Sleva 10 % s kódem CHCIBEHAT pro přihlášené ✨ v prodejně 🏬 i na e-shopu 🛍️

Jak začít běhat

Rozhodli jste se začít běhat a nevíte, jak na to? Na našem blogu vám přinášíme nezbytné rady a kroky pro úspěšný start do světa běhání. Začít běhat nemusí být složité, a my vám ukážeme, jak to udělat správně a efektivně.

Naučíme vás, jak si stanovit reálné cíle, jak postupně zvyšovat délku a intenzitu tréninku, a jak se vyhnout běžeckým chybám, které dělají začátečníci. Naše rady vám umožní překonat počáteční překážky a začít si užívat radost z běhání.

Začněte svoji běžeckou cestu s důvěrou a jistotou tím, že se spolehnete na naše osvědčené tipy a návody. Běhání je nejenom skvělý způsob, jak zlepšit svoje zdraví, ale také způsob, jak objevit své vlastní síly a odhodlání. Sledujte náš blog a dejte svému běžeckému začátku ten správný impuls!

Běžecké boty pro začátečníky - Jak je vybrat?

Jak vybrat běžecké boty pro začátečníky?  

Je to oříšek, co? Na webu i v obchodech jsou tuny různých modelů a značek. A vy si nejste vůbec jistí, které boty na běhání jsou vhodné pro začátečníky. Tak se na to spolu pojďme podívat. Vybrali jsme pro vás ověřené a pečlivě ozkoušené modely, které s klidným svědomím doporučíme i začátečníkům. 

Ve zkratce aneb když hodně spěcháte

Pokud se vám nechce prokousávat celým článkem, vybrali jsme pro vás

Pro rychlou orientaci vám možná bude stačit vědět, že:

  • Asics patří mezi užší modely,
  • Saucony a Mizuno jsou spíš pro širší nárty,
  • Altra dělá boty s nulovým dropem, které mohou být pro začátek nepříjemné,
  • Inov-8 má vlastní šířky obuvi, ale ve výběru pro začátečníky jsme vybrali spíš ty širší, 
  • Hoka má velmi vysoké tlumení, normálně jsou relativně úzké, pro širší nárty se hodí modely WIDE. Jak vybrat boty Hoka najdete tady. 

Kdybyste si nevěděli rady, zavolejte nám na 704 055 995, napište na messengeru, na chatu nebo mailem: info@best4run.cz. Budeme se snažit poradit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. 

Video Jak vybrat běžecké boty s Pavli Kulichovou

Jak vybrat velikost běžeckých bot

Změřte chodidlo v nejdelším místě. Většinou to bývá od paty po palec, ale někdy jsou delší třeba ukazováčky. Ideální je obkreslit nohu na papír a změřit nejdelší vzdálenost. K té přičtěte 1 cm a vybírejte podle Velikostních tabulek (každá značka ji má trochu jinou). 

 


Náš tip: Začínáte? Možná se vám bude hodit článek: Jak začít běhat - velký průvodce pro začátečníky. Dozvíte se tam o technice, vybavení i dýchání. 


Neutrál x pronace

Jsou dva způsoby, jak poznat neutrální nebo pronační došlap bez diagnostiky došlapu. Jsou sice trochu orientační, ale mohly by pomoci. 

  1. Vezměte své staré boty - podívejte se, kde jsou nejvíc sešlapané. Je to na vnitřní straně chodidla? Pak pravděpodobně máte pronační došlap (vyvracíte kotníky dovnitř). 
  2. Vezměte savý papír - namočte zlehka nohu a otiskněte ji na papír. Poznáte, jestli došlapujete na celé chodidlo nebo jen jeho část a ve které části nejvíc. 

Pokud si nejste jistí, vždy vybírejte boty s neutrálním došlapem. Vyřešit podporu pronace pak můžete i speciální vložkou do bot

 

Běhám silnici

Jak vybrat běžecké boty pro začátečníky?

Pro začátečníky, kteří běhají po silnici, po městě, po asfaltu, případně po pevných lesních a polních cestách (udusaná hlína, pevná tráva), vybíráme dobře tlumené silniční boty. 

Proč? Abychom umožnili pilovat techniku beze strachu o klouby, kolena a záda. Dopadáte-li na patu nebo máte jinak špatný dopad, tlumené boty se starají o snižování rázů, které z došlapu přechází do kotníků, kolen a páteře. Na silnici a pevném povrchu je to obzvlášť potřeba. 

