větší stabilitu. 

Mizuno Wave Rider - střední tlumení na dlouhé běhání

 Které boty obout na maraton a půlmaraton?

Mizuno Wave Rider je běžecká bota se středním tlumením. Už na první došlap je jasné, že je to bota na nabíhání kilometrů. Stejně jako jiné modely od Mizuna je i tahle bota vybavena vlnovou deskou, která zajišťuje pohodlné tlumení. Je však dostatečně lehká a díky mesh panelům také dost vzdušná na to, abyste se ji nemuseli bát obout ani na maraton nebo půlmaraton.
 
⭐ Existuje i ve verzi s membránou (GTX) a s trailovější podrážkou (TT). 
 
Asics Gel Cumulus - střední tlumení s gelem
 
 
Asics Gel Cumulus je bota se středním tlumením. Absorbování tvrdých nárazů je zde obstaráno nejen pěnou FF blast +, ale hlavně technologií PureGel. Tudíž pokud vaše technika po několika kilometrech již nebude ideální, tak Puregel utlumí tvrdé nárazy na patu. Drop 8 mm vás při běhu na silnice pěkně popožene dopředu, a i přes vysoké tlumení bude schopni zaběhnout vaše vysněné tempo.
 
Hoka Clifton 9
 
 
Tlumená bota jak pro začátečníky tak pro pokročilé běžce. Clifton 9 je velice lehká, ale zároveň tlumená bota, která vám při vašem prvním maratonu poskytne maximální pohodlí. U Hoky typické vykrojení Meta Rocker vám plynulejší přenos energie od paty ke špičce. Svršek boty je vysoce prodyšný, tudíž vaše noha boty skvěle dýchat ve všech podmínkách. Tato bota je dostupná i širší variantě Clifton 9 WIDE 
 
Které boty obout na Spartan race?

Boty, které zvládnou bahno, vodu, tvrdý povrch, podrží vás na laně, na kluzkém kmeni stromu a kdo ví, kde ještě. Boty, které nejen nekloužou, ale dokáží se také snadno zbavit bahna a nečistot, které jim uvíznou za zuby. Boty,které s vámi zvádnou extrémní běžecké závody, jako je Spartan Race. Které to jsou? 

Vybrat odolnou botu na překážkový závod  není jenom tak. Měla by být dostatečné úzká, aby nohu podržela a nedala jí možnost sklouznost z podešve ani v bahně nebo prudkém srázu. Zároveň je potřeba najít takovou, která má velmi odolný svršek, který se neprodře, nenatáhne, neroztrhne. Podrážka, která neklouže, ale dá se s ní i skákat nebo šplhat. Co tedy obout? 

Novinka: Craft Spartan RD Pro 

   

Nová oficiální bota Craft Spartan RD Pro je tady. Vyrobili je švédští Craft, kteří jsou od loňska oficálním partnerem celosvětové série Spartan Race. Zaměrili se na dva základní parametry: odolnost na překážkách a rychlý odvod vody. 

Stavěná na výdrž

Boty, se kterými běháte Spartana, často trpí na oděrky a protržení. Craft se na svršku své nové boty postaral o to, aby bylo tohle riziko co nejmenší. Technologie ObstaTech je vlastně takovým žebrovím, které objímá celou nohu na povrchu boty a zvyšuje tak její odolnost při lezení, šplhání a přeskakování. Zároveň tahle výztuha dává noze v botě jistotu a stabilitu.

Pořádná drenáž

Největší bolístkou spartanských bot je vždycky voda. Běžet půl závodu ve čvachtajících botách prostě necheš. Craft proto přišel s technologií, Hydrain, která vodu z boty odvádí rychle a efektivně. Svršek je navíc z rychleschnoucí síťoviny. Díky tomu budete v pohodě i po několikáté vodní překážce. 

 

Grafénový grip Inov-8 Mudclaw G 260

 

Tohle je bota, která si poradí i s pořádným bahnem. Oproti ostatním trailovkám od Inov-8 má Inov-8 Mudclaw G 260 2 zásadní výhody. Agresivní svršek se skládá z relativně širokých špuntů, takže je stabilní i na pevnějších površích. Do podrážky je přimíchán grafén, který zajišťuje její dokonalou přilnavost, zvyšuje odolnost a dodává jí na flexibilitě. Tahle bota je nesmírně responzivní. Dodává se navíc s látkovými návleky, které se postarají o to, abyste doběhli bez větviček, bahna a kamínků v botách. 

 

Rozhodně Inov-8 X-Talon 225

  

Botu, bez které si už Spartan Race nedokážeme představit, je INOV-8 X-TALON 225 nebo nově X-Talon 230. Elegantní bota se šarmatním designem vás dostane na první pohled. A až ji vyzkoušíte, budete vědět, že je to ta pravá. Napnutá na úzkém kopytě Precision nepustí chodidlo na žádné překážce, balistický nylon svršku jí dovolí absolvovat s vámi pěknou řádku závodů. 