Modely vhodné (nejen) pro široké nárty

  • Mizuno Wave Sky - široká a velmi pohodlná silniční bota. Vhodná na dlouhé vzdálenosti. Nejtlumenější od Mizuno. 
  • Saucony Triumph - lehká, široká a skvěle tlumená bota americké značky Saucony. Skvěle sedí na noze. 
  • Hoke Clifton WIDE - tady pozor na označení, existují modely klasické úzké a verze WIDE. Pro široké nárty vybírejte WIDE. Hoka má skvělé tlumení, ale vysoká platforma a kolébková konstrukce nesedí každému, chce to vyzkoušet. 
  • Inov-8 Roadclaw - tahle bota nemá tak vysoké tlumení, ale je krásně široká. Dostatečně pohodlná, pokud nehledáte extra super tlumení. 

Modely vhodné pro užší nárty

  • Asics Gel Nimbus - nejpohodlnější silnička od Asics, kterou známe. Bohužel je relativně úzká a hodí se proto lidem se středním a užším nártem. 
  • Hoka Clifton - tahle značka dělá v základu úzké boty. Ty, které nejsou označeny WIDE se skvěle hodí na užší a střední nárty. 
  • Brooks Glycerin - Maxiamální tlumení na bázi dusíku a svršek který dokonale padne na nohy s užším nártem.

Které modely mají nižší tlumení (ale pořád jsou vhodné pro začátečníky)

  • Saucony Ride - středně tlumená bota od Saucony, která je vhodná na dlouhé běhy, a bude vyhovovat těm, kdo hledají lehkou botu s příjemným, ale ne přehnaným tlumením. 
  • Mizuno Wave Rider - nejprodávanější bota od Mizuno u nás. Tohle je klasika, ke které se budete rádi vracet. Je o něco méně tlumená než model Sky, ale bude vás provázet dlouho. 
  • Asics Dynablast -  novinka od Asics. Svršek, který příjemně obepne nohu, lehká, méně tlumená než model Nimbus. 
  • Brooks Ghost - Nejprodávanější bota ve své kategorii. střední tlumení vám zajistí perfektní stabilitu, ale i absorbování nárazů na tvrdém povrchu. 

 

Běhám terén (a něco mezi)

Jestli jste víc doma v terénu, máme hned několik modelů, které vám udělají radost. 

Univerzálky do terénu i na silnici

Moc jich není, takže to vezmeme zkrátka. Běháte-li po pevném povrchu (kam patří i pevné lesní a polní cesty a suchá tráva), vždy zvolte silničku. Postará se o větší tlumení. 

Pokud vám to občas klouže, sáhněte po univerzálce. Má relativně dobré tlumení, ale má taky agresivnější podrážku než klasická silnice. 

  • Inov-8 Parkclaw - Tohle je bota, která snese 50% pevného povrchu a 50% silnice. Zároveň je to nejširší bota od Inov-8. 
  • Mizuno Wave Rider TT - klasický model Rider, který má trochu méně klouzavou podrážku do trailu. Pohodlí silničky ale s větší stabilitou. 
  • Hoka Challenger - asi nejuniverzálnější bota, kterou máme. Zvládne velkou část pevného povrchu, ale neklouže v mírném terénu. Stejně jako u ostatních bot Hoka pozor na vysokou platformu, která může zpočátku překvapit. 

Modely vhodné pro širší nárty

  • Inov-8 Parkclaw - nejširší bota od Inov-8, kterou máme skladem. Hodí se na univerzální přeběhy mezi terénem a silnicí. Vhodná i pro velmi široké nárty. 
  • Inov-8 Trail Talon 290 - o něco užší než předchozí Parkclaw, zároveň má i větší špunty. Hodí se o něco víc do terénu, ale snese i menší podíl silnice. O malinko užší než Parkclaw. 
  • Inov-8 Roclite 275 - ještě o kousek užší bota než předchozí dvě, ale s vysokými špunty, které se hodí do bahna i sněhu. 
  • Inov-8 Trailfly Ultra G 300 - vysoké tlumení, široké kopyto, adaptivní mezipodešev a podrážka s příměsí grafenu, to je Trailfly.
  • Altra Superior - nejširší modely v naší nabídce. Stavěné tak, aby odpovídaly anatomické stavbě nohy. Mají nulový sklon špička - pata (drop), takže ze začátku mohou táhnout lýtka. Chce to trochu umět techniku. 
  • Hoka Challenger WIDE - univerzálka ve verzi WIDE, která je vhodná i pro širší nárty. Dávejte pečlivě pozor na označení. 