Svršek z balistického nylonu

Vcelku nenápadný svršek je tajnou zbraní těchto bot. Balistický nylon, ze kterého je svršek vyroben, doplňuje trojitě vyztužená špička, díky které si neskopnete palec ani za nic. Přestože je prodyšná díky konstrukci jazyku, zaručí vám suchou cestu bez nehod. 

3 druhy kopyt Inov-8
Jestli jste u bot INOV-8 narazili na písmena P, E nebo S, teď nastražte uši. P = Precision neboli úzké kopyto, S=standard - středně široké kopyto vhodné pro vytrvalostní běh, E = endurance, tedy nejširší kopyto.

 

Štíhlá noha? Vyzkoušejte Inov-8 X-Talon 230

  

Nová a pevnější bota, to je X-Talon 230. Svršek se vyznačuje ultra pevností, ale je to bota, která je stavěná na opravdu šíhlé nárty. Pokud je vlastníte, máte vyhráno. 

Ve své kategorii je to bota roku 2018. Na podrážce vás jistí Sticky Grip, svršek kombinuje několik materiálů, které vám pomohou zdolat i těžší překážky. 

Inov-8 X-Talon 260 Ultra S pro širší nárty

 

Bota, se kterou Inov-8 přišli teprve nedávno a která je určená běžcům se širšími nárty. Hodí se nejen na překážkové běhy, ale taky do bahna, do hněsu, do mokrého listí a všude tam, kde si chcete být jistí. Díky grafenu, který je příměsí podrážky, bota perfektně drží, svršek je vybavený kvalitními výztuhami, které nohu udrží na místě a vy se tak nemusíte bát ani ultra závodů. 

Test: Inov-8 Roclite 290 na sněhu a ledu

Mrzne až praští, teploměr padá až na -19°C. To už asi bude chtít pořádné boty, co? Testovali jsme Inov-8 Roclite 290 na sněhu a ledu. Jak dopadly?

Ledové ráno nás přivítalo teplotou -19°C na teploměru a škytajícím autem, kterému se v tom mrazu nechtělo startovat. Inov-8 Roclite 290 naštěstí startér nemají a tak se předvedly na výbornou. 

Co jsme testovali? Novou trailovku Inov-8 Roclite 290

Inov-8 letos nadělil pod stromeček trailovku, která zvládne nejen bahno, sníh a led, ale také (podržte se) i silnice. Díky tomu, že její výrazné drapáky na podrážce, jsou vyrobeny z pryže vysoké hustoty, nenecháte je na prvním chodníku, po kterém přeběhnete. A to je na nich skvělé. Ve zkratce tedy: 

  • univerzální objemová bota do terénu a částečně i na silnici
  • váha: 290 gramů
  • drop: 4mm
  • vzorek: 6 mm
  • došlap: neutrální

Závodní testování na Kosíři

Roclite 290 se ani nestačila ohřát v prodejně a hned jsme ji vytáhli na testování na Zimní běh přes Kosíř nedaleko Olomouce. Nádherný den, kdy mráz zalézal za nehty, botu prověřil naprosto komplexně. Závodníky na trati čekala silnice, led, zmrzlé kořeny a kopcovitý terén, který je vedl nahoru a dolů k rozhledně na Kosíři. 

 Jak to celé dopadlo? 

Bota se výborně osvědčila na zmrzlém terénu, na seběhu přes zmrzlé kořeny, ve sněhu i na silnici. Ti, kteří testovací boty neměli a nepřivezli si ani svoje vlastní hřebové boty, závod dost protrpěli a seběh z Kosíře jim dělal opravdu problém. Bota na noze výborně sedí a díky "měkké" patě navíc podporuje přirozený pohyb nohy. 

Botu si závodníci dokážou představit i na delší běhy, tlumení PowerFlow, které Roclite 290 využívá (stejně jako většina trailovek od Inov-8) je sice relativně nízké, ale bota je příjemně pohodlná. 

Roclite 290 jako by svým vzhledem ani nepatřilo do rodiny Inov-8. Může za to svršek, na kterém jsou využity nové postupy. Zatímco dřívější modely byly buď příliš úzké nebo příliš široké, nový model má svršek "medium", který podrží střed chodidla, ale zaujme i dostatkem prostoru pro širší klenbu. 

 

Co na to běžci? 