Modely vhodné pro užší nárty

  • Saucony Peregrine - Peregrine je skvělý model do náročnějšího terénu. Saucony ho udělaly dostatečně pevný a spolehlivý, podrážka vcelku agresivní. Pohodlná bota do hor. 
  • Saucony Ride TRstojí mezi silnicí a terénem a nechá vás vybrat si svou vlastní cestu. Pohodlí a pružnost na každém kroku ve všestranném modelu. Nezáleží na tom, kudy se vydáte, RIDE TR zvládne vše.
  • Inov-8 Trailroc - nižší špunty tohoto modelu jsou vhodné spíš na pevnější povrch nebo kameny a šotolinu. Díky úzkému střihu krásně drží na noze. 
  • Hoka Challenger - univerzálka, která se hodí na mix pevnějších povrchů a trailu. Dávejte pozor, abyste pro úzké nárty nevybrali široký model Wide. 
  • Hoka Speedgoat - vysoké špunty, úzký střih, vysoké tlumení. Hodí se na náročné a dlouhé horské běhy, kde potřebujete jistotu došlapu. 

Pár pojmů na závěr

Kdybyste tápali v tom, co znamenají jednotlivé pojmy, které boty popisují, tady je rychlý tahák: 

  • Pronační boty - pronační došlap se měří diagnostikou, znamená, že při došlapu vyvrací běžec kotníky dovnitř. Vyrábí se pro něj boty, které pomáhají vracet kotník do osy. 
  • Drop - sklon mezi špičkou a patou. Čím vyšší je tento sklon, tím vyšší bývá zpravidla tlumení bot (a tím vyšší pohodlí). 
  • Tlumení - jedná se o míru pohodlí boty a její schopnost tlumit nárazy. Poznáte je často podle výšky podrážky. Čím vyšší, tím zpravidla pohodlnější. Vyšší tlumení je vhodné pro začínající běžce nebo pro ty, kdo mají po operaci velkých kloubů nebo po jiných zraněních. 
  • Grip - přilnavost na mokrém a kluzkém povrchu. Boty s vyššímu špunty mají většinou lepší grip v bahně a sněhu. 
  • Karbonový plát - začíná se přidávat do řady bot, slouží k rychlejšímu přenosu energie běžce. Pro začátečníky prakticky nevhodná věc, protože zvyšuje rychlost a je potřeba trochu umět techniku. 
  • Grafen - do bot Inov-8 se přidává pro lepší přilnavost na kluzkém povrchu a vyšší životnost boty. 

Nevíte si rady? Zavolejte nám na 704 055 995, napište na Messenger, na chat na webu nebo mailem info@best4Run.cz


 

Jak začít běhat: velký průvodce pro začátečníky

Začít běhat a nevzdat po pár pokusech. Sen mnoha začínajících běžců. Začít běhat ale může být jednodušší, než se zdá. Chce to jen trochu trpělivosti a pár dobrých rad na začátek. Tady je máme. 

V době, kdy vzniká tento článek, potkáte na běžeckých stezkách spoustu nových běžců. Mimo jiné je to i díky restrikcím spojeným s pandemií. Mezi běžci jsou mámy na mateřské, rekreační sportovci, plavci i důchodi. Tleskáme jim a vítáme je mezi běžci. Pokud patříte mezi nováčky, ale s během se trápíte, nebojte se. Zkusíme vám trochu pomoct začít běhat, běhat správně, vydržet a užít si to. 

Jak začít běhat? Velký průvodce pro začátečníky

Vybíráme boty a oblečení

Jasně, jsme běžecká speciálka, takže začínáme botami. Všem, kdo k nám pro boty chodí a ptají se, které jsou nejlepší říkáme, že nejlepší bota neexistuje. Někomu sedí tenisky z tržnice, někomu nejtlumenější a nejluxusnější modely.

Když začínáte a chcete to jen tak zkusit, můžete si klidně vyběhnout v teniskách, které máte doma. Když si ale obujete dobré boty vybrané právě pro vaši nohu, váhu a klenbu, uvidíte, že boty s běháním dost pomáhají. 

Jestli se do toho chcete víc ponořit, podívejte se na náš článek Jak vybrat boty na běhání.  V tom nejideálnějším případě přijďte k nám do prodejny v Přerově. Jak to probíhá? 

  • uděláme statickou diagnostiku na podoskopu a podíváme se, jakou máte klenbu a jak rozkládáte váhu na chodidle, 
  • uděláme dynamickou diagnostiku na běžeckém pásu a zjistíme, jestli neděláte při běhu zásadní chyby a jak došlapujete, 
  • podle obou diagnostik doporučíme, které boty by byly nejlepší, 
  • dáme vám vybrat z několika párů bot od různých značek, abyste mohli porovnat, které vám nejvíc sedí. 

 Jak vybrat boty na běhání? Začněte diagnostikou došlapu

Boty pro začátečníky

Komu stačí jenom rychlé info, pak pro začátečníky doporučujeme boty s vysokým tlumením a dropem 8-10 mm.

Pro muže jsme je vybrali tady, pro ženy zase tady

Takovým malým tahákem pro to, abyste zjistili, jak moc je bota tlumená, je i výška tlumicí pěny. Podívejte se na botu z boku a prohlédněte si, jak vysoká je od podrážky ke svršku. Čím vyšší, tím větší tlumení zpravidla mívá. 

Nulový drop - ano nebo ne? 

Čím vyšší drop (neboli sklon mezi špičkou a patou), tím vyšší tlumení. Alespoň zpravidla. Mnoho lidí ale hledá boty minimalistické. Právě pro ně jsme zahrnuli do nabídky značku Altra. Altra je široká bota, která nabízí naprosto komfortní prostor ve špičce. Zároveň ale disponuje nulovým dropem, který může být pro začátečníky trochu šok. Bát se ho ale nemusíte. Pokud si na nulový drop zvyknete, dopřeje vám naprosto přirozený pocit z běhu. 

Oblečení? V létě stačí tričko a šortky, v zimě a na podzim je potřeba víc

S oblečením je to tak, že pokud začínáte v létě nebo na jaře, stačí vám tenisky, tričko a šortky. Pokud začínáte na podzim a v zimě, máme pro vás článek Běhání na podzim a v zimě? Ano, ale.... Za nás v běžecké speciálce Best4Run vždycky doporučujeme kompresky a kvalitní větrovku

Jak vybrat běžecké boty? Běžte do dobré běžecké speciálky

Začínáme běhat - jak na techniku

Nestyďte se za indiánský běh

Když jste na samém začátku, nečekejte, že si obujete tenisky a uběhnete 10 kilometrů. Pravděpodobně, pokud nemáte nějakou sportovní průpravu, neuběhnete v celku ani 1 kilometr. Proč? Prostě nejste zvyklí. Tělo si na nový sport musí zvyknout. Klidně začněte kondiční a rychlou chůzí nebo indiánským během. Střídejte chůzi a běh podle toho, jak se budete cítit.

Naplánujte si pro začátek trasu, která měří maximálně 3 kilometry. Nemusíte je uběhnout. Začněte chůzí, uběhněte dvě stě metrů, přejděte zase do chůze a střídejte takhle vzdálenosti. Na začátku to prostě nepřehánějte. 

Dejte si pozor na dýchání

Pokud začínáte, pravděpodobně se budete u běhu zadýchávat. Zatímco kolem vás kmitají běžci rychlostí, která vám připadá závratná, a ještě si u toho povídají, vy lapáte po dechu i při pomalém běhu. A víte, co to znamená? Že běžíte moc rychle. 

I když se vám zdá, že vás předběhnou i babičky s nákupem, nedělejte si z toho hlavu. Běhejte tak pomalu, abyste svůj běh opravdu udýchali bez větších problémů. Věřte mi, že časem pro vás rychlejší běh nebude problém. Začít běhat rychle patří mezi největší chyby většiny začínajících běžců. Napnete krok, vyběhnete a po sto metrech prostě odpadnete. Zkuste běžet pomalu a pak ještě o kousek pomaleji. Uvidíte, že doběhnete dál. 

Podrobnější článek o dýchání při běhu s pár dobrými tipy si můžete přečíst tady. 

Našlapujte správně

Běžecký došlap je předmětem mnoha debat a názorů. Nedá se říct, že byste nutně museli běhat po špičkách. Asi byste to hned tak nezvládli. Jediné, co bychom zrovna nedoporučovali, je běhat přes paty. 

Představíte - li si chodidlo jako došlapovou plochu, skládá se ze stovek kostiček, šlachů, úpon a svalů. Když při došlapu ohnete špičku vzhůru a došlápnete na patu, veškeré tlumicí schopnosti chodidla pošlete do háje, narazíte na patu a všechen otřes z došlap pošlete do kotníků, kolen a kyčlí. 

Naučte se proto našlapovat na přední polovinu chodidla. V ideálním případě by došlap měl vést z vnější malíkové hrany k palci. Pro začátek ale bude došlapování na přední stranu chodidla bohatě stačit. 

Dělejte drobné krůčky

Tohle je tak trochu tajný tip. Z kurzů chi-runningu (které vřele doporučujeme, pokud začínáte), jsme si odnesli spoustu věcí. Mezi nimi i to, že je lepší dělat krátké rychlé krůčky a pravidelně dýchat než běhat dlouhými kroky, které vás rychle vysílí, a které pravděpodobně neudýcháte. 

Pohlídjete si Běžecký postoj

Tak stop. Teď se zastavte a zkontrolujte si, jak stojíte. Hlava rovně, nevystrkujete ji dopředu? Lokty volně svírají pravý úhel a fungují jako závaží? Dlaně jsou jemně sevřené, jako byste nesli v ruce motýla? Pánev mírně podsazená? Ramena rovná? Špičky směřují ve směru běhu? Tak fajn, můžete běžet. 

Nejčastějšími chybami v běžeckém postoji je křížení rukou před tělem, špičky vychýlené ze směru běhu a svěšená ramena. 

Pozor na vertikální oscilaci

Když už jsme u toho, jak se tělo při běhu pohybuje, zásadní je také běžet dopředu, ne nahoru. Říkáte si, jak byste asi tak mohli běžet nahoru? Jednoduše. Říká se tomu vertikální oscilace a znamená to, že při běhu výrazně vyskakujete směrem nahoru, namísto abyste věnovali energii běhu dopředu. 

Špičkoví běžci i po 42,5 kilometrech běhu udržují vertikální oscilaci velmi nízkou a zbytečně neplýtvají silami na výskoky do výšky. Buďte jako oni. Malými krůčky kupředu. 

Běhejte pravidelně

Tak jo, zvládli jste to a teď se můžete vítězně hodit na gauč? Omyl, po běhu je dobré se protáhnout, a rovnou si naplánovat další běh. Proč? Protože právě teď si pamatujete pocit, kdy je tělo plné endorfinů a jste pyšní na to, že jste to zvládli. 

Naplánujte si další běh za dva nebo tři dny. Naučte se pravidelnosti, bez ní to budou výkřiky do tmy. Z chůze do běhu se dá dostat už za dva až tři týdny pravidelného běhu, tak to nevzdávejte. 

Jak začít běhat? Velký průvodce pro začátečníky | Best4Run

Jak se zlepšovat?

Na začátku bude každý nový kilometr dobrodružstvím. Budete nadšení, budete běhat nové trasy, můžete začít běhat intervaly. Po čase to možná bude málo. V tu chvíli přichází čas na to, abyste: 

Koho sledovat? 

V Čechách je inspirativních běžců spousta. My pravidelně sledujeme: 

Ozvěte se nám, kdybyste potřebovali poradit

Pro začátek by to mohlo stačit. Prostě vyběhněte a užijte si to. Jestli vám můžeme jakkoliv pomoci, ozvěte se nám na telefon 704 055 995, napište nám na chatu na webu nebo na Facebooku a Instagramu. Běhat správně není věda, ale dobrá rada se hodí vždycky, že jo. 

Jak začít běhat? Běžecká speciálka Best4Run

Chci běhat! Jak začít?

S Adélou Balůskovou se teď mrkneme na to, jak začít běhat. A jak vydržet. 

Už několikrát jste se vrhli do běhání a po pár výbězích s tím zase sekli? Chtěli byste se odhodlat k běhání? Máte pocit, že vám chybí pohyb a že běhání by mohlo být to pravé? Výborně, jste na dobré cestě začít. Základní podmínkou je totiž chtít. Potom už je to o dost jednodušší. S Adélou Balůskovou se teď mrkneme na to, jak začít běhat. A jak vydržet. 

Pro to, abychom dokázali u běhání vydržet, je dobré stanovit si cíle – bez těch potom brzy ztrácíme motivaci a vůli pokračovat. Cíle by měly být co nejvíce konkrétní, jako například

  • za dva měsíce chci shodit 4 kila,
  • za půl roku chci doběhnout půlmaraton,
  • dát si osobák na 10km,
  • uběhnout o kilometr více za stejný čas,
  • začít pravidelně třikrát týdně běhat a podobně. 

Jen tak si budete moct svůj trénink uspořádat a sledovat postup! Máte tedy cíl? Nezapomeňte si ho poznačit, abyste mohli průběžně vyhodnocovat a sledovat, jak se Vám daří.

  

Běh je pro lidské tělo naprosto přirozený pohyb, a to už od pradávna. Je dokonce nezbytný pro normální rozvoj tělesných funkcí, motorických schopností a dovedností, zlepšení tělesné zdatnosti a výkonnosti a především k udržení zdraví. Takže s chutí do toho a půl práce je hotovo!

Od chůze k výkonostnímu běhu 

Podle toho, jak na tom právě teď jste lze postupovat od té nejjednodušší formy až po tu nejnáročnější:

  • Kondiční chůze – tato forma je vhodná pro naprosté začátečníky, jedince s malou výkonností, u problémů s pohybovým aparátem, obézních, či u těhotných žen. Rozdíl oproti běhu je jasný - nedochází zde k fázi letu, tedy vždy je alespoň jedna končetina v kontaktu se zemí. Oproti běžné chůzi pracujeme s vyšší intenzitou, takže dochází k většímu energetickému výdeji. Chůze nám tedy poskytuje výborný odrazový můstek pro další postup. Doporučuje se kombinace chůze s holemi – nordic walking, které pomáhají odlehčovat klouby, celkově šetří pohybový aparát a jsme schopni ujít mnohem větší vzdálenosti. Lze začít volněji, třeba 20-30 minutami, ale nikde není stanoveno, že byste nemohli skončit u několika hodinového chození dle libosti a schopností.
  • Jogging – rekreační běh pro všechny. Ideální pro začátečníky, pro které není cílem honba za nejvyššími výkony, porážení soupeřů a rekordů. Ze začátku lze volně kombinovat s chůzí – odtud i název jogging, tedy střídání pomalého klusu s chůzí. Primárním účelem je tedy zdravá pohybová aktivita na čerstvém vzduchu, která nám přináší přiměřené zatížení pohybového aparátu, psychické uvolnění v dnešní uspěchané době, získání kondice a spalování kalorií. Joggingem ale nedosáhneme zvýšení kondice, kvůli nízkému zatížení. Intenzita je nízká, doba trvání delší (cca do 60 minut).
  • Výkonnostní běh – náročnější trénink, jehož cílem je udržování a zvyšování sportovní výkonnosti, rozvoj vytrvalosti, a většinou právě systematické připravování na závod. Logicky je také časově náročnější a vyžaduje jasně stanovené cíle a rozumný tréninkový plán, ideálně sestavený od kvalifikovaného trenéra. Doba tréninku se odvíjí od intenzity zátěže, většinou 60-120 minut.
  • Závodní běh – tvoří úplný vrchol běžecké přípravy s cílem uspět s co nejvyšším výkonem.

Do jaké skupiny byste se zařadili vy?

Pokud máte stanovený cíl, který očekáváte od svého tréninku – gratuluji! Zbývá se už jen pořádně namotivovat a prásknout do toho. Vezměte co je po ruce – psa, kamarádku nebo neváhejte a vyrazte na skupinový trénink. Ať už se rozhodnete jakkoliv, nezapomeňte, že méně, a to platí zvlášť na začátku, je někdy více.

Rychlost tady nehraje roli

 

Pokud začínáte, nejspíš neuběhnete kilometr za 4 minuty. A vůbec to nevadí. Začátečnický běh by měl být takový, abyste při něm stíhali normálně dýchat, případně třeba i konverzovat s někým, kdo běží s vámi. Pokud takové tempo připomíná spíš chůzi, nelamte si s tím hlavu. 

Výsledky, které přichází s pravidelným opakováním, se dostaví už za několik málo dnů. Tělo si postupně zvykne na fyzickou zátěž, naučíte se lépe hospodařit s dechem a uběhnete i delší vzdálenosti než na začátku. 

Až se naučíte běhat dostatečně pomalu a pořádně u toho dýchat, samovolně zrychlíte, svaly budou dostatečně zásobené kyslíkem a vám se poběží dobře i v ostřejším tempu. U běhání je skvělé to, že výsledky vidíte už za pár týdnů. Na těle i na mysli. 

Zranění a kdy je čas na návrat k běhu?

Běh nám obvykle přináší radost, ale jsou i okamžiky, kdy tomu tak úplně není. Jednou z nejhorších nočních můr všech běžců je bezpochyby zranění. Člověk má pocit, že mu to zrovna začíná jít. Tréninky pěkně navazují, závody se blíží a v tom prásk! Něco se stane a zranění je tady. Někdy stačí jeden chybný krok. Co teď?

V prvé řadě bych doporučila zranění nepodcenit a raději si zajít k ortopedovi. Díky vyšetření zjistíte, v jakém stavu přesně jste a co všechno si můžete dovolit. Dodá vám jistotu, které pohyby jsou pro vaše tělo v dané situaci žádoucí a které by vám naopak mohly ublížit. Od mnoha běžců jsem slyšela věty typu: „Ten doktor mi říkal 3 týdny klid. Taková blbost! Za 10 dní jsem to v pohodě rozběhal!“ Bohužel už pak mnoho z nich nevykládá o vleklých problémech, které po takovém přístupu často přichází. Zdraví máme jen jedno a je třeba si ho hýčkat. Nechat tělo uzdravit a v klidu zregenerovat je určitě lepším řešením, než se přehnaně brzy vrhnout zpět do tréninku. I když má člověk pocit, že už je vše ok, často problému podvědomě uhýbá, zatěžuje tělo nerovnoměrně a bolesti se brzy objeví jinde.

Já tedy radím mít svého sportovního lékaře a důvěřovat mu; přeci jen nestudoval 6 let jen tak. 

Zařaď alternativní trénink

Ten chybný krok ke zranění už zpět nevrátíte, i když byste si to možná přáli. Dá se ale dělat spousta jiných věcí! Alternativní trénink je také trénink a mnohým dokonce prospěje! Jak je to možné? No jednoduše proto, že zranění poskytuje cenný prostor dohnat to, na co byste při běžném běžeckém tréninku neměli čas.

Vše je o přístupu. Já jsem každé své zranění vzala jako výzvu a zpětně musím říct, že mě rozhodně posunula dál. Důležité je nerezignovat a stále se v rámci možností hýbat. Každá věc, kterou pro sebe uděláte, se zúročí. Může se zdát, že běh je především o silných nohou. Ale aby ty mohly fungovat správně, je potřeba na ně mít navázáno zpevněné funkční svalstvo celého těla. Jednoduše řečeno, k rychlému běhu nestačí jen trénovat běh.

Zranění vám dá prostor se nad vašimi nedostatky zamyslet a snažit se je vykompenzovat. Máte možnost si vyzkoušet spoustu jiných věcí a zjistit, které vám sedí. Vytvoříte si návyky i na jiné aktivity, které pak snadněji zabudujete zpět do svého běžeckého tréninku.

A překvapivě, alternativní trénink může být dokonce zábava! Zapojte fantazii a udělte si svůj trénink, samozřejmě s ohledem na zranění, co nejpestřejší. Konečně máte čas se vyblbnout na TRX a zpevnit si tak celé tělo. Konečně se můžete pořádně naučit plavat kraula. Konečně můžete vyzkoušet jógu a pilates. Pro jednou můžete zas do dětského bazénku a tam zkoušet běhat popředu a pozadu a bokem. Najednou máte čas jít s kamarády na lezeckou stěnu, na lekci na bosu, na běžky, na skialpy, na kolo, na sjezdovky, na… V kreativitě se meze nekladou a s každým zraněním se dá dělat určitě nějaká aktivita.

Postupně zatěžuj

Inkriminovanou zraněnou část zkoušejte postupně zatěžovat a pozorujte, co se s ní děje. Nikdo vám nedává lepší signály než vaše tělo a nikdo je nemůže poslouchat lépe než vy. Jen se to musíte naučit.

Každý jsme jedinečný a stejně tak naše tělo a zranění. Jeden člověk se při určitém pohybu zraní, druhý ne; jeden léčí bolavou achilovku 3 týdny, jiný 3 měsíce; jeden má problémy s kotníky, druhý s koleny. Proto neexistuje žádná univerzální rada na to, co dělat v tom či onom případě. Snad kromě jediné – neuspěchat to!

Autor: Vendula Horčičková, elitní orientační běžkyně a reprezentantka v orientačním běhu