"Závod se konal za podmínek, kdy byla teplota kolem -10 C a čerstvý prachový sníh na téměř celé trati. Na tomto povrchu boty držely a cítil jsem se jistě při běhu do kopce i v sebězích. Dobře sedly na nohu a umím si představit  běžet v nich i delší trasy, než závod na 10 km. Ani na asfaltu jsem se v nich necítil špatně i když tam boty nejsou určené.
Při výklusu po závodě mi bylo chladno na prsty - na pomalejší běhy v podobné zimě si to do nich chce vzít silnější ponožky."Pavel Dvořák

"V botách se mi běželo moc dobře a líbilo se mi, že v nich nebyla zima a na sněhu to tolik neklouzalo. Boty byly taky pohodlné." Honza Chmelář

"Při závodě Zimní běh přes Kosíř jsem měl možnost vyzkoušet běžeckou obuv Inov-8 Roclite 290. Vládlo mrazivé počasí a trasa byla pokryta sněhem. Díky profilované podrážce bota nepodkluzovala a odrazová noha držela vždy pevně na místě. Tyhle tenisky jsem ocenil zejména v druhé polovině závodu při běhu z kopce mezi kořeny stromů přikrytými sněhem, kdy boty zaručovaly jistotu při každém dopadu. Pro krosový běh v náročném terénu jsou naprosto ideální." Marek Kozel

Dolomitenmanni obouvají S/Lab

Pokud chcete běžet horským terénem, který vás ze silnice zavede do lesů, na kamenité horské stezky a dřevěné žebříky, měli byste si pořádně rozmyslet, v čem poběžíte. Podívali jsme se proto, co obuli čeští běžci na tak náročný závod.

Už 29. ročník extrémního závodu štafet hostil v polovině září rakouský Lienz. Na první pohled nesourodé disciplíny jako je alpský běh, paragliding, kolo a kajak, se tu už od roku 1988 spojují v jedinečný a divácky velmi atraktivní závod Red Bull Dolomitenmann. Pokud chcete běžet horským terénem, který vás ze silnice zavede do lesů, na kamenité horské stezky a dřevěné žebříky, měli byste si pořádně rozmyslet, v čem poběžíte. Podívali jsme se proto, co obuli čeští běžci na tak náročný závod.

Beton, skály, louky a žebříky

 

Když se jako běžec, navíc první z celé štafety, postavíte na start takového závodu, jako je Dolomitenmann, rozhodně nečekáte, že to bude procházka růžovou zahradou. Čeká vás totiž převýšení závratných 1 750 metrů na pouhých 11 kilometrech, a na to u nás v Čechách prostě nemáte kde natrénovat. 

O tom, co běžce na jejich trase čekalo, si můžete udělat docela pěkný obrázek ve videu z Dolomitenmann 2014. Extrémní závod? Hodně dobré boty

Rozhodně nejoblíbenějším obutím mezi Čechy na letošním ročníku Dolomitenmann, byly boty Salomon S-Lab. Na nohách je měl Milan Janata, kterého také do cíle své štafety vynesly ve 4. nejlepším čase mezi amatéry. Obul je také Robert Krupička z týmu Budweiser Budvar, Tomáš Lichý za ČEZ Team. Na nohou je ale měl i Andi Goldberger z mezinárodního týmu Wings for Life. 

Proč zrovna S-Lab? Je to závodní bota vyvíjjená ve spolupráci s Killianem Jornetem. Přes velký důraz na lehkost a prodyšnost této boty je přesto zachována zvýšená odolnost a stabilita v terénu a to především ve vytrvalostních závodech ve velmi suchých a horkých podmínkách. Nejlépe vyniká v ultratrailových závodech, mimo jiné také díky minimálnímu rozdílu mezi špičkou a patou, který pomáhá zdolat jakýkoliv terén. 

 Abychom ale nenadržovali jedné značce, musíme podotknout, že přestože bílo-červená kombinace Salomon zářila na nohou mnoha běžců, Pavel Brýdl z týmu Columbia běžel v Adidas, stejně jako Anton Palzer z Red Bullu, jehož tým se umístil na první příčce. Robin Christian z Glock Perfection to celé odběhl v silničním modelu Asics GEL 300-4 a Milana Janatu z Techniky Brno zase obouvá New Balance. 

 

Jak to dopadlo? 

Dolomitenmann začíná už tradičně běžeckou částí. Nejrychlejší český závodník Robert Krupička vyběhl do sedla Kühbodentörl jako 4. v čase 1:26:20, tedy pět minut po nejrychleším Mamu Petrovi z Eritreje (1:21:36). Štafetu svému kolegovi paraglidistovi předávali i ostatní Češi v pěkných časech 01:31:59 (12. Tomáš Lichý(ČEZ tým) a 01:33:30 (14. Ondřej Fejfar (ČPP) a mezi amatéry i čtvrtý nejlepší Michal Janata z týmů Techniky Brno v čase 01:36:03. 

Celkovým vítězem byl mezinárodní tým Red Bullu, na druhém pak ronvěž mezinárodní Pure Enacapsulastions a na třetím Kleine Zeitung s naším cyklistou Kristiánem Hynkem. Mezi amatéry první místo vybojoval mezinárodní tým wahaha-paradise.com, na druhou příčku ale vystoupal tým Technika Brno Extreme Abuelo: Milan Janata, Jakub Beno, Jan Jobánek, Pavel Srbecký. A také třetí místo patřilo Čechům, konkrétně týmu Columbia ve složení Pavel Brýdl, Tomáš Bílek, Pavel Skalický a Zdeněk Ornst